آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226062
تاریخ انتشار : 8 آذر 1396 10:37
تعداد بازدید : 731

فعالان بخش خصوصی در نشست با وزیر ارتباطات خواستار شدند:

حمایت از کسب وکارهای نوین و جلوگیری از ایجاد بازارهای انحصاری

فعالان بخش خصوصی صبح روز گذشته در نشستی با محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اتاق بازرگانی ایران، مشکلات خود را مطرح کردند. در این نشست جلوگیری از ایجاد بازارهای انحصاری و رشد بازار رقابتی، حمایت از کسب وکارهای نوین به دور از اعطای تسهیلات صرف و واگذاری تصدی گری در حوزه های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات به بخش خصوصی مورد تاکید قرار گرفت.

فناوران - غلامحسین شافعی افزود: در گذشته شرکت هایی مانند جنرال الکترونیک، سامسونگ، جنرال موتورز و غیره به عنوان شرکت های بزرگ طبقه بندی می شدند اما امروزه این وضعیت تغییر کرده و شرکت های گوگل، آمازون، مایکروسافت و ... با سرعت به این مرحله رسیده اند.
شافعی ادامه داد: کسب و کارهای نوین، رشد فناوری و زیرساخت‎ها در ICT در حال تسخیر کشورهاست و سهم این بخش در اقتصاد به سرعت در حال افزایش است.

 کمک اتاق بازرگانی به استارت‎آپ‎ها
رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در ایران نیازمند جبران مافات در این حوزه هستیم، گفت: بخش خصوصی باید با حمایت مسوولان خود را هماهنگ کند و توسعه کسب‎وکارهای نوین را در کنار حمایت از نیروی جوان کشور باید دریابیم. وی افزود: بهبود محیط کسب و کار و جلوگیری از مصائبی مانند رانت ها و پیچ و خم های اداری را برای رشد در این حوزه باید داشته باشیم. شافعی تصریح کرد: در این حوزه مقاومت‎هایی وجود دارد، اما خوشبختانه این موضوع از اهمیت بالایی در کشور برخوردار شده که امیدواریم با حضور وزیر جوان، بخش خصوصی در کنار وزارتخانه مجری اصلی این برنامه باشد.
وی همچنین تاکید کرد: اتاق ایران در نظر دارد با همکاری سازمان های مربوطه کسب‎و کارهای نوین و استارت آپ ها را مورد توجه قرار دهد و کمک های مادی و معنوی در سطح اتاق های کشور داشته باشد.
رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: امیدواریم تشکل های مربوطه در سیاستگذاری و برنامه ریزی نقش داشته باشند و اجرای برنامه ها با این همکاری به نحو مطلوب تری انجام شود.

 انتقاد از نبود بازار رقابتی در حوزه IT
حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق ایران نگاهی به گزارش اخیر Doing Business داشت و با تشریح جایگاه ایران در شاخص بهبود محیط کسب وکار از بین 190 کشوری که بررسی شده اند، گفت: از این تعداد کشور، 119 کشور حداقل یک گام اصلاحی در بهبود محیط کسب وکار خود برداشته اند، 80 درصد آنها دو گام و 65 درصد دیگر 3 گام برداشته اند؛ متاسفانه این گزارش می گوید ایران در برخی شاخص ها روند نزولی و در برخی دیگر از موارد هم رشد اندکی داشته، این مساله حکایت از آن دارد که به فضای رقابتی کشور اهمیت نمی دهیم. وی افزود: دولت یازدهم قدم های مثبتی در راستای پیش بینی پذیر بودن اقتصاد برداشت اما با شروع دولت دوازدهم برخی دخالت های دولت و اتخاذ تصمیمات متناقض موجب نوساناتی در اقتصاد شد. در این مورد می تواند مساله نان که به تازگی هم رخ داد را مورد توجه قرار داد. نایب رییس اتاق ایران ادامه داد: قیمت گذاری وظیفه دولت نیست. باید سازوکاری ایجاد شود که رقابت در کشور شکل گرفته و در قالب آن قیمت گذاری اتفاق افتد. بازار بهترین مکانیسم قیمت گذاری را در اختیار دارد.
آذری جهرمی وزیر ICT در پاسخ به این مشکل از نبود مدل های به روز در حوزه فناوری اطلاعات سخن گفت و تاکید کرد: هنوز در سیستم های اقتصادی کشور برای حوزه فناوری اطلاعات مدل مجزایی تعریف نشده در صورتیکه این اتفاق در کشورهای مختلف رخ داده است؛ همین مشکل، فضای رقابتی را تحت تاثیر قرار داده است. فرآیند ثبت و انحلال شرکت های فعال در این بخش باید اصلاح شود.
وی ادامه داد: تعرفه گذاری باید تنها در بخش انحصاری کار که مربوط به مخابرات می شود، انجام شود که این مساله هم رعایت می شود. اگر این تعرفه‎گذاری اتفاق نیفتد، به ضرر مصرف کننده خواهد بود. در حوزه موبایل هیچ تعرفه‎گذاری از سوی دولت صورت نمی گیرد و این کار برعهده بازار است.

جایگاه فناوری اطلاعات در مبارزه با فساد 
پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق ایران، هدف گذاری وزارت ارتباطات تا پایان دوره 4 ساله برای ارتقای جایگاه ایران در گزارش های جهانی را مورد توجه قرار داد و خواستار توضیح این وزارتخانه در این رابطه شد.
سلطانی در خصوص مشکلات فعالان بخش خصوصی در ارتباط با دستگاه های دولتی گفت: ستیز با دستگاه ها مهم ترین وظیفه وزارت ارتباطات است. این دستگاه ها همچنان به سبک و سیاق گذشته عمل می کنند؛ وزارت آموزش وپرورش، بهداشت، حمل ونقل، بانک و بیمه همگی درگیر فرآیند دریافت مجوزها هستند. بنابراین استارت‎آپ‎ها در این بخش ها نمی توانند ورود کنند.
وی همچنین به جایگاه مهم فناوری اطلاعات در مبارزه با فساد پرداخت و گفت: دولت الکترونیکی پاسخ مناسبی به این مشکل است.
وب افزود: از طرفی قوه قضاییه نیز باید در این حوزه فعال شده و فعالیت های خود را به صورت الکترونیکی دنبال کند.
نایب رییس اتاق ایران در مورد اهمیت سواد دیجیتالی در بین دانش آموزان نیز نکاتی را مطرح کرد. وی گفت: در این بخش بسیار عقب هستیم. باید دوره های آموزشی در دوره دبستان و متوسطه تغییر کند.
سلطانی در ادامه از موبایل به عنوان ابزاری برای توسعه یاد کرد و گفت: باید تلاش کرد که تعرفه واردات موبایل به کمترین میزان ممکن برسد؛ در حال حاضر 50 درصد مردم گوشی های هوشمند در اختیار دارند باید به گونه ای عمل شود که این رقم به بالای 90 درصد برسد.
 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اجرای دولت الکترونیکی، گفت: امروز هر بخشی سامانه ای برای خود راه اندازی کرده است تا خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارایه دهد، اما این اقدام به معنای دولت الکترونیکی نیست، باید زنجیره خدمات را ایجاد کرد.
جهرمی تاکید کرد: برخی دخالت ها مانع کار می شود. به تازگی استفاده از اپلیکیشنی اسراییلی متوقف شده است؛ اقدامی که اجرای آن به خوبی انجام نشد و اعتماد عمومی را آسیب زد. باید کار درست را به درستی انجام داد.

 لزوم توجه به صادرات نرم افزار
محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران نیز در این نشست به مهم ترین مشکلات فعالان این حوزه پرداخت. وی در مورد مالکیت فکری و لایحه ای که در اختیار مجلس قرار دارد، گفت: کمیسیون در این مورد مطالعات لازم را انجام داده و می خواهیم که این لایحه با نظر بخش خصوصی اصلاح شده و سپس برای تصویب در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد.
این فعال اقتصادی از تعدد مجوزها نیز انتقاد و زیرساخت های صادراتی در این بخش را نامناسب ارزیابی کرد و گفت: همچنان صادرکنندگان این حوزه از مزایای صادرکنندگان محصولات غیرنفتی برخوردار نیستند.

 ضرورت بهبود فضای کسب وکارهای نوین
افشین کلاهی، رییس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب وکارهای نوین دانش بنیان، نیز خواستار بهبود فضای کسب وکارهای نوین شد و تصریح کرد: اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خود را از حوزه تصدی گری جدا کرده خوب است، اما کم رنگ شدن حضور این وزارتخانه باعث می شود که دیگر بخش ها در این حوزه دخالت کنند.
رحیم بنامولایی، رییس اتاق البرز، نیز نبود اطلاعات متمرکز و پراکنده کاری در سطح کشور را مورد انتقاد قرار داد و گفت: با توجه به اینکه اتاق به دنبال تجارت الکترونیکی است، دسترسی به برخی خدمات بین المللی ممکن نیست. این کار به حمایت های ویژه دولت نیاز دارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :