آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 225610
تاریخ انتشار : 4 آذر 1396 9:6
تعداد بازدید : 780

اظهارنظرهای عجیب سیاستمدار آمریکایی درباره روبات‌ها

هیلاری کلینتون: آمریکا برای رشد انفجاری هوش مصنوعی آمادگی ندارد

هیلاری کلینتون چند روز پیش اظهارنظر جالبی درباره هوش مصنوعی و روبات ها کرده و گفته است که روبات ها دوست ما به شمار نمی روند.

فناوران- وزیر سابق امور خارجه گفت که آمریکا بدون در نظر گرفتن عواقب آن، به سمت پیشرفت هوش مصنوعی رفته است. او افزود: بیل گیتس، ایلان ماسک و استیون هاوکینگ و بسیاری از افراد باهوش دنیا هشدارهایی درباره پیشرفت هوش مصنوعی داده اند، اما گویا ما گوش شنوا نداریم. این افراد باور دارند که هوش مصنوعی دوست ما نخواهد بود.
کلینتون می گوید که در حال حاضر دو جنبه مختلف زندگی انسان ها را کاملا تحت تاثیر خود قرار داده است. اول «مراقبت دیجیتال» یعنی اینکه هرچه می دانیم و هر چه می گوییم و هر چه می نویسیم رصد می شود و در جایی ثبت می شود. دوم اتوماتیک و ماشینی شدن مشاغل.
هوش مصنوعی درواقع شبیه سازی فرآیند هوش انسانی - مانند یادگیری، استدلال و اصلاح خودکار- ازسوی ماشین هاست. این تکنولوژی در سال های اخیر به سرعت در حال پیشرفت است که منجر به نوآوری هایی از جمله دستیاران خانه های هوشمند و تجارت سهام خودکار شده است. در عین حال، تکامل هوش مصنوعی رفته رفته ما را به این ترس وامی دارد که درنهایت این دست ساخته ها از درک و برتری انسان ها پیشی بگیرند. 
کلینتون حتی درباره خودروهای بدون راننده هم اظهار نظر کرده و گفته است: ایده خودروهای بدون راننده بسیار عالی به نظر می رسد، اما چه بر سر راننده های تاکسی، خودروهای عمومی، وسایل حمل و نقلی و حتی راننده های اوبر خواهد آمد؟ ما با میلیون ها نفری که دیگر شغلی نخواهند داشت چه باید بکنیم؟ ما واقعا برای چنین چیزی آمادگی نداریم.
به طور حتم اثرات اقتصادی پیشرفت های تکنولوژیک به خصوص در زمینه ماشینی کردن و هوش مصنوعی به هیچ وجه از اثرات اجتماعی آن کمتر نخواهد بود. سال هاست که کارشناسان مختلفی درباره جایگزینی انسان ها با روبات در مشاغل مختلف هشدار داده اند، اما این روند همچنان با شتاب در حال افزایش است.
با گسترش هوش مصنوعی این تهدید دیگر تنها شامل حال کارگران و سرویس دهندگان نخواهد بود و در آینده نزدیک شغل های تخصصی تری نیز مثل پزشکی و وکالت هم در معرض تهدید کامپیوترهای فوق پیشرفته قرار خواهند گرفت.
 چیزهایی که کلینتون نمی داند
برخلاف ادعای کلینتون، بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت هیچ وقت صریح نگفته که هوش مصنوعی دوست ما نیست. حتی ساتیا مادلا که هم اکنون مدیریت مایکروسافت را به عهده گرفته است، در مقدمه کتاب جدید خود نوشته است: گیتس می گوید که هوش مصنوعی موجب می شود که زندگی ما نوآورتر و خلاق تر شود. حتی او درباره چالش هایی که با روی کار آمدن روبات ها با آنها مواجه خواهیم شد، گفته است: چطور می توانیم به افرادی که شغل آنها به وسیله ماشین ها گرفته شده، کمک کنیم. آیا در نهایت کاربران به آژانس ها یا شرکت های هوش مصنوعی اطمینان خواهند کرد تا اطلاعات محرمانه شان را در اختیار آنها قرار دهند. 
ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس ایکس، شاید جزو کسانی است که حرف های آخرالزمانی را درباره هوش مصنوعی مطرح کرده باشد. او معتقد است که این تکنولوژی «خطر اساسی برای وجود تمدن» انسان هاست و احتمالا هوش مصنوعی جنگ جهانی سوم را به راه  خواهد انداخت.
استیون هاوکینگ، فیزیکدان بزرگ جهان نیز تقریبا موضع مبهمی در مقابل هوش مصنوعی دارد. وی اخیرا اظهار کرده که ایجاد هوش مصنوعی موثر می تواند می تواند بزرگ ترین رویداد تاریخ تمدن ما به شمار برود. با این حساب برخی از این افراد با وجود حرف های ضد و نقیضی که می زنند، به نظر می رسد که خودشان هم تکلیف خودشان را نمی دانند و هم به این اعتقاد دارند که هوش مصنوعی تحول بسیاری خوبی در زندگی ما ایجاد خواهند کرد و بی نهایت به کمک ما خواهند شتافت و در عین حال نیز باور دارند که این دست ساخته ها روزی ما را از بین خواهند برد. 
با این حال، می توان گفت چیزی که هاوکینگ در ذهن خود دارد، این است که باید مراقب بود. وی در اجلاس وب لیسبون نیز گفت: هنوز نمی توانیم بگوییم که هوش مصنوعی بهترین دستاورد انسان است یا بدترین آنها؛ زیرا نمی دانیم چه به سر بشریت خواهد آورد. ولی چیزی که کاملا مشخص است این است که باید خودمان را برای خطرات احتمالی این فناوری آماده کنیم. 
وی همچنین گفت: همه ما توانایی این را داریم که مرزهایی را که تاکنون قبول کرده بودیم، کنار بزنیم یا برعکس بزرگ فکر کنیم. ما در آستانه یک دنیای جدید شجاع ایستاده ایم. این امر واقعا جالب و هیجان انگیز است و ما مطمئنا در این راه پیشگام هستیم.
 اظهار نظرهای عجیب کلینتون
هیلاری کلینتون، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، گاهی اظهار نظرهای عجیبی درباره روبات ها می کند و سال گذشته اعلام کرد: من یقین دارم که انسان نیستم بلکه یک روبات هستم!
وی در مصاحبه با وب سایت «بازفید» بیان کرد: ویژگی های عجیب و منحصر به فردی در من وجود دارد که عرق نکردن در حساس ترین شرایط، از جمله این ویژگی هاست.
وی در پاسخ به سوالی که درباره علت این امر مطرح شد گفت: علت عرق نکردن من این است که من از جنس بشر نیستم، بلکه یک روبات هستم.
وی با بیان این شوخی مضحک خبرنگار مصاحبه کننده گفت: تو اولین کسی هستی که فهمیدی من بشر نیستم، من سال ها پیش در گاراژی در پالوآلتو در کالیفرنیا ساخته شده ام. حقیقت این است که یک فرد ناشناس من را در این گاراژ که مرکز تاریخی سیلیکون و کارخانه های صنعتی بزرگ است، تولید کرد که نام او را نمی گویم.
کلینتون در پاسخ به این سوال که آیا نسخه دو می هم دارد یا نه، گفت: فکر نمی کنم یا دست کم زمانی که آن فرد برای ساخت من برنامه ریزی کرد، برای ساخت نسخه دوم من برنامه ای نداشت. اما زمانی که می بینم مردم دیگری هستند که عرق نمی کنند، به این مساله می اندیشم که شاید آنها هم روبات های ساخته شده در همان گاراژ باشند.
 منابع: نیوزویک و رویترز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :