آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229113
تاریخ انتشار : 6 دی 1396 11:6
تعداد بازدید : 1217

تمهیدات پیش از انتخابات ریاست جمهوری روسیه

پوتین خواستار نظارت بر فعالیت وب سایت ها شد

روسیه در سال گذشته متهم به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد و حالا که نوبت به انتخابات این کشور رسیده، سعی دارد تمام جوانب امر را برای خطرهای احتمالی بررسی کند.

رویترز- ایالات متحده مدعی است که دولت روسیه سال 2016 با انتشار برخی مطالب (به صورت تبلیغات در شبکه های اجتماعی مختلف) درباره نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا، در این انتخابات دخالت کرده و نتیجه آن را به نفع دونالد ترامپ تغییر داده است.
بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، چهار سازمان اطلاعاتی در آمریکا اعلام کردند که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دخالت کرده است. گزارش ها و بررسی های بیشتر کارشناسان، حاکی از آن است که نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بسیار بیشتر از حد تصور عموم بوده است.
این در حالی است که فیس بوک اعلام کرد شواهدی در دست دارد که نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را پررنگ تر نشان می دهد و بیش از ۱۲۶ میلیون کاربر آمریکایی از طریق این پلت فرم با تبلیغات انتخاباتی علیه آمریکا مواجه شده اند که بر این اساس، این تبلیغات وابسته به کرملین بوده است. 
فیس بوک پیش از این گفته بود حدود ۱۰ میلیون کاربر آمریکایی این تبلیغات را مشاهده کرده اند، اما اخیرا اعلام کرد که حدود 3 هزار تبلیغات ازسوی ۴۷۰ حساب کاربری خریداری شده است. این میزان تنها تبلیغات خریداری شده را نشان می دهد و هیچ آماری از پست های منتشر شده در این خصوص در دست نیست.
جالب است بدانید توییتر نیز اعلام کرده حدود 2 هزار و 750 حساب کاربری را که متعلق به کمپین های روسی بوده، پاک کرده است. این پلات فرم اجتماعی چندی پیش نیز ۲۰۱ اکانتی را که گمان می کرد متعلق به روسیه است، حذف کرد.
گوگل نیز از این جنجال های انتخاباتی به دور نبوده و چندی پیش اعلام کرد حدود ۱۸ کانال را در یوتیوب پیدا کرده است که وابسته به کشور روسیه بوده و حدود ۴۳ ساعت محتوای ویدیویی تولید کرده است. این محتواهای ویدیویی از ماه ژوئن ۲۰۱۵ تا نوامبر ۲۰۱۶ حدود ۳۰۹ هزار بار دیده شده اند. جالب است بدانید تنها سه درصد ویدئوها قریب به 5 هزار بازدیدکننده داشته است.
بعد از این ماجرا و با توجه به نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری روسیه که در ماه مارس 2018 برگزار خواهد شد، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه از تلاش آمریکا برای مشکل آفرینی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور خبر داد.
پوتین با دروغین خواندن ادعای آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2016، گفت آنها نیز می خواهند در واکنش به آن تصورات، در انتخابات ما دخالت کنند. وی دلیل این گفته خود را وارد آمدن «اتهامات مشکوک» دوپینگ به ورزشکاران روس از سوی آمریکا اعلام کرد و توضیح داد که واشنگتن می خواهد با این کار قبل از انتخابات ریاست جمهوری روسیه، در مردم ناامیدی ایجاد کند.
اما ماجرا به اینجا ختم نشد و گویا استرس پوتین درباره دخالت های آنلاین آمریکا با نزدیک شدن به زمان انتخابات بیشتر و بیشتر می شود زیرا روز دوشنبه گذشته اظهار نظر جدید کرده و دستور داده است که وب سایت های اینترنتی قبل از انتخابات باید مانیتور شوند. 
وی گفت مقامات مسوول باید برخی از شرکت ها را روی شبکه های اجتماعی برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری در این کشور مانیتور کنند. البته اصلا نامی از این شرکت ها را که باید رصد شوند، نگفت و معلوم هم نیست که منظورش شبکه های اجتماعی خارجی بوده است یا داخلی. 
پوتین که با رهبران پارلمان و پس از تصویب قانون موسوم به «عوامل خارجی» صحبت می کرد افزود ما باید به دقت کمپانی های اینترنتی و شبکه های اجتماعی را زیر نظر بگیریم، چراکه در زندگی سیاسی ما دخیل هستند.
پس از فشار آمریکا روی رسانه های روسی قانون «عوامل خارجی» علیه شبکه های اجتماعی غربی در روسیه به تصویب رسید که طبق آن باید منابع مالی خود را شفاف بیان کنند. پوتین تاکید کرد که باید دقیقا تجزیه و تحلیل شود که چگونه آنها در حال کار و اجرا در کشور هستند و در انتخابات ریاست جمهوری چه کار خواهند کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :