آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224164
تاریخ انتشار : 13 آبان 1396 9:21
تعداد بازدید : 624

اسکن سه بعدی ارزان برای زنان باردار

محققان با قراردادن یک تراشه ۱۰ دلاری در بخش جست وجوگر دستگاه اولتراساوند، به جای تصاویر دو بعدی، مدل های سه بعدی از اعضای داخلی بدن انسان یا جنین می سازند.

مهر- یک دسته کنترل بازی رایانه ای Nintendo Wii به دانشمندان الهام بخشیده که دستگاه اولتراساوند قابل حمل را به یک اسکنر سه بعدی ارزان تبدیل کنند.
 محققان با استفاده از یک میکرو تراشه معمولی ۱۰ دلاری (که در موبایل یا کنترل بازی رایانه ای به کار می رود) در دستگاه هایی اولتراساوند به جای تصویری دو بعدی، یک مدل سه بعدی مشابه سی تی اسکن یا ام آرآی می سازند. حال آنکه مدل سازی سه بعدی با روش های گفته بسیار گران تر است.
همچنین این دستگاه قابل حمل است بنابراین پزشکان به طور لحظه ای می توانند خونریزی داخلی در بدن بیماری را ردیابی کنند یا برای زنان باردار اسکن سه بعدی ارزانی از جنین تهیه کنند.
این تراشه که به اندازه ناخن یک انگشت است، روی بخش جست وجوگر پلاستیکی اولتراسوند قرار می گیرد. این بخش  روی پوست بیمار حرکت می کند و تصاویری  از اعضای بدن انسان یا جنین تهیه می کند.
این تراشه پس از نصب روی بخش جست وجوگر اولتراساوند با استفاده از نرم افزار به طور نامحسوس، صدها تکه از آناتومی بدن را به حالت سه بعدی کنار هم قرار می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :