آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 225795
تاریخ انتشار : 5 آذر 1396 10:42
تعداد بازدید : 875

بیشترین زمان کلاهبرداری کارت به کارت: نیمه شب ها و روزهای تعطیل

یک کارشناس حقوق سایبری گفت: بیشتر جرایم از نوع کلاهبرداری کارت به کارت در نیمه های شب و روزهای تعطیل انجام می شود.

ایرنا - علیرضا طباطبایی درباره نقش قربانیان در تحقق کلاهبرداری های کارت به کارت، افزود: از جمله جرایمی که طی چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته و علیرغم هشدارهای دستگاه های پلیسی و قضایی همچنان در کشور قربانی می گیرد کلاهبرداری هایی موسوم به کلاهبرداری کارت به کارت است. 
وی با بیان اینکه یک جرم به طور قطع و یقین صرفا بر اثر بی توجهی قربانی و شاید بهتر بتوان گفت در اثر طمع قربانی رخ می دهد، گفت: در این نوع کلاهبرداری شخص مرتکب طی تماس تلفنی با قربانی و بیان داستانی خیالی مبنی بر برنده شدن شما در قرعه کشی یا فلان مسابقه مشهور صدا و سیما یا خرید عمده از شخص قربانی که فروشنده محصول است به گونه ای او را اغوا می کند که فرصت فکر کردن از قربانی را گرفته و وی را به سمت دستگاه عابر بانک می کشاند.
این کارشناس حقوق سایبری گفت: در مقابل دستگاه عابر بانک اتفاقی که رخ می دهد صدور دستوراتی از جانب شخص کلاهبردار مبنی بر زدن دکمه های عددی عابربانک به بهانه بررسی موجودی یا اخذ آخرین تراکنش است؛ چراکه شخص کلاهبردار مدعی واریز وجه جایزه به حساب قربانی است و قربانی بیچاره نیز منکر واریز شدن این وجه است.
طباطبایی افزود: درنهایت آنچه که رخ می دهد و درنتیجه زدن کلیدهای عابربانک صورت می گیرد تعیین رمز دوم بر اساس نظر شخص کلاهبردار برای کارت بانکی قربانی است و پس از بحث و جدل کلاهبردار و قربانی مبنی بر عدم واریز وجه جایزه شخص کلاهبردار تماس را قطع کرده و قربانی هم همچنان در آرزوی دریافت این جایزه منتظر می ماند، غافل از اینکه شخص کلاهبردار در این تماس تلفنی ابتدا شماره کارت و مشخصات کارت را از قربانی گرفته و سپس با کشاندن وی به کنار عابر بانک یا مبلغی را از حساب وی برداشت کرده یا رمز دوم کارت وی را با نظر خود ایجاد کرده یا تغییر داده است.
وی گفت: هم اکنون نوبت شخص کلاهبردار است که اقدام به خالی کردن حساتب قربانی کند این اقدام با سرعتی بسیار زیاد و اکثرا در نیمه شب یا روزهای تعطیل صورت می گیرد چراکه در این زمان ها شعبات بانک ها تعطیل بوده و عملا کاری از دست قربانی بیچاره بر نمی آید و صرفا وی باید شاهد برداشت پول از حساب خود باشد.
وی ادامه داد: شخص کلاهبردار نیز در این مدت تا سقف ممکن وجه نقد به حساب خود یا حساب نزدیکانش واریز کرده و مابقی وجوه موجود در حساب قربانی را به خرید اینترنتی اختصاص داده است. بررسی ها نشان می دهد کلاهبرداران در این روش لایه های مختلفی را برای انتقال پول به حساب اصلی ایجاد کرده اند تا پلیس و دستگاه قضایی در رسیدن به مجرم اصلی دچار مشکل شوند به عنوان مثال پولی که از حساب قربانی برداشت می شود ممکن است حتی در 5 یا 6 حساب دیگر وارد شده و سپس از آنها به حساب های اصلی واریز شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :