آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 227014
تاریخ انتشار : 20 آذر 1396 10:38
تعداد بازدید : 1582

سایه سنگین رجیستری بر بازار موبایل است

بازار شایعات درباره طرح رجیستری گوشی های موبایل داغ است و اگرچه مدیران و مسوولان ستاد مبارزه با قاچاق، وزارت ارتباطات و گمرک طرح را اجرایی می دانند، اما ظاهرا بازار این طرح را خیلی جدی نگرفته است.

ساحره چمنی
فناوران- اجرای طرح رجیستری که فقط مشمول گوشی های آيفون شده تا تکلیف گوشی های مسافری و پیامک هایی که کاربران دریافت می کنند. اینها اخباری است که هر روز درباره گوشی های رجیستر شده و نشده به گوش می رسد. 
دیروز اتحادیه لوازم صوتی و تصویری اطلاعیه ای منتشر کرده و از کاربران خواسته است که هنگام خرید مراقب باشند، گوشی بدون گارانتی خریداری نکنند و هنگام خرید کد دستوری *7777# را به سامانه همتا ارسال کنند و از رجیستر شدن گوشی های خود اطمینان حاصل کنند.

اما در بازار چه خبر است؟
قیمت گوشی باز هم بالا رفته، اوضاع نابسامان شده و تقریبا بازار کساد است. کمتر کسی قصد خرید دارد و بیشتر افراد تماشاچی هستند و از رجیستری گوشی های موبایل صحبت می کنند. فروشندگان جنس های شان را انبار کرده اند و از ترس رجیستر شدن یا نشدن، از فروش گوشی امتناع می کنند.
جالب است که هر فروشنده ای هم پاسخ عجیب و جالبی می دهد؛ یکی می گوید همه گوشی ها رجیستر شده اند، دیگری می گوید اصلا رجیستری اجرایی نمی شود، برخی قیمت گوشی ها را بر اساس رجیستر شده یا نشده تعیین کرده اند و خلاصه اوضاع بازار خیلی خوب به نظر نمی رسد.

پیشنهاد شرکت ها برای رجیستری گوشی های قاچاق
درحالی که مسوولان ذیربط ادعا می کنند که گوشی های آیفونی که در بدو ورود به کشور در شبکه اپراتوری ثبت نشده باشند، دیگر قابلیت فعالیت ندارند، برخی از فروشندگان بازار ادعا می کنند که شرکت ها به عمده فروشان پیشنهاد داده اند که به ازای هر دستگاه گوشی آيفون 100 هزار تومان دریافت کرده و گوشی را رجیستر و گارانتی می کنند.
از سوی دیگر پارت جدیدی از گوشی آيفون وارد بازار شده که گفته می شود قاچاق است، اما خریداران هنگامی که کد اعلام شده برای صحت گوشی ارسال می شود، پیامی مبنی بر رجیستر شدن دستگاه مذکور دریافت می کنند. اما یک سری ادعا می کنند که گوشی هایی با گارانتی و رجیستر شده فروخته اند که پیام عدم رجیستر دریافت کرده اند. در این میان گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینکه گوشی هایی که پیش تر خریداری شده و پیام هشدار قطعی در تاریخ مثلا 14 آذر دریافت کرده اند، همچنان در شبکه فعال است و هنوز با مشکلی در رابطه با دریافت سرویس از شبکه مخابراتی کشور روبه رو نشده است. بر اساس گزارش بازاریان، حتی گوشی های برندهای دیگر هم هنگام فروش پیام های اشتباهی از رجیستر شدن یا نشدن دریافت کرده اند. این در حالی است که هنوز برندهای دیگر ازسوی وزارت ارتباطات برای قرار گرفتن در شبکه رجیستری اعلام نشده است.
به این ترتیب به نظر می رسد نه تنها رجیستری گوشی های موبایل باگ های بسیاری به لحاظ فنی دارد و هنوز مسوولان ذیربط هم درباره بسیاری از مشکلات آن اطلاع دقیقی ندارند و در بسیاری از موارد پاسخگوی سوالات نیستند، بلکه با اتفاقاتی که در طول یک هفته گذشته در بازار رخ داده، ظاهرا کم کم جدیت اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل هم کمرنگ می شود و باز هم در آینده نزدیک شاهد افزایش گوشی های قاچاق بیش از پیش در بازار خواهیم بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :