آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224271
تاریخ انتشار : 14 آبان 1396 11:2
تعداد بازدید : 573

اینترنت بالنی بر فراز مرز مهران قرار گرفت

رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: بالن مقید با محموله مخابراتی ازسوی متخصصان این پژوهشگاه در مرز مهران راه اندازی شده و به زائران اباعبدالله الحسین(ع) در ایام اربعین، خدمات اینترنتی رایگان ارایه می دهد.

وزارت فاوا - حسن حدادپور افزود: پروژه بالن مقید از حدود یک سال پیش در این پژوهشگاه به اجرا درآمده و در پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی با موفقیت انجام شده است.
وی ادامه داد: نصب و استقرار کل سیستم با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات ایلام در مرز مهران انجام شده و بستر ارایه خدمات اینترنتی به زائران اربعین حسینی تا ۴ کیلومتری فراهم شده است.
به گفته حدادپور در این پروژه، فرستنده رادیویی در شهر مهران مستقر و بالن در منطقه مرزی به پرواز درآمده است و از آن به عنوان یک دکل اینترنتی استفاده می شود. پهنای باند دریافتی از زیرساخت ازسوی فرستنده به بالن ارسال و در دایره ای در منطقه پایین دست بالن، اینترنت وای فای رایگان و بدون پسوند ارایه می شود.
وی افزود: در این پروژه، بالن در ارتفاع حداقل ۳۰۰ متری از سطح زمین قرار می گیرد و اینترنت را در شعاع ۲۰ کیلومتری دریافت و برای کاربران پخش می کند.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه فناوری بالنی اینترنتی مقید برای ارایه ارتباطات در مناطق عمومی که دارای جمعیت متمرکز است، در ارتفاع پایین و در فاصله ۳۰۰ تا ۷۰۰ متری از سطح زمین قرار می گیرد، افزود: این بالن مخابراتی برای ارتباط رسانی در مواقع بحران با توجه به ازدحام جمعیت، کاربردی است به همین دلیل، این سیستم برای اطلاع رسانی به سیستم های خدمات رسان مانند امداد و هلال احمر برای دستگاه های اجرایی ذیربط کاربرد دارد.
حدادپور گفت: بالن فضایی مقید به صورت مقطعی به فضا پرتاب می شود و پس از اتمام کار به زمین هدایت می شود. در ضمن، اکنون این پروژه به صورت پایلوت به اجرا درآمده، اما در ادامه می تواند به جهت محدوده پوشش و نرخ سرویس دهی قابلیت افزایش داشته باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :