آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 225789
تاریخ انتشار : 5 آذر 1396 10:39
تعداد بازدید : 818

جمعه سیاه؛ روز روشن گجت ها

جمعه گذشته جمعه سیاه یا بلک فرایدی بود که آخرین جمعه ماه نوامبر هر سال به این اسم نامگذاری شده است و بسیاری از مردم برای این روز لحظه شماری می کنند. زیرا تقریبا همه فروشگاه های دنیا در این روز قیمت های خود را می شکنند و مردم می توانند با قیمت های بسیار پایین وسایل مورد نیاز یا چیزهایی که همیشه آرزویش را داشتند، خریداری کنند.

نسترن صائبی
پیش بینی شده بود که حدود 116 میلیون نفر از فروشگاه ها در این روز دیدن و خرید کنند. البته به گزارش فدراسیون ملی خرده فروشان آمریکا، این میزان هر سال کمتر از سال قبل می شود. مثلا امسال حدود 35 درصد از مصرف کنندگان به خرید در این روز مبادرت کردند، اما این میزان در سال 2015 حدود 59 درصد بود. جالب تر این است بسیاری از افرادی که در این روز مبادرت به خرید کرده اند، می گویند که کالاهایی را خریده اند که اصلا ضرورتی به داشتن آنها نداشتند. 
بر اساس گزارش آدوبی آنالیتیکس، تا ساعت 9 صبح جمعه، مصرف کنندگان حدود 640 میلیون دلار فقط از طریق فضای اینترنتی خرید کردند. اما این میزان هنوز نتوانسته رکورد خرید آنلاین روز شکرگزاری با 87/2 میلیارد دلار را بشکند. به گفته تحلیلگران، 80 درصد این خرید و فروش ها در آمریکا از طریق 100 وب سایت بزرگ خرده فروشی این کشور انجام شده است. 
بیش از 61 درصد از بازدیدهای آنلاین و بیش از 46 درصد از درآمد آنلاین این وب سایت ها در جمعه سیاه امسال از گوشی های هوشمند و تبلت ها بوده است. بیشترین خرید جمعه سیاه به وسایل الکترونیک برمی گردد که بخش عمده آنها به تلویزیون و کامپیوتر مربوط می شود. وسایل الکترونیک محبوبی مانند ایرپادهای اپل و پلی استیشن واقعیت مجازی سونی و اسباب بازی هایی مثل ماسک های پی جی نیز از پرطرفدارترین کالاها در این روز بود. 
اما این رویداد حواشی جالبی نیز داشت. کسانی که جمعه بعدازظهر به فروشگاه های میشیگان شمالی سر زده بودند، با تعداد زیادی معترض مواجه شده بودند که برای منع کردن ترامپ از تخریب برج آبی شیکاگو امضا جمع می کردند و پلاکاردهایی مثل «ترامپ متوقف شو» و «بلک فرایدی را بایکوت کنید» حمل می کردند. حتی گروه هایی از فعالان حقوق حیوانات نیز در جمع معترضان دیده شدند که بیرون فروشگاه Canada Goose جمع شده بودند و به فروش حیوانات اعتراض می کردند. 
 یکه تازی آمازون 
وقتی صحبت از خرده فروشی و خرید زیاد می شود، ذهن ها ناخودآگاه به این متبادر می شود که آمازون این بار چه رکوردی زده است؟ 
بهتر است قبل از آن بدانید که آمازون برای روز جمعه سیاه برای 15 هزار محصول خود تخفیف رعد و برقی تعیین کرد و چهار ساعت طول نکشید که این محصولات از قفسه های انبارهای آمازون محو شوند. 
بیشترین محصولاتی که از آمازون خریداری شدند، بلندگوی اکوی آمازون، استیک تلویزیون مجهز به دستیار صوتی الکسا و تبلت های جدید این خرده فروشی بزرگ جهان بود. 
همچنین به لطف جمعه سیاه؛ ثروت مالک آمازون از 100 میلیارد دلار گذشت
برای اولین بار از سال 1999 میلادی به بعد یعنی با گذشت 18 سال، دارایی یک فرد ثروتمند در جهان به 100 میلیارد دلار رسید و این شخصی نیست به غیر از جف بزوس، مدیرعامل آمازون. ثروت مالک آمازون با رسیدن به 100 میلیارد دلار به رکوردی جدید در میان ثروتمندان جهان تبدیل شد و صدرنشینی خود را در جدول ثروتمندان جهان حفظ کرد.
ثروت جف بزوس مالک آمازون طی هفته گذشته و به دلیل گمانه زنی ها مبنی بر افزایش فروش در جمعه سیاه آمریکا با ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رشد از مرز 100 میلیارد دلار عبور کرد و عنوان ثروتمندترین فرد جهان را که در سال ۱۹۹۹ میلادی به بیل گیتس، مالک مایکروسافت رسیده بود، از آن خود کرد.
 میزان دارایی جف بزوس در ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی او را در رتبه چهارمین مرد ثروتمند جهان قرار داده بود و از افرادی مانند مالک برند «زارا» عقب تر بود؛ اما به دلیل عملکرد مثبت و روبه جلوی سهام آمازون در بورس وال استریت و همچنین رونق «هول فودز» آمازون، دارایی جف بزوس با یک جهش او را به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد.
پیش از این در ماه گذشته میلادی دارایی جف بزوس با بیش از ۹۰ میلیارد دلار او را از ثروت 9/88 میلیارد دلاری بیل گیتس پیش انداخت و عنوان ثروتندترین مرد جهان را نصیب او کرد. از سویی دیگر یکی از دلایل پیش افتادن جف بزوس و قرار گرفتن او در بالای جدول ثروتمندان جهان در مقایسه با بیل گیتس، به وقف بیشتر مالک مایکرو سافت به خیریه ها نسبت داده می شود.
در ماه اوت سال ۲۰۱۷ میلادی بیل گیتس ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی خود را به خیریه ها اهدا کرد که این رقم برای بزوس بسیار کمتر است. پیش بینی می شود در صورتی که گیتس تمام دارایی خود را تاکنون حفظ می کرد و وقف خیریه ها نمی کرد، ثروت خالص او رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار می شد. در حال حاضر ثروت خالص بیل گیتس ۸۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است.
 بدبیاری آمازون
در شرایطی که آمازون در روزهای برگزاری حراج بزرگ جمعه سیاه در کشورهای غربی به حداکثر نیروی کار خود نیازمند است، تعدادی از کارکنان این شرکت در آلمان و ایتالیا اعتصاب کرده اند. هزاران کارمند بخش توزیع و اداره کننده انبارهای بزرگ آمازون در این دو کشور به علت دستمزد ناکافی، ساعات کاری طولانی و دیگر شرایط نامناسب محیط کار دست به اعتراض و اعتصاب زده اند تا این غول خرده فروشی آنلاین را به چالش بکشند.
این امر ممکن است تحویل به موقع سفارشات روزهای اخیر و به خصوص روز حراج جمعه سیاه را با چالش مواجه کند. کارمندان یادشده می گویند ساعات کاری طولانی و پرداخت اندک سلامت آنها را به خطر انداخته است.
این کارمندان معتقدند آمازون مرتب به آنها برای افزایش میزان کار خود در زمانی کمتر فشار می آورد و کنترل های شدید و دائمی در کنار فرهنگ رهبری و مدیریت ضعیف در این شرکت و مدت زمان اندک استراحت در بیم زمان کار بسیار آزاردهنده است.
آمازون در واکنش بیانیه ای صادر کرده و ضمن آنکه هیچ اشاره ای به مذاکره با رهبران اعتصاب کنندگان نکرده، اهمیت این موضوع را اندک جلوه داده است. این شرکت مدعی است اکثریت کارکنانش در ایتالیا و آلمان به کار ادامه داده اند و لذا آمازون قادر به عمل به تعهدات خود در روزهای آتی است.
منابع: فوربس و نیوزویک


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :