آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 225788
تاریخ انتشار : 5 آذر 1396 10:37
تعداد بازدید : 327

انتشار دوباره یک خبر جعلی با هدف تشویش اذهان

هیچ بانکی در شرف ورشکستگی نیست

انتشار مجدد نامه ای در مورد ورشکستگی بانک ها که چند ماه پیش تکذیب شده بود، بار دیگر حاشیه ساز شده است.


ایسنا- چند ماه پیش در گیر و دار ساماندهی موسسات غیرمجاز و حواشی ناشی از آن، برخی جریان ورشکستگی بانک ها به ویژه بانک های خصوصی و کوچک را به راه انداختند؛ موضوعی که طرح آن در شبکه های اجتماعی موجب نگرانی سپرده گذاران بانک ها و در مجموع ایجاد فضایی ملتهب شد. در همین حواشی بود که نامه ای منتسب به گروه مالی ملت منتشر شد که در آن موضوع پیشگیری از انتقال ریسک بانک های پرریسک به شرکت های تابع و صورت های مالی تلفیقی بانک مطرح شد. در این نامه تاکید شده بود که باید از افتتاح هر نوع حساب بانکی در چند بانک خصوصی و موسساتی که البته دارای مجوز از بانک مرکزی بودند، تحت شرایطی جلوگیری شود.
این نامه به سرعت در شبکه های اجتماعی منتشر و این گونه القا شد که حتی بانک های بزرگ به ورشکستگی و اوضاع نابه سامان بانک های کوچک تر اعتقاد داشته و از این موضوع نگرانند. البته طولی نکشید که قائم مقام بانک ملت وجود چنین نامه ای و ارسال آن از سوی این بانک را تکذیب کرد.
اما اکنون بعد از گذشت چند ماه بار دیگر این نامه منتشر و به دنبال آن در برخی شبکه های اجتماعی باز نشر شده است.
جمشیدی، دبیر کانون بانک های خصوصی در این رابطه توضیح داد که بازنشر چنین نامه یا اطلاعاتی می تواند به این دلیل باشد که اکنون فضای نظام بانکی نسبت به گذشته آرام تر شده و سپرده گذاران با امنیت بیشتری در حال ارتباط با بانک ها هستند. از سوی دیگر با توجه به جریان ساماندهی موسسات غیرمجاز و پایان یافتن تخلفاتی که از سوی آنها و افراد مرتبط با چنین موسساتی شکل می گرفت، اکنون عده ای در صدد آن برآمده اند که فضای موجود را به هم ریخته و اعتماد مردم به نظام بانکی را خدشه دار کنند.
به گفته جمشیدی در حال حاضر نظام بانکی در شرایطی قرار دارد که در مورد یکی از موضوعات خاص خود، یعنی کاهش نرخ سود و اجرای دقیق آن به نقطه ایده آلی رسیده است؛ به طوری که شاید هیچ خطایی نمی توان در بانک ها در رابطه با اجرای دستورالعمل بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی مشاهده کرد. در این حالت که می تواند موجب ایجاد نظم و آرامش در بانک ها شود، عده ای به خصوص در خارج از کشور به دنبال بر هم زدن فضای موجود هستند. وی گفت: وقتی که دارایی بانک نتواند پاسخگوی بدهی اش باشد، بانک در آستانه ورشکستگی قرار می گیرد. در حالی که اکنون هیچ یک از بانک های ما چنین وضعیتی ندارند. یعنی دارایی ها و بدهی های آنها پاسخگوی یکدیگر است؛ هر چند که ممکن است درآمدها کاهش یافته یا سودآوری بالا نباشد ولی این دلیلی بر ورشکستگی نیست. 
وی با تاکید بر اینکه مردم باید مطمئن باشند در حال حاضر هیچ بانکی ورشکسته نیست و می توانند با اطمینان خاطر به سرمایه گذاری در آنها اقدام کنند یادآور شد: مردم نباید به اخباری که از سوی رسانه های نامعتبر منتشر می شود، توجه کنند؛ چراکه اخبار حساس به ویژه خبرهای مربوط به شبکه بانکی باید از سوی بانک مرکزی یا مسئولان مورد قبول در شبکه بانکی اعلام شود؛ در غیر این صورت نباید به آن توجه کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :