آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226629
تاریخ انتشار : 14 آذر 1396 10:42
تعداد بازدید : 540

دلار 4 هزار و 200 تومانی رکود بازار را شدیدتر کرد

کسی روی کالاهای کامپیوتری قیمت نمی گذارد

افزایش قیمت دلار آزاد به رقم حدودی 4 هزار و 200 تومان، فرضیه افزایش قیمت دلار به رقم 5 هزار تومان را در ماه های پایانی سال قوت بخشید.


فناوران- بر اساس اعلام کارشناسان، اگر چه پیش از این درباره احتمال افزایش نرخ دلار در ایام منتهی به عید نوروز به رقم 5 هزار تومان، پیش بینی هایی شده بود؛ اما برخی این فرضیه را رد کرده و اعلام کرده بودند که رشد نرخ دلار حباب است و در آینده نزدیک نرخ دلار آزاد به رقم کمتر از 3 هزار و 500 تومان می رسد.
با این حال این پیش بینی درست از آب درنیامد و در بازار شاهد رشد قیمت دلار و در پی آن کالاهای کامپیوتری هستیم.
البته این افزایش قیمت تاثیری در روند تقاضا از بازارهای کامپیوتر نداشت و بازار همچنان با کمترین میزان تقاضا مواجه است.
علی روستایی یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: افزایش نرخ دلار به فرضیه رشد بیشتر قیمت دلار قوت بخشیده و در چنین شرایطی حتی اگر کالاها مخاطب داشته باشند، فروشندگان ترجیح می دهند زیر بار فروش کالا نرفته و تا زمانی که نرخ دلار ثابت نشده است، روی کالاها قیمت نگذارند.
البته گروهی برای کالاها قیمت های نجومی گذاشته اند و برخی که به رشد بیشتر قیمت ها چندان امیدی ندارند، قیمت ها را در حدود 2 درصد کاهش داده اند تا کالاهایی که روی دستشان مانده است در شرایطی که دلار گران شده است با تخفیف به فروش برسد. اما این اقدامات به رشد تقاضا از بازار منجر نشده و تنها نتیجه آن در بازار چنددستگی قیمت و افزایش بی اعتمادی به فضای بازار بوده است.
به گفته کارشناسان بازار، به نظر می رسد کسبه بازار نباید امیدی به بازار شب عید داشته باشند و بازار شب عید را از دست داده اند؛ زیرا رونق بازار تنها در صورت کاهش قیمت ها محقق می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :