آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 225605
تاریخ انتشار : 4 آذر 1396 8:53
تعداد بازدید : 500

وزیر ارتباطات اعلام کرد:

اخطار به ایرانسل و توقف تزریق تبلیغات به صفحات وب کاربران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به ایرانسل به دلیل «تزریق تبلیغات در صفحات وب بازبینی شده توسط مشتریان» اخطار دارد.

فناوران - در هفته گذشته روش عجیب ایرانسل برای تبلیغات با اعتراض کاربران روبه رو شد. در این روش کاربران دیتای ایرانسل در زمان مراجعه به برخی از سایت های پربازدید ایرانی مانند سایت رسمی برنامه ۹۰ یا دیجی کالا با یک لوگو یا تولبار ایرانسل در پایین نمایشگر روبه رو می شدند. ایرانسل مدعی بود این کار را برای سهولت در دسترسی به پنل کاربری در سایت های پربازدید قرار می دهد اما برنامه نویسان و کاربران تزریق تبلیغات به این شکل را غیراخلاقی مصداق نقض حریم خصوصی کاربران می دانستند.
چندی پیش هم کارشناس روابط عمومی یک از فروشگاه های اینترنتی گفته بود: ما هم به تازگی متوجه شده ایم که ایرانسل این کار را انجام می دهد و ظاهرا برای افرادی که اپلیکیشن ایرانسل من را در موبایل های خود دارند، چنین اتفاقی رخ داده است. فکر می کنیم این اقدام نوعی سرقت ترافیک است و پس از گفت وگو با بخش حقوقی، متوجه شدیم که این اقدام در مغایرت کامل با یکی از بندهای قوانین جرایم رایانه ای است. از نظر حقوقی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و از نظر تکنیکال نیز در حال طراحی یک روبات برای حذف تولبار ایرانسل از سایت خود هستیم. اقدام ایرانسل جدا از بحث سرقت ترافیک، تجربه کاربران ما را هم با مشکل مواجه می کند. هر صفحه در سایت یا اپلیکیشن ما با دقت طراحی شده و اضافه شدن ناخواسته یک لوگو به آن، باعث اتفاقات منفی می شود.

 پاسخ ایرانسل به ابهامات قانع کننده نبود
اما با افزایش موج اعتراضات، ایرانسل بیانیه ای صادر کرد و در آن نوشت: «ایرانسل با راه اندازی سرویس «نوار ابزار ایرانسل» امکان دسترسی و مدیریت آسان تر حساب ایرانسلی را برای مشترکان خود فراهم کرده است. ایرانسلی ها می توانند در زمان بازدید از سایت های گوناگون همزمان به سیستم مدیریت حساب خود دسترسی داشته باشند. به این معنا که در زمان وبگردی در برخی سایت های پربازدید، نوار ابزاری در پایین صفحه مرورگر نمایش داده خواهد شد که از طریق آن امکان دسترسی به حساب ایرانسل و مدیریت آن برای کاربر فراهم شده است... در پاسخ به نگرانی های مطرح شده از سوی برخی کاربران محترم، ذکر این نکته لازم است که در فرایند فوق، هیچ گونه رصد و مانیتورینگ فعالیت کاربران در شبکه صورت نمی گیرد و بدون هرگونه ارتباط با فعال بودن نرم افزار «ایرانسل من» روی گوشی مشترک، صرفا از طریق مسیریابی عادی شبکه و مبتنی بر نشانی IP وب سایت مقصد، درباره برخی وب سایت های پربازدید داخلی که از پروتکل HTTP پشتیبانی می کنند، نوار ابزار در دسترس کاربران قرار می گیرد.»
اما این بیانیه هم کمکی به کاهش اعتراضات نکرد و کاربران زیادی از وزارت ارتباطات خواستند به این موضوع رسیدگی کند.

 اخطار وزیر به ایرانسل
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سرانجام آخر هفته گذشته موضع رسمی خود را اعلام کرد و گفت که ایرانسل با اخطار این وزارت خانه، تزریق تبلیغات به صفحات کاربرانش را متوقف کرده است.
محمد جواد آذری جهرمی در توییتر خود نوشت: تزریق تبلیغات در صفحات وب بازبینی شده ازسوی مشتریان که اخیرا توسط یکی از اپراتورهای تلفن همراه صورت گرفته بود، پیگیری و با اخطار به اپراتور مذکور این اقدام متوقف شد.

 تخلف جدید ایرانسل
سایت خبری آی تابناک نیز در آخر هفته گذشته با انتشار تصاویر مفصلی از شکایت کاربران همراه اول از ایرانسل اعلام کرد که این کاربران به طور ناخواسته به ایرانسل ترابرد شده اند.
به گزارش این سایت، همین دو هفته پیش بود که سایت های خبری خبر از انجام ترابردهای ناخواسته و اجباری در مشهد دادند. طبق خبری که در رسانه های جمعی منتشر شد در یکی از فروشگاه های زنجیره ای مشهد فرم هایی در اختیار مردم قرار می گرفت که برای شرکت در قرعه کشی باید مراحلی را انجام دهند.
انجام این مراحل درواقع منجر به ترابرد شماره این مشترکان از همراه اول به ایرانسل می شد! و همه اینها در شرایطی بود که هیچ نام و نشان یا توضیحی درباره ترابردپذیری و عواقب آن در اختیار افراد قرار نمی گرفت. اما با بررسی هایی که انجام گرفت مشخص شد ترابردهای ناخواسته افراد بسیار زیادی را درگیر کرده است و محدود به یک شهر و استان نیست.
شکایات زیادی رسیده است که نشان می دهد تعداد زیادی از مشترکان از نقاط مختلف کشور شکایت خود را از ترابرد ناخواسته و بدون اطلاع از همراه اول به ایرانسل مکتوب کرده اند.
البته مشخص نیست که ترابردهای ناخواسته، سیاست خود شرکت ایرانسل بوده یا برخی نمایندگان فرصت طلب برای بهره مندی از جوایز این شرکت، به شیوه های گوناگون کاربران را مجبور به ترابرد کرده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :