آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 227018
تاریخ انتشار : 20 آذر 1396 10:47
تعداد بازدید : 785

هکر 3 هزار سایت دستگیر شد

رییس پلیس فتای استان یزد گفت: رعایت نکردن موارد ایمنی ساده در فضای مجازی یا ناآشنایی با تنظیمات اولیه یک مودم باعث می شود تا از خط وای فای اینترنتی کاربران برای ارتکاب جرم استفاده شود و به قولی با خط اینترنتی این کاربران شاهد اعمال و رفتارهای مجرمانه باشیم که گاه تعقیب قضایی در پی دارد و دارنده خط باید در محاکم قضایی حاضر شده و پاسخگو باشد.


پلیس فتا- مرتضی گفت: در پی رصد و پایش فضای مجازی، با فردی برخوردیم که با سوء استفاده و هک وای فای دیگران اقدام به هک کردن سایت های داخلی و خارجی می کرد. 
وی ادامه داد: پس از بررسی های لازم، هویت فرد مذکور با نام مسعود ف محرز شد که با هماهنگی مقام قضایی وی به پلیس فتا احضار و در بازجویی اولیه مشخص شد که وای فای منزلش هک شده است. 
این مقام ارشد انتظامی در ادامه تشریح پرونده گفت: با اقدامات فنی، متهم اصلی شناسایی و با دستور قاضی پرونده دستگیر و با ادله مکشوفه به پلیس فتا ارجاع داده شد که در مرحله نخست وی منکر هک وای فای و سایت ها شد که با رویت مستندات اخذ شده توسط کارشناسان فتا از لپ تاپش، به اعمال مجرمانه خود اعتراف کرده و انگیزه اش را کسب درآمد و سرگرمی اعلام کرد.  
وی گفت: متهم 20 ساله به هک بیش از 3000 سایت در طول 3 سال با سوءاستفاده از وای فای های فامیل و همسایگان خود اعتراف و اقرار کرد که پس از هک سایت های داخلی و خارجی جهت اخاذی به مالک سایت ها پیام داده و از آنها پول دریافت می کرد که از هر کدام از سایت های خارجی حدود 100 دلار پول گرفته است. 
این مقام ارشد انتظامی از کاربران خواست تا درباره امنیت وای فای به نکاتی همچون استفاده از یک پسوورد WPA قوی و امن (ترکیبی از اعداد و حروف و علامت) و نیز همچنین استفاده از یک نام مستعار توجه داشته باشند.
ابوطالبی همچنین در هشدار به مدیران و دارندگان سایت ها گفت: در روند بررسی پرونده مشخص شد، سایت هایی که از سوی این هکر مورد حمله قرار گرفته است، سایت هایی است که از رمز عبور ساده برخوردار بوده یا سایت هایی که رمز عبور اولیه آنها تغییر نکرده و به قولی رمز عبور پیش فرض که چند عدد ساده با نام کاربری ادمین بوده است، مورد حمله قرار گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :