آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 225960
تاریخ انتشار : 7 آذر 1396 10:41
تعداد بازدید : 531

معاون فناوری و نوآوری وزیر فاوا:

ارزهای دیجیتالی، می تواند شفافیت مالی به همراه آورد

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بستر بلاکچین ساختار زنجیره ای و توزیع شده ای دارد که در معروف ترین ارز رمزنگاری شده دنیا یعنی بیت کوین نیز استفاده شده است، گفت: با یک رویکرد علمی در سیستم بانکی کشور حتی بحث ارزهای دیجیتالی می تواند به عنوان ابزاری برای ایجاد شفافیت بی سابقه مالی مورد استفاده قرار گیرد.

وزارت فاوا -  امیرحسین دوایی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پنجمین همایش مدیران فناوری اطلاعات کشور گفت: یک موضوع مهم در چرخه تولید دانش و فناوری موضوع اعتماد بین نقش آفرینانی است که از یک سو آزمایشات علمی را انجام و نتایج آنها را تحلیل و در قالب مقالات علمی ارایه می دهند و از سوی دیگر نقش آفرینانی است که از نتایج این پژوهش ها بهره برداری کرده و بر روی تجاری سازی آنها یا تکمیل پژوهش ها سرمایه گذاری می کنند. 
وی افزود: باید دستگاه ها و نهادها به یکدیگر اعتماد داشته باشند. برای مثال افرادی که در حوزه تولید مقالات در حال فعالیت هستند باید بتوانند اطلاعات خود را بدون نگرانی از دستکاری بعدی منتشر کرده و به صورت سامان یافته در اختیار دیگران قرار بدهند و دیگران نیز باید با اطمینان از سلامت فرایند علمی طی شده از نتایج آن بهره مند شوند.
دوایی درباره ارتباط میان علم و فناوری اطلاعات اظهار کرد: چرخه تولید علم و فناوری بر اساس اعتماد شکل می گیرد و افزایش و کاهش داده ها در خروجی انتشارات علمی مانند مقالات علمی و پایان نامه ها باعث از بین رفتن اعتماد می شود. 
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه هم اکنون در دنیا حدود 30 یا 40 دانشگاه اول بر اساس معیارهای نوین علمی و اثربخشی اجتماعی و اقتصادی امتیاز می گیرند و سایرین بیشتر بر اساس تعداد مقالات یا ارجاعات علمی رتبه بندی می شوند، گفت: این آسیب، باعث شده است تا تولید انبوه مقالات در دستور کار محققان به خصوص در جهان سوم قرار گرفته و نتیجتا گسترش خطر تقلب های علمی و احتمال عدم رعایت اخلاق علمی در سطح جهان به یک معضل تبدیل شده است.
وی افزود: در کشور ایران تولید علم بر اساس مقالات باعث ارتقا و جهش کشور شد اما امروز افرادی که موضوع افزایش تعداد مقالات را در اولویت قرار داده بودند، به خطر پدیده مقاله گرایی افراطی در برابر پژوهش های اصیل و اثر بخش علمی واقف شده اند.
این مقام مسوول بستر بلاکچین را مبنایی برای تصدیق جمعی و غیرمتمرکز تراکنش های داده دانست که می تواند به توسعه فرایندهای تولید علم و دانش اصیل و گسترش و اثر بخشی آن کمک کند.
دوایی با بیان اینکه بستر بلاکچین ساختار زنجیره ای و توزیع شده ای دارد که در معروف ترین ارز رمزنگاری شده دنیا یعنی بیت کوین نیز استفاده شده است، خاطر نشان کرد: البته نوع الگوریتم بلاکچین به کار رفته در بیت کوین برای منظورهایی که تراکنش های داده ای زیادی دارند، مناسب نیست زیرا باعث افزایش سرسام آور مصرف انرژی و آسیب های زیست محیطی خواهد شد.
معاون وزیر ارتباطات افزود: بلاکچین می تواند عاملی مناسب در حوزه نشر اطلاعات باشد. بدین صورت  اگر کسی اطلاعات را تغییر داده یا دستکاری کند، فرایند تصدیق جمعی آن را کشف خواهد کرد. 
وی ادامه داد: در حوزه تامین مالی پژوهش هم با این ابزار می توان از انجام فعالیت های معتبر مطمئن شده و اعتبارات مالی مربوط به صورت خودکار و ایمن به حساب سازمان پژوهشی مرکزی واریز شود و دیگر نیازی به فرایندهای تایید مرسوم و مشکلات بانکی انتقال پول که امروزه با آن سر وکار داریم نداشته باشیم.
دوایی با اعلام اینکه وزارت ارتباطات حدود یک سال است که درباره بستر سامانه های بلاکچین در حال مطالعه اولیه است، گفت: وزارت ارتباطات با برقراری بعضی ارتباطات بین المللی سعی در ایجاد شناخت بهتر از این فناوری کرده است که البته کار اصلی از این به بعد خواهد بود.
این مقام مسوول با بیان نگاه های مثبت و منفی راجع به ارزهای دیجیتالی در ایران گفت: ممکن است نگرانی های مطرح شده درباره پدیده پولشویی ناشی از توسعه ارزهای دیجیتالی موجب آن شود که ما از اهمیت موضوع بلاکچین برای آینده خود در همه حوزه هایی که بر پایه اعتماد بنا شده اند، غافل شویم و این یک آسیب جبران ناپذیر است.  
وی افزود: در واقع با یک رویکرد علمی در سیستم بانکی کشور حتی بحث ارزهای دیجیتالی می تواند به عنوان ابزاری برای ایجاد شفافیت بی سابقه مالی مورد استفاده قرار گیرد. بدیهی است که فناوری های اعتماد ساز مانند بلاکچین بسیار فراتر از موضوعاتی چون بیت کوین کارکرد دارد و دامنه اثر بخشی مثبت آن همه حوزه های علمی و صنعتی را در بر خواهد گرفت و ما هم باید به صورت دقیق برای آینده برنامه ریزی کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :