آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224339
تاریخ انتشار : 15 آبان 1396 10:27
تعداد بازدید : 701

به علت زیان اپراتورهای عراقی

عراق تجهیزات وای فای ایران را توقیف کرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره توقیف تجهیزات وای فای ایران در عراق توضیح داد.

فناوران- این در حالیس که سال گذشته هیات اتصالات عراق به ایران اعلام کرد که اجازه برقراری سرویس وای فای رایگان در مسیر نجف به کربلا را نمی دهد چراکه این کار به ضرر اپراتورهای عراقی است.
با این حال ایران استدلال کرد که سرویس های اپراتورهای عراقی کیفیت لازم را نداشته و بر برقراری وای فای رایگان اصرار کرد. حتی به نظر می رسد با وجود مخالفت هیات اتصالات عراق به عنوان نهاد رگولاتور، بازهم ایران برای نصب تجهیزات وای فای تلاش کرده است که این تجهیزات از سوی مقامات امنیتی عراقی توقیف شد.
محمد جواد آذری جهرمی در این باره در اینستاگرام خود نوشت: برای برقراری سرویس وای فای در مسیر نجف به کربلا تلاش زیادی صورت گرفت و متاسفانه هیات اتصالات عراق با وجود تعهدات وزارت ارتباطات عراق در این موضوع مجوز لازم را صادر نکرد.
وی افزود: با وجود پیگیری های وزیر کشور و بنده و سفیر ایران در عراق تجهیزات وای فای ازسوی مراکز امنیتی عراق توقیف شد که این موضوع در روزهای گذشته اطلاع رسانی شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برخی مراکز خبری از خلف وعده وزارت ارتباطات در تامین وای فای مسیر نجف به کربلا اطلاع رسانی کردند که به نظر می رسد اطلاعی از اطلاع رسانی های صورت گرفته در کنفرانس خبری در نمایشگاه مطبوعات، بخش های مختلف خبری سیما و نیز مصاحبه مفصل با رادیو اربعین نداشتند. وزارت ارتباطات و اپراتورهای ایرانی حداکثر تلاش خود را در خدمت رسانی به زوار اباعبدالله علیه السلام از ماه های قبل در دستور کار داشته اند و تسهیلات گوناگونی را فراهم دیده اند. همزمان اعتقاد داریم رعایت مقررات و قوانین کشور میزبان بر ما لازم است.

 انتقاد از دولت عراق
مسوول کمیته ارتقای کیفیت ارتباطات عتبات عالیات وزارت ارتباطات نیز با اعلام همکاری نکردن دولت و اپراتورهای عراق برای ارایه سرویس وای فای در مسیر نجف به کربلا گفت: اپراتورهای ایرانی تعرفه های دیتا و رومینگ خود را تا 60 درصد کاهش دادند.
اسماعیل رادکانی درباره وضعیت ارتباطات در مسیر نجف به کربلا گفت: با تمام تلاش های انجام شده و به رغم هماهنگی انجام شده با اپراتورهای عراقی برای ارایه سرویس وای فای رایگان در مسیر نجف به کربلا ، تا این لحظه اپراتورهای عراقی برای ارایه این سرویس نتوانسته اند مجوز لازم را از دولت عراق بگیرند و جواب مثبتی ارایه نکردند.
وی ادامه داد: این در صورتی است که با تعامل اپراتورهای عراقی در شهر نجف و کربلا و کاظمین این سرویس ارایه شده است.
رادکانی با بیان اینکه اپراتورهای ایرانی برای ارایه وای فای رایگان در مسیر نجف به کربلا تجهیزات خود را نیز به این کشور ارسال کردند گفت: حتی اپراتورهای ایرانی درخواست داشتند تجهیزات ارایه سرویس وای فای را به صورت رایگان به عراق ارسال کنند و اپراتورهای عراقی با این تجهیزات ارایه سرویس کنند که مورد قبول واقع نشد و متاسفانه تجهیزات در حال نصب توسط دولت عراق پلمپ شده و به همین صورت باقی مانده است.
وی افزود: اپراتورهای ایرانی و وزارت ارتباطات، از ماه های گذشته برای ارایه سرویس بهتر به زائرین اربعین تمام تلاش خود را انجام داده اند، اما اکنون با عدم هماهنگی دولت عراق و اپراتورهای این کشور مواجه شدند.

 20 میلیون دقیقه مکالمه زوار ایرانی تا 13 آبان
مسوول کمیته ارتقای کیفیت ارتباطات عتبات عالیات در ادامه این گفت وگو گزارشی از وضعیت ارتباطی مسیر زوار اربعین ارایه کرد و گفت: ظرفیت ارتباطات در حوزه دیتا و صوت دو برابر شده و ما مشکلی از بابت ارایه این سرویس ها به زوار در مسیر نداریم.
وی  ادامه داد: اپراتورهای ایرانی تعرفه های دیتا و رومینگ خود را تا 60 درصد کاهش دادند.
رادکانی با بیان تبادل بیش از 4 میلیون دقیقه ترافیک بین ایران و عراق در روز گذشته  13 آبان گفت: از هفته گذشته تاکنون، بیش از 20 میلیون دقیقه مکالمه میان ایران و عراق مبادله شده است و  ما هیچ مشکلی از بابت ارتباطات و دیتا نداریم.
وی افزود: به دلیل اینکه اپراتورهای عراقی در صورت شلوغی شبکه، سیم کارت های خود را در اولویت قرار می دهند، اگر زائرین با سیم کارت های خود دچار مشکلی شدند ؛ می توانند از سیم کارت های عراقی استفاده کنند.
مسوول کمیته ارتقای کیفیت ارتباطات عتبات عالیات با بیان رصد 24 ساعته ارتباطات در این ایام بین ایران و عراق افزود: شرکت ارتباطات زیرساخت به صورت شبانه روزی برای رسیدگی به مشکلات و مسایل مربوط به این حوزه با اپراتورهای ایرانی در حال پایش کیفیت ارتباطات و رفع مشکلات احتمالی است.
وی از زوار اربعین خواست در صورت مواجهه با مشکل ارتباطی به نمایندگان اپراتورها در مسیر مراجعه کنند یا با امور مشترکان این اپراتورها یا شماره 195 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تماس گیرند.
رادکانی ادامه داد: با افزایش ظرفیت های خوبی که در شبکه های ارتباطی کشور برای ایام اربعین اتفاق افتاده، هیچ نقطه کوری برای ارتباط رسانی وجود ندارد و شبکه آماده ارایه خدمت به زوار اربعین حسینی است و مسیرهای مستقیم بدون هیچ گونه اختلالی امکان ارتباط دهی به زائران را خواهد داشت و حتی ظرفیت مازاد نیز ایجاد شده است.
معاون فنی مدیرعامل شرکت زیرساخت گفت: امسال با توجه به افزایش استفاده کاربران از اینترنت، بیشترین تمرکز بر افزایش ظرفیت های ارتباطی برای دیتای مشترکان است و به همین دلیل پوشش کامل اینترنت وای فای و تلفن همراه در نقاط مرزی مهران، چذابه و شلمچه، مسیر پیاده روی زائران و نیز نقاط زیارتی شهرهای کربلا، نجف و کاظمین صورت گرفته است و علاوه بر پوشش وای فای، نصب بالن مخابراتی نیز انجام شده است.
 رادکانی گفت: ظرفیت ایجاد شده از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت در مسیرهای منتهی  به عراق برای اینترنت بالغ بر ۸ گیگابیت است و در همین حال برای بهبود ظرفیت ترافیک ارتباطی در این مناطق، اپراتورها نیز حدود ۶ گیگابیت ظرفیت ایجاد کرده اند تا مشکلی از نظر تامین اینترنت زوار اربعین وجود نداشته باشد، همچنین در حوزه مکالمه نیز کانال های صوت به دو برابر افزایش پیدا کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :