آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226916
تاریخ انتشار : 19 آذر 1396 10:26
تعداد بازدید : 658

سازمان فناوری اطلاعات پروانه فعالیت افتا می دهد

سازمان فناوری اطلاعات ایران بر اساس اسناد و راهبردهای ملی به منظور حمایت و گسترش خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) در کشور به ارزیابی و صدور پروانه فعالیت در حوزه افتا اقدام کرد.


ایسنا- سازمان فناوری اطلاعات ایران بر اساس اسناد و راهبردهای ملی، از جمله سند راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (سند افتا) و قوانین مصوب در قالب برنامه های پنج ساله توسعه، به منظور حمایت و گسترش خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) در کشور و برنامه ریزی در زمینه به کارگیری بهینه ظرفیت های ملی و ساماندهی شرکت های توانمند در ارایه خدمات افتا، به ارزیابی و صدور پروانه فعالیت در حوزه افتا اقدام کرده است.
مرکز امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و ارتباطات (افتا) تنها نهاد نظارتی و تحلیل بر سامانه های فضای مجازی در کشور است که به جز این سازمان هیچ سازمان و نهادی توانایی و مجوز بررسی وب سایت ها و پورتال های فضای مجازی را ندارد. در همین مورد سایت سازمان فناوری اطلاعات ایران با انتشار جزئیاتی خدماتی را که قابل ارایه به شرکت های توانمند در حوزه خدمات افتا هستند، در حوزه های خدمات مدیریتی، خدمات عملیاتی افتا، خدمات فنی و خدمات آموزشی افتا مشخص کرده است.
 خدمات مدیریتی
نظام ملی مدیریت امنیت اطلاعات (نما)، عامل پیشران در توسعه ملی مدیریت امنیت اطلاعات، خلق کننده ارزش، فراهم کننده فرصت های عادلانه برای فعالان حوزه مدیریت امنیت اطلاعات، مرجع ترویج دانش مدیریت امنیت اطلاعات و مرجع اعتباربخشی سامانه مدیریت امنیت اطلاعات در منطقه، جهت نیل به اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ خواهد بود.
خدمات عملیاتی افتا
خدمات عملیات امنیت، خدماتی است که بیشتر بر مهارت های خاص یا فنی پرسنل برای پیاده سازی یا حصول اطمینان از عملکرد مناسب کنترل های پیاده سازی شده تاکید دارد. ارایه این خدمات کلان در گروه های آزمون و ارزیابی امنیتی، پیاده سازی مرکز عملیات امنیت و تیم پاسخ به رخداد، پیاده سازی امنیت فیزیکی و محیط پیرامونی، امن سازی و مقاوم سازی سامانه ها، زیرساخت ها و سرویس ها خواهد بود.
البته سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرده است که تا اطلاع ثانوی درخواستی در گرایش راهبری مرکز عملیات امنیت و تیم پاسخ به رخداد پذیرفته نمی شود. قبول درخواست در این گرایش منوط به فراخوان مجدد از طریق سایت سازمان فناوری اطلاعات است.
خدمات فنی
خدمات فنی افتا، شامل پیکربندی امن و پشتیبانی امنیتی محصول فتا است و متقاضیان در این حوزه باید برای محصول مورد نظر گواهی ارزیابی امنیتی دریافت کرده باشند. قابل ذکر است با توجه به درخواست متقاضی، عنوان محصول مورد تایید در پروانه فعالیت صادر شده در این گرایش هم ذکر می شود.
 خدمات آموزشی افتا
این دسته خدمات شامل ارایه آموزش کلیه دوره های امنیتی در سطوح و موضوعات مختلف به متقاضیان دریافت این خدمات است. توجه به این نکته ضروری است که در قالب انواع ارایه سه دسته خدمات مدیریت، عملیات و فنی، انتقال دانش مرتبط با موضوع ارایه خدمات شامل خدمات آموزش نبوده و آموزش هایی که شامل صدور گواهینامه های ملی و بین المللی در زمینه دوره های آموزشی امنیت اطلاعات و ارتباطات است، در قلمرو خدمات آموزش قرار 
می گیرد.
خدمات مدیریت امنیت
خدماتی از جنس طراحی های کلان و ساختاری، طرح ریزی، برنامه ریزی، بهبود و ساماندهی، سنجش و پیشگیری مخاطرات امنیتی در یا نظام های فناوری اطلاعات و ارتباطات است. ارایه این خدمات کلان در گروه های خدمات مشاوره و استقرار استانداردهای امنیت اطلاعات و ارتباطات، خدمات ممیزی انطباق استانداردهای امنیت اطلاعات و ارتباطات و طرح ریزی معماری و زیرساخت امنیت خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :