آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226626
تاریخ انتشار : 14 آذر 1396 10:35
تعداد بازدید : 1056

وزیر ارتباطات اعلام کرد:

تشکیل کمیته مشترک برای جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای با استارت آپ ها

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با پذیرش نادرست بودن شیوه محاسبه 50 درصدی قیمت ترافیک تنها برای 500 سایت گفت: به زودی امکان بهره مندی از این تخفیف ترافیکی در اختیار سایر سایت ها هم قرار می گیرد. فناوران- محمد جواد آذری جهرمی در نشستی خبری و در پاسخ به خبرنگار فناوران گفت: اینکه تنها 500 سایت شامل تخفیف ترافیکی می شوند، برای ما هم مطلوب نیست. دلیل اصلی این هم که مساله بیش از این جلو نرفت، این بود که اپراتورها به دلیل مدل اقتصادی فروش اینترنت، مایل به گسترش موضوع نبودند. با این حال با مدل جدید فروش اینترنت دیگر انگیزه ای برای مقاومت در برابر این طرح ندارند. وی ادامه داد: برای اجرای این طرح دو پیشنهاد وجود دارد. سازمان تنظیم مقررات پیشنهاد کرده است هر سایتی که به IXP زیرساخت متصل است، ترافیک آن به صورت نیم بها محاسبه شود. اما پیشنهاد سازمان فناوری اطلاعات این است که در یک فراخوان، سایت هایی که علاقه مند هستند ترافیک آنها به صورت نیم بها محاسبه شود، مراجعه کرده و با اعلام اطلاعات لازم از جمله IP، لیست این سایت ها تکمیل شود. هر دو مدل اجرایی به نظر می رسند اما نظر من به راهکار دوم است. به هر حال تصمیم نهایی و دستورالعمل مربوط به آن هفته آینده ابلاغ می شود.

 حل تناقضات مصرف منصفانه
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اینکه صحبت مقامات مسوول در زمینه سقف مصرف منصفانه اپراتورها تفاوت داشته و معلوم نیست این سقف استفاده از اینترنت داخلی است یا بین الملل گفت: درباره تناقض در صحبت ها، رییس سازمان تنظیم مقررات به درستی موضوع را بیان کرده اما مثالش اشتباه بود. 
وی ادامه داد: اینکه اپراتور سقف مصرف اینترنت داخلی را اعلام کند یا سقف مصرف اینترنت بین المللی، یک موضوع مارکتینگی است و برای ما تفاوتی ندارد. تنها موضوع مهم برای ما این است که نسبت 2 به یک در مصرف اینترنت داخلی و بین الملل رعایت شود.
آذری جهرمی گفت: برای مثال اگر یک شرکت سقف FUP را 20 گیگ اعلام می کند، باید بگوید این سقف مصرف اینترنت داخلی است یا بین الملل. در حالت اول مشترک امکان استفاده از 10 گیگ اینترنت بین الملل را دارد و در حالت دوم مشترک امکان استفاده از 40 گیگ اینترنت داخلی.

 استعلام از شورای عالی فضای مجازی درباره نقض بی طرفی شبکه
وزیر فاوا درباره اینکه برخی می گویند کاربران کم مصرف در تعرفه های جدید ضرر می کنند، گفت: باید به صورت مصداقی این موضوع بررسی شود. مثلا اگر مشترکی تنها سه گیگ مصرف ماهانه دارد می تواند از اینترنت موبایل یا TDL–LTE استفاده کند. 
آذری جهرمی گفت: درباره اینکه تعرفه های اینترنت ثابت سبب افزایش هزینه کاربران کم درآمد شده است، چنین چیزی درست نیست و به راحتی می توان تعرفه های فعلی را با گذشته مقایسه کرد و برای همه قشرها هزینه اینترنت کاهش چشم گیری خواهد داشت.
وی در پاسخ به این انتقاد که دربرگرفتن تعرفه دوگانه برای ترافیک سایت های داخلی و خارجی مصداق نقض بی طرفی شبکه (Net neutrality) است گفت: در سیاست های مصوب شبکه ملی اطلاعات، به ما تکلیف شده است که امکاناتی به وجود بیاید تا سرویس های داخلی گوی رقابت را از سرویس های خارجی بربایند. به علاوه در سند الزامات شبکه ملی اطلاعات راهکار اعمال تعرفه ترجیحی پیش بینی شده است. وی ادامه داد: بنابراین این سیاست برای کل سایت های کشور به صورت یکسان به عنوان راهکار حمایتی درنظر گرفته شده و از نظر ما نقض بی طرفی شبکه نیست. با این حال از آنجا که بحث بی طرفی شبکه در سیاست های شبکه ملی اطلاعات آمده و مورد تاکید قرار گرفته است، از شورای عالی فضای مجازی به عنوان قانون گذار استعلام کرده ایم تا با بررسی مجدد موضوع به ما بگوید آیا تفکیک اینترنت داخلی و خارجی سبب نقض بی طرفی می شود یا نه.

 شبکه ملی اطلاعات و فیل مولانا
آذری جهرمی، نگاه به شبکه ملی اطلاعات را به ماجرای فیل مولانا تشبیه کرد و گفت: مقامات امنیتی می گویند در شبکه ملی اطلاعات هیچ خطایی رخ نمی دهد و اطلاعات در امنیت کامل خواهد بود. علما می گویند این شبکه عاری از گناه است. هر کس نظری دارد و برای اینکه دیدگاه ها از شبکه ملی اطلاعات جامع و مشخص باشد، پس از سه ماه مذاکرات جدی با مرکز ملی فضای مجازی، سند  ابعاد و زمان بندی اجرایی شبکه ملی اطلاعات از سوی این نهاد تدوین و هفته گذشته به ما ابلاغ شد. وی ادامه داد: یک گروه اجرایی و سه کارگروه برای پیگیری توسعه شبکه ملی اطلاعات تا رسیدن به نقطه ایده آل تشکیل شده است که احکام آنها هفته آینده منتشر خواهد شد. 

 اقدامات جدید برای تسهیل امور استارت آپ ها
وزیر فاوا با بیان اینکه رفع موانع فعالیت کسب و کارهای نوپا را در برنامه دارد گفت: با کسب و کارها هم که صحبت می کنیم آنها به ما می گویند حمایت نمی خواهیم. تنها مانعی برای ما ایجاد نکنید.
آذری جهرمی گفت: به لحاظ شاخص رقابت پذیری در دنیا وضعیت را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده ایم که کسب و کارهای ما با دو مشکل اساسی روبه رو هستند. نخست بحث نهادسازی است. به این معنی که یک کسب و کار هم در ثبت شرکت با مشکلات زیادی روبه رو است و هم در انحلال آن. پس از انحلال هم تازه پرونده های مالیاتی و بیمه به جریان می افتد و این افراد ممنوع الخروج می شوند. بالارفتن تعداد کسانی که با این وضعیت مواجهند، ریسک سرمایه گذاری در این حوزه را بیش از پیش بالا می برد. وی ادامه داد: برای حل این مشکل با وزارت صنعت، سازمان امور اقتصادی و کمیسیون صنایع مجلس مذاکراتی داشته ایم تا نوع جدیدی از شرکت های نوپا تشکیل شوند. احتمالا امکان ثبت شرکت های آزمایشی کارآفرین فراهم می شود و پس از دو سال این شرکت ها یا به راحتی منحل شده یا به شرکت های با مسوولیت محدود تبدیل می شوند. وی با بیان اینکه مشکل اساسی دوم نرخ سرمایه گذاری است گفت: بالا بودن نرخ سود بانکی سبب شده ریسک سرمایه گذاری خطرپذیر بالا رفته و سرمایه گذاران به هر پروژه ای وارد نشوند. 
آذری جهرمی با بیان اینکه برای مدل های مختلف سرمایه گذاری مانند جمع سپاری مقررات لازم وجود ندارد گفت: امیدواریم مسیری که برای راه اندازی VCها طی شد، برای تدوین مقررات لازم در بحث سرمایه گذاری جمعی هم طی شود و با همراهی وزارت اقتصاد قوانین لازم در این حوزه تدوین و تصویب گردد.

 تشکیل دو کمیته برای جلوگیری از برخوردها و حمایت های سلیقه ای
وزیر فاوا با بیان اینکه کمیته ای مشترک میان وزارت ارتباطات، دادستانی، پلیس و مجموعه های دیگر تشکیل شده است گفت: امیدواریم با تشکیل این کمیته روال مشخصی در مواجهه با کسب و کارها شکل گرفته و برخوردهای سلیقه ای صورت نگیرد.
 آذری جهرمی با بیان اینکه کمیته دیگری با حضور دستگاه هایی که از کسب و کارهای نوپا و اینترنتی حمایت می کنند شکل گرفته است گفت: برخی دستگاه ها با اهداف خاصی، به این حوزه علاقه نشان می دهند. برخی فعالان کسب و کارها هم با توجیه این نهادها، تسهیلات و حمایت هایی دریافت می کنند که تنظیم بازار را به هم می ریزد. ما در تلاشیم در فضایی دوستانه این حمایت ها سامان گرفته و هدفمند شوند.

 اشاره وزیر به ماجرای بیمیتو
وزیر فاوا با بیان اینکه در فضای مجازی کلیپ تبلیغاتی نامناسبی از یک کسب و کار اینترنتی (بیمیتو) پخش شده است گفت: خوشحالیم فعالان این حوزه پیش از همه به این شیوه تبلیغات اعتراض کردند. چنین کارهایی سبب می شود برخی فکر کنند استارت آپ ها تهدیدی برای اصول فرهنگی ما هستند و باید خود کسب و کارها مراقب باشند و از چنین کارهای مبتذلی بپرهیزند.

 آژانس اینترنتی باید عذرخواهی کند
آذری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره دسترسی بیش از حد اپلیکیشن ها به گوشی های مردم گفت: ما دستورالعملی را منتشر کرده و به صورت توصیه نامه در اختیار مارکت ها قرار دادیم. آنها در صورتیکه اپلیکیشن ها را با توجه به این موارد بررسی کنند، می توانند به آنها یک نماد داده و ماهم این نماد را در جامعه تبلیغ می کنیم تا مردم بدانند کدام اپلیکیشن، واقعا براساس نیازش درخواست دسترسی می کند.
وی با بیان اینکه یکی از آژانس های اینترنتی دسترسی های زیادی از رانندگانش گرفته بود گفت: در صورتیکه در قرارداد میان این آژانس اینترنتی و رانندگان این دسترسی ها شرط شده بود یا اینکه گوشی را خود شرکت برای رانندگان تهیه کرده و جزو مایملک شرکت محسوب می شد، حق با این آژانس اینترنتی بود. اما بررسی های ما نشان می دهد هیچ کدام از این دو مورد اتفاق نیفتاده است. سازمان فناوری اطلاعات هم به این شرکت تذکر جدی داده و از آنها خواسته است ضمن متوقف کردن روال گذشته، به طور رسمی عذرخواهی کنند.
 نحوه اختصاص تسهیلات صندوق توسعه ملی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه 15 درصد از تسهیلات یک و نیم میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی برای اشتغال در روستاها، به بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات اختصاص یافته است گفت: معادل همین رقم هم پست بانک باید به این تسهیلات اضافه کند.
وی ادامه داد: قبول داریم که حمایت مالی مستقیم از استارت آپ ها کار درستی نیست و در نهایت با مجموعه ای از بدهکاران مواجه می شویم، اما این طرح به اختصاص وام های کوچک در مناطق مطلقا محروم می پردازد تا مراحل اولیه شکل گیری استارت آپ که هزینه آن در نقاط بهره مند از سوی خود شخص یا خانواده تامین می شود، انجام گیرد.

 آمادگی برای اصلاح لایحه مالکیت معنوی 
آذری جهرمی با بیان اینکه لایحه فعلی مالکیت معنوی که در مجلس در حال بررسی است، مشکل مالکیت فکری در حوزه کسب و کارهای نوین را حل نمی کند، گفت: سه سناریو وجود دارد. یکی اینکه لایحه به دولت برگشته و اصلاح شود. دوم اینکه لایجه در کمیسیون های محلس اصلاح گردد و سوم هم اینکه این لایحه تصویب شده و لایحه جدیدی ویژه مالکیت فکری تقدیم مجلس شود.  وی افزود: آقای صادقی نماینده مردم تهران اعلام آمادگی کرده است که اشکالات در مجلس رفع شود. در جلساتی که با مجلس خواهیم داشت، در نهایت مشخص می شود کدام سناریو انتخاب خواهد شد.

 طرح فیلترینگ هوشمند ادامه دارد
آذری جهرمی با بیان اینکه طرح فیلترینگ هوشمند همچنان پیگیری می شود گفت: این طرح ابتدا روی یک شبکه اجتماعی (اینستاگرام) انجام شد اما چون این اپلیکیشن اطلاعات خود را رمز کرد عملا دیگر امکان فیلتر هوشمند روی آن نیست.
وی افزود: طرح فیلتر هوشمند همچنان پیگیری می شود اما طبیعتا هرآنچه اطلاعات آن به صورت رمز باشد، از شمول این طرح خارج می شود. آذری جهرمی گفت: تجهیزات مورد نیاز خریداری شده و پیش بینی این است که حداکثر تا دو ماه آینده بحث فیلترینگ هوشمند عملیاتی شود.
وی در پاسخ به خبرنگار صدا و سیما که از او خواست نام اپلیکیشن را اعلام کند گفت: ما مثل صدا و سیما نیستیم که بگوییم فلان چیز بد است اما روی آن کانال راه اندازی کنیم و مرتب تبلیغ آن را بکنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :