آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224153
تاریخ انتشار : 13 آبان 1396 9:11
تعداد بازدید : 764

در نشست نقش سامانه جامع تجارت در مقابله با قاچاق اعلام شد

ممنوعیت ورود ۴ گروه کالا بدون ثبت در سامانه تجارت

مسوول بخش فرامرزی سامانه جامع تجارت در نشست تشریح عملکرد سامانه جامع تجارت با اعلام ثبت تدریجی ۱۱ گروه کالای در معرض قاچاق گفت: ورود چهار گروه کالایی بدون ثبت شناسه در این سامانه امکان پذیر نیست.

مهر - محسن شیری افزود: تاکنون شناسه کالاهای چهار گروه سلامت محور، پوشاک و منسوجات، سیگار، تلفن همراه و تبلت در سامانه ثبت شده اند و واردکنندگان بدون ثبت شناسه این کالاها نمی توانند برای واردات آنها اقدام کنند.
وی با بیان اینکه سامانه جامع تجارت از مردادماه سال گذشته رسما فعالیت خود را آغاز کرد، ادامه داد: با راه اندازی این سامانه، به تدریج عملیات ثبت سفارش در سامانه «ثبتارش» به سامانه جامع تجارت منتقل می شود به طوری که از سال گذشته از حدود ۸۰۰۰ ردیف تعرفه کالایی در کتاب «مقررات صادرات و واردات»، فقط ۲۲۷ ردیف تعرفه کالایی که در زمره کالاهای حساس قرار دارند، در این سامانه ثبت شده اند.
شیری با بیان اینکه در بخش تجارت خارجی سامانه مذکور، پنج ماژول عملیات تجاری، عملیات کالایی، عملیات ارزی، عملیات لجستیک بین المللی و عملیات تشریفات گمرکی در نظر گرفته شده است، گفت: بازرگانان می توانند از طریق این بخش ها، از آخرین ضوابط به صورت برخط مطلع شوند.
وی ادامه داد: یکی از راهکارهایی را که برای بهبود این شاخص در دنیا به کار می گیرند، راه اندازی سامانه پنجره واحد تجاری است که در ۷۳ کشور دنیا راه اندازی شده است ضمن اینکه مطالعات راه اندازی این سامانه در ایران انجام شده و ذیل سامانه جامع تجارت نیز فعالیت می کند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :