آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226922
تاریخ انتشار : 19 آذر 1396 10:36
تعداد بازدید : 694

با دربر گرفتن اطلاعات 73 کتابخانه در مرحله نخست

سامانه آمار کتابخانه ها آغاز به کار کرد

سامانه آمار کتابخانه ها (آک) برای گردآوری و گزارش آمار کتابخانه ها با آمار ۷۳ کتابخانه، رونمایی شد.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)- سامانه آک، آمار و اطلاعاتی را از کتابخانه ها به کاربران می دهد که بر پایه آن بتوانند از خدمات کتابخانه ها بهره برداری بهتری کنند.
هم چنین کاربران می توانند با جست وجوی کتابخانه ها بر پایه فیلدهای گوناگون و همچنین فیلترهای چندگانه به اطلاعات آنها دست یابند و برای مراجعه به هر یک از آنها تصمیم بگیرند.
این سامانه از سوی دیگر، آمار و اطلاعات بیشتری را از وضعیت روز کتابخانه ها و روند آنها در سال های گوناگون در زمینه های نیروی انسانی، زیرساخت، مجموعه، اعتبارات و خدمات برای سیاستگذاران فراهم می کند.
هم چنین، سیاستگذاران می توانند از این اطلاعات برای تصمیم گیری درباره تخصیص منابع یا ارزیابی بهره برند. این سامانه نخستین سامانه ایرانداک است که آمار را در چارچوب «سیاست ها و ضوابط اجرایی حاکم بر آمایش آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران و مناطق ده گانه آن» نیز در دسترس کاربران می گذارد.
«گزارش هایی از آمار کتب و مجلات کتابخانه معارف» در سال ۱۳۰۷ یا «آمار کارمندان اداره کتابخانه ملی» در سال ۱۳۲۴ که هم اکنون در آرشیو ملی ایران نگهداری می شوند، از نخستین کوشش ها در زمینه تولید آمار کتابخانه ها به شمار می روند. اما «نظری اجمالی به آمار کتابخانه های کشور» در ۶ صفحه، شاید نخستین کار ساخت یافته در این زمینه باشد که در سال ۱۳۵۳ چاپ شده
است.
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با کاربرد فناوری اطلاعات در این زمینه، سامانه آمار کتابخانه ها (آک) را برای گردآوری و گزارش آمار کتابخانه ها با کارکردی دو سویه در نشانی ak.irandoc.ac.ir راه اندازی کرده 
است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :