آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 225941
تاریخ انتشار : 7 آذر 1396 9:51
تعداد بازدید : 741

در جلسه‌ای با انتقاد از وزارت ارتباطات مطرح شد

زیان ۲۷۰۰ میلیارد تومانی دولت از نبود رجیستری

رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل در یک نشست خبری در رابطه با علل تعلل دولت در اجرای طرح رجیستری اعلام کرد که بنا به دلایل نامعلومی طرح رجیستری تاکنون اجرایی نشده است.

ساحره چمنی
saherehchamani@
محمود سفار در نشست خبری که به منظور بررسی علل تعلل دولت در اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل واقع در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، اعلام کرد: این انجمن، به شدت در حمایت از طرح رجیستری پای کار ایستاده اند و تمام توان خود را برای اجرایی شدن این طرح گذاشته اند. بر اساس پیگیری ها حتی در کمیسیون اقتصادی مجلس حضور پیدا کردیم و فرایند رجیستر و نفعی را که برای مردم و جامعه دارد، توضیح دادیم. وی اعلام کرد که در روز حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار گوشی قاچاق وارد بازار کشور می شود. یکی از کالاهایی که واردات آن ساده است کالای موبایل است چرا که به لحاظ قیمت و حجم کمی که دارد، به راحتی قاچاق آن صورت می گیرد که متاسفانه این گونه کالاها هم به سلامتی مردم و هم اقتصاد کشور لطمه می زند و متاسفانه موجب بزهکاری در جامعه می شود.
به گفته سفار، اجرای طرح رجیستری گامی در راستای ساماندهی بازار موبایل، تضمین حقوق مصرف کننده، افزایش شفافیت اقتصادی، رونق اشتغال، افزایش سرمایه گذاری داخلی و خارجی و کمک به توسعه زیرساخت های ملی است، اما ذی نفعان کنونی خواستار تعویق اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل هستند که طبیعتا روزی ۳۰ تا ۳۵ هزار دستگاه گوشی موبایل وارد کشور می شود، هیچ حقوق و عوارضی برای آن پرداخت نمی شود و هیچ تعهدی برای ارایه خدمات پس از فروش ندارد، بنابراین این حوزه برای کسانی که کار قاچاق می کنند، بسیار جذاب است.
رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل افزود: به طور مثال اگر یک میلیون دستگاه گوشی را با میانگین قیمت ۲۵۰ دلار محاسبه کنیم و مبنای مالیات آن را ۱۶.۵ درصد در نظر بگیریم، مبحث عدم پرداخت مالیات رقم بسیار بزرگی است که متاسفانه تعویق در اجرای طرح رجیستری به بدنه اقتصادی کشور لطمه بزرگی وارد می کند.
سفار اعلام کرد که در طول دو سه ماهه گذشته که بحث رجیستری داغ شد شرکت های واردکننده موبایل برای اینکه همسو بودنشان را با دولت و جامعه نشان دهند، ۸۹ درصد در مقایسه با میزان مالی سال گذشته افزایش واردات داشته اند؛ چرا که اطمینان داشتند بحث رجیستر اجرایی خواهد شد و در حد شعار نیست.
به گفته وی، این موضوع نشان داد که شرکت ها توان تامین نیاز بازار را دارند و از سوی دیگر  این مساله روی اشتغال تاثیر زیادی می گذارد چرا که از بین رفتن ۹۵ درصد قاچاق، امکان ۹۵ درصد افزایش اشتغال را ایجاد می کند.
سفار ادامه داد: اعضای انجمن مطمئن بودند که این طرح ۲۸ مهرماه اجرایی می شود و در واقع هم اکنون ما بدهکار شرکت هایی که در انجمن فعالیت دارند شده ایم؛ چرا که قبلا اعلام کردیم و شرکت های واردکننده برای تامین نیاز بازار اعلام آمادگی کردند.
وی افزود: گوشی آیفون که واردات قانونی آن هزینه ای برابر یک میلیون تومان دارد و پروسه واردات آن ۲۰ روز طول می کشد، قاچاق چی با هزینه ۴۰ هزار تومان وارد بازار می کند، بنابراین چطور شرکت ها می توانند ایستادگی کنند در حالی که تعادلی بین این فعالیت ها وجود ندارد.
به گفته سفار، در دو ماه گذشته یکی از حمایت هایی که دولت از واردات قانونی می کرد، ارز مبادله ای بود که دولت ارز مبادله ای را قطع کرد و اگر حساب کنیم که قیمت دلار از ۳۳۰۰ تومان به ۴۱۵۰ تومان افزایش یافت، حدود ۲۰ درصد اختلاف عدد ایجاد می کند که روی سایر موارد از جمله محاسبه ۵ درصد گمرک، ۹ درصد ارزش افزوده، و سایر موارد تاثیر می گذارد. نیاز بازار کشور سالانه ۱۲ میلیون دستگاه است که عدم پرداخت عوارض نتیجه ای جز ارایه کالای ناسالم و کالای ریفربیشد و ری بل یا فورتین دیز از طریق منطقه خاورمیانه را به بازار کشور نخواهد داشت.
سفار معتقد است تنها کالایی که امکان رصد آن وجود دارد گوشی موبایل به دلیل دارا بودن شماره سریال آن است که به راحتی قابل رصد است، اما می گوید که چرا این طرح اجرا نمی شود وقتی سالی سه هزار میلیارد تومان می تواند به رشد اقتصادی کشور کمک کند.
به گفته وی، در حالی که بحث واردات قانونی موبایل جدی شد، میزان واردات ۸۹ درصد افزایش یافت اما همین یک روز و یک هفته و یک ماه تعلل در اجرای طرح می تواند علاوه بر اینکه باعث خسارت شرکت ها شود، بلکه اعتماد صنوف را به وزارت ارتباطات کاهش دهد.
در ادامه ابراهیم درستی، عضو رییس اتحادیه لوازم صوتی و تصویری اعلام کرد: سالی ۳ هزار میلیارد تومان در جیب قاچاقچی می رود بنابراین دست های دیگری در کار است.
وی افزود: سال ۸۵ اصناف به ندای حاکمیت لبیک گفتند و قرار شد رجیستر انجام شود اما به دلیل مشکلاتی که طرح داشت، پای قاچاق به بازار کشور باز شد. 
وی افزود: اگر هرچه سریع تر این طرح اجرایی نشود، حسن اعتمادی که به وزیر محترم داشتیم از بین می رود. 
به گفته وی، انجمن واردکنندگان گوشی تلفن همراه که متشکل از ۴۲ وارد کننده بود تقبل کرد نیاز و سهم بازار را تامین کند آن هم در شرایطی که رجیستری اجرایی شود.
درستی گفت: چرا طرح رجیستری انجام نشده؟ فروشندگان دوست دارند کالای خوب بفروشند، اما شما پاسخ دهید آقای جهرمی! آقای فلاح! شما که اشاره کردید طرح رجیستری سه روزه با شیب ملایم اجرایی می شود، چرا اعلام نمی کنید. در ادامه این جلسه محمود سفار اعلام کرد که ما مکتوب از وزیر ارتباطات و وزارت ارتباطات با یک گارگروه کارشناسی درخواست کردیم یک سری مسایل را انجام دهند. ما زمانی که در این حوزه کار می کنیم بهترین مشاور برای وزارت ارتباطات و وزارت بازرگانی هستیم، اما فقط یک بار به وزارت ارتباطات دعوت شدیم و فقط به ما اجازه ۱۰ دقیقه ای دادند که مسایل مان را مطرح کنیم.
در این جلسه همچنین امیر اسحاقی، دبری انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد که همزمان با اجرای طرح رجیستری ۲۸ مهرماه سامانه جامع تجارت راه اندازی شد که در حوزه موبایل سامانه شناسه کالا و سامانه جامع انبارها را به هم لینک کرد و اجرایی شد.
به گفته وی، برای اجرای طرحی به این عظمت زیرساخت ها آماده شده و سه وزارتخانه درگیر هستند وزارت اقتصاد و گمرک به عنوان زیرمجموعه آن، وزارت ارتباطات و وزارت صنعت معدن و تجارت تمام این حوزه ها یکشنبه ها و سه شنبه ها جلسه کارگروهی رجیستری تشکیل می شود، اما بنابه دلایلی که شفاف و مشخص نیست این طرح در حال عقب افتادن است، در حالی که میلیاردها تومان هزینه شده تا امکانات فراهم شود و سامانه برای تست فنی عملیاتی شده و واردات و ثبت سفارش ها انجام شده است، ۴۲ شرکت مجوز واردات گرفته اند، ستاد مبارزه با قاچاق کالا به عنوان هماهنگ کننده پیگیر است.
وی افزود: اما اعتقاد داریم طرح رجیستری اگر قرار است انجام شود نباید بازار دچار تشویش شود و قیمت ها به تعادل برسد و عرضه و تقاضا است که بازار را سامان می دهد.
به گفته وی، مجموعه شبکه موبایل پایش شده و از اواخر مهرماه بیش از ۱۵۹ میلیون IMEI فعال در کشور شناسایی شده است.
فاز دوم رجیستری گوشی از ۱۴ آذر ماه آغاز می شود
درحالی که مجمع واردکنندگان موبایل نشستی برگزار و علل تعلل دولت در اجرای طرح رجیستری را بررسی کرد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آغاز فاز دوم طرح رجیستری اطلاعیه ای صادر کرد. در این اطلاعیه مده است که با تصمیم کارگروه ساماندهی و مقابله با قاچاق تلفن همراه فاز دوم طرح ثبت گوشی تلفن همراه موسوم به رجیستری از تاریخ 14 آذرماه سال جاری آغاز می شود.
 این مرحله تمام مدل های گوشی و تبلت آیفون را شامل خواهد شد و به تدریج در هفته های پس از آن سایر مدل های گوشی و تبلت نیز تحت پوشش طرح رجیستری قرار می گیرند.
همچنین درباره ثبت و فعال سازی گوشی های مسافری براساس چارچوب ابلاغی ازسوی گمرک اقدام می شود.
ضمناً گوشی تلفن افرادی که به عنوان مسافر یا گردشگر وارد کشور شده یا رومینگ خارجی دارند، به مدت ۳۰ روز در کشور فعال خواهد بود. تأکید می شود با اجرای این طرح، برای تمامی گوشی ها و تبلت هایی که تا قبل از تاریخ اجرای هر مرحله فعال شده است مشکلی به وجود نمی آید، لیکن پس از آن صرفاً گوشی هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده اند، فعال خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :