آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 225948
تاریخ انتشار : 7 آذر 1396 10:23
تعداد بازدید : 484

رییس اتاق بازرگانی ایران:

انتقال فناوری با سرمایه گذاری خارجی صورت می گیرد

رییس اتاق ایران در نشست معرفی فرصت های سرمایه گذاری ایران که با حضور سرمایه گذاران خارجی و داخلی برگزار شد، گفت: هدف ایران از جذب سرمایه های خارجی تنها تامین مالی نیست بلکه به دنبال اهداف مهم تری هستیم؛ ایران قصد دارد از این طریق تراز تجاری و فناوری خود را بهبود بخشد.

اتاق ایران - غلامحسین شافعی درباره فعال شدن استان ها در جذب سرمایه گذاران خارجی افزود: انتقال فناوری و ایده های نو در بخش تولید  از جمله جاذبه های سرمایه گذاری است؛ فعالان اقتصادی در پی استفاده از دانش روز برای ارتقای کیفیت کالاهای تولیدی خود هستند.
رییس پارلمان بخش خصوصی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع احیای جاده ابریشم پرداخت و گفت: آنچه را که اقتصاددانان از احیای این جاده تا سال 2025 تخمین زده اند، باید مورد توجه قرار داد. سرمایه گذاران خارجی باید آینده ایران را در این مسیر ببینند.
شافعی گفت: تا امروز 67 کشور به احیای این مسیر پیوسته اند. به طور حتم موقعیت ویژه ایران در جاده ابریشم می تواند در اقتصاد منطقه اثرگذار باشد. ایران به دنبال تجهیز خود است تا با احیای این مسیر پاسخ مناسبی به این ظرفیت بدهد. درواقع توسعه زیرساخت های حمل ونقلی می تواند به ایران کمک کند تا از این ظرفیت بهترین بهره را ببرد.
به اعتقاد شافعی حمل ونقل و سرمایه گذاری در آن از جذابیت های بالای کشور محسوب می شود. 
وی گفت: در حال حاضر رتبه ایران از نظر حمل ونقل در بین 137 کشور، 57 است. از نظر کیفیت ریلی رتبه 42 و کیفیت جاده ای رتبه 71 را داریم. 
شافعی همچنین در تشریح دیگر مزیت های سرمایه گذاری در ایران گفت: اندازه بازار و دسترسی به آن، امنیت و آسان بودن دسترسی به بازارهای منطقه با گستره بین 500 تا 600 نفر، رتبه اول درباره سرمایه انسانی از نظر تعداد مهندسان و نرخ بالای مشارکت در آموزش عالی ازجمله مواردی هستند که باید موردتوجه باشد. از نظر منابع طبیعی نیز می توان به پهنه و مدت طولانی تابش خورشید توجه کرد. به طورحتم سرمایه گذاری در تولید انرژی های تجدیدپذیر به ویژه در بخش خورشیدی و بادی بسیار جذاب 
است.
وی گفت: امنیت سرمایه گذاری از این نظر که سرمایه حفظ شود، وجود دارد اما از این منظر که افراد بتوانند آینده را پیش بینی کنند و بر اساس آن برنامه ریزی داشته باشند، شرایط مطلوبی نداریم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :