آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224279
تاریخ انتشار : 14 آبان 1396 11:25
تعداد بازدید : 442

معاون کیفیت سازمان استاندارد:

95 درصد جوایز کیفیت کشور فروشی است!

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران گفت: 95 درصد جوایز کیفیت کشور مورد تایید سازمان استاندارد نبوده و در حقیقت تندیس فروشی است.

ایرنا - جهانبخش سنجابی شیرازی افزود: همه ساله جوایز و تندیس های متعددی در کشور در حوزه کیفیت کالاها و تولیدات ارایه می شود، اما مردم نباید فریب این تندیس ها را بخورند.
به گفته این مقام مسوول، مطابق مصوبه ای که در یکصد و هفتمین اجلاس شورای عالی استاندارد در 23 اسفند ماه سال 93 به تصویب رسیده، اعطای هرگونه جایزه در این زمینه ممنوع است، اما به دلیل نبود و ضعف قوانین و مقررات، همچنین لابی های شرکت ها، این مصوبه اجرایی نشده و کماکان شاهد برگزاری مراسم هایی از این دست و اعطای تندیس ها و جوایز هستیم.
وی بیان کرد: اکنون به جز جایزه تعالی و سرآمدی سازمان ملی بهره وری، جایزه ملی کیفیت، نشان روز ملی صادرات و واحدهای نمونه کشوری استاندارد، هیچ جایزه و تقدیرنامه ای از سوی سازمان ملی استاندارد به رسمیت شناخته نمی شود. سنجابی گفت: به دلیل اینکه استقرار کیفیت کاری سخت و دشوار بوده و کیفیت گریزی در جامعه وجود دارد، اینک با کاهش نامزدها در نظام خوداظهاری کیفی مواجه ایم و بر این اساس، بسیاری از جوایز کشور که تحت عناوین مختلف کیفیت، سلامتی و ... اعطا می شود، در حقیقت تندیس فروشی است.
وی افزود: سازمان استاندارد، به موجب راهبرد ملی کیفیت، اولویت نخست را استقرار کیفیت در دولت و دستگاه های دولتی تعریف کرده و در سال های آینده جایزه ملی کیفیت را به صورت الزام برای دستگاه های دولتی ارایه کننده کالاها و خدمات در دستور کار قرار داده و دستگاه های برتر را معرفی خواهد کرد.
سنجابی در ادامه گفت: زیرساخت های توسعه در کشورهای توسعه یافته از سه پیشران اصلی استانداردسازی، مدیریت کیفیت و رقابت پذیری در تولید و توزیع تشکیل شده و جایزه ملی کیفیت در راستای پیشران دوم شکل گرفته است.
وی افزود: تدوین راهبرد ملی کیفیت، یکی از حلقه های مفقوده در استقرار نظام ملی کیفیت در کشورمان است و پس از تدوین این راهبرد ابزارهای مختلفی برای دستیابی به آن مورد نیاز است که یکی از آنها جایزه ملی کیفیت است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :