آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224264
تاریخ انتشار : 14 آبان 1396 10:55
تعداد بازدید : 868

عجیب اما واقعی

کتابخانه های کردستان به دلیل قطعی اینترنت، خدمات نمی دهند

حدود 2 هفته است اعضای کتابخانه های عمومی شهرهای مختلف استان کردستان در امانت گرفتن و تحویل کتاب ها با مشکل جدی اختلال در ارتباط اینترنت این مراکز مواجه شده و امکان استفاده از کتاب ها را ندارند.

ایرنا - در این 2 هفته بیشتر مواقع اعضای کتابخانه ها امکان امانت گرفتن کتاب ندارند و تنها کتاب هایی را که به امانت گرفته اند، می توانند به دشواری پس دهند و شیوه کار هم به این شکل است که کارکنان کتابخانه اسم عضو را یادداشت می کنند تا در زمانی که اینترنت مرکز وصل شد، آن را ثبت کنند.
در این بین مدیرکل کتابخانه های استان کردستان با انتشار اطلاعیه ای ضمن عذرخواهی از اختلال پیش آمده گفته است که با همکاری مخابرات استان مشکل به زودی رفع می شود.
اسماعیل احمدی افزود: این مشکل ناشی از عملیات اصلاح زیرساخت های شبکه های ارتباطی در مخابرات استان است که به منظور ارتقای سطح خدمت رسانی در حال اجراست و به زودی برطرف می شود. وی با بیان اینکه مشکل در تمام کتابخانه های عمومی سطح استان وجود دارد، ادامه داد: در برخی کتابخانه ها اینترنت قطع است و در برخی دیگر خدمت رسانی به کندی صورت می گیرد.
احمدی با بیان اینکه طی چند روز اخیر به صورت مرتب با شرکت مخابرات استان و ارتباطات زیرساخت در تماس بوده ایم، گفت: با وجود این مشکلات، همکاران و کتابداران کتابخانه های عمومی به مراجعان و اعضا خدمت رسانی می کنند هر چند ممکن است به دلیل مشکل اینترنت این امر با کندی صورت گیرد.
در حالی که مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان از پیگیری مرتب از طریق شرکت مخابرات سخن می گوید، مدیر عامل شرکت مخابرات کردستان با تایید این مشکل می گوید: نامه کتابخانه های عمومی کردستان روز گذشته به این شرکت رسیده است.
آزاد حکمت افزود: مشکلات پیش آمده در اینترنت کتابخانه ها مربوط به ارتقای سیستم ها نیست و در حال پیگیری علت بروز آن و رفع مشکل هستیم.
به گفته وی، پس از اینکه اختلال ایجاد شده به مخابرات اطلاع داده شد، در بررسی های اولیه در این شرکت مشکلی از طرف مخابرات رؤیت نشد.
اختلال در عملکرد کتابخانه های استان کردستان به مدت 2 هفته زمان کمی نیست و انتظار می رفت این دستگاه با سرعت عمل بیشتری اقدام به رفع می کرد تا کتاب خواندن معطل اینترنت نشود.
اینترنتی که علاوه بر اینکه به دلیل فراهم کردن شرایط برای گسترش فضای مجازی متهم به عامل اصلی کاهش مطالعه شده؛ اما امروز نبود آن موجب کاهش مطالعه شده است.
در واقع همین وابستگی کتابخانه ها برای ارایه خدمات به امکان اینترنت و نبود یک بستر پشتیبان است که در نبود آن عملکرد این نهاد را با مشکل مواجه می کند.
مشکل رخ داده به هر دلیلی باشد و مربوط به هر دستگاه و ارگانی باشد، نیاز به رفع سریع تر آن می رفت.
اداره کل کتابخانه های کردستان حتی می توانست تا زمان رفع کامل این مشکل از اینترنت پشتیبانی به صورت موقت بهره بگیرد تا در شرایطی که میزان مطالعه بسیار پایین است، با مشکلات ایجاد شده از تعداد کسانی که با بهره گیری از کتابخانه ها به مطالعه کتاب و نشریات می پردازند، کاسته نشود.
استان کردستان با 10 شهرستان و یک میلیون و 603 هزار نفر جمعیت دارای 49 باب کتابخانه عمومی نهادی و 36 باب کتابخانه مشارکتی و 35 هزار نفر عضو است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :