آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224133
تاریخ انتشار : 13 آبان 1396 9:16
تعداد بازدید : 608

با راه‌اندازی درگاه اینترنتی معاملات ارزی

معاملات ارزی بین بانک های ایران الکترونیکی شد

درگاه اینترنتی معاملات ارزی در سیستم بانکی ایران با هدف تعمیق معاملات ارزی در بازار بین بانکی ارز راه اندازی شد.

بانک مرکزی - درگاه اینترنتی معاملات ارزی در سیستم بانکی ایران با هدف تعمیق معاملات ارزی در بازار بین بانکی ارز، افزایش کارایی و سرعت تامین مالی، ایجاد ثبات در بازار ارز کشور، تسهیل تجارت، تسهیل معاملات ارزی در سیستم بانکی کشور و ایجاد خزانه اطلاعاتی غنی از معاملات ارزی راه اندازی شد.
پروژه ایجاد درگاه اینترنتی معاملات ارزی در سیستم بانکی ایران که در راستای قانون پولی و بانکی کشور، نظام شناور مدیریت شده و یکسان سازی نرخ ارز از نیمه دوم سال ۱۳۹۵ در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته بود، پس از یک سال در مهرماه سال جاری به اتمام رسید و در روز ۷ آبان ماه ۱۳۹۶ با حضور ادارات ذی ربط بانک و معامله گران ارزی (Dealers) بانک های عضو بازار بین بانکی ارز راه اندازی شد.
بر این اساس بانک های کشور می توانند در «سامانه معاملات الکترونیکی (ETS) یا «رویترز داخلی» برای انجام معاملات ارزی طی روزهای کاری بانکی با یکدیگر و با بانک مرکزی اقدام کنند.
بدیهی است بانک های کشور برای تعدیل وضعیت باز ارزی (NOP) خود می توانند در راستای خرید و فروش ارز در «سامانه معاملات الکترونیکی ETS» یا «رویترز داخلی» اقدام کنند. از مزایای دیگر این سامانه؛ افزایش عمق بازار بین بانکی ارز، بالا بودن سرعت انجام معاملات و تسویه آن، تامین به موقع کسری منابع بانک ها، مدیریت بهتر دارایی ها و بدهی های ارزی سیستم بانکی، بهبود مدیریت نقدینگی ارزی بانک های کشور، ثبات بیشتر بازار بین بانکی، تامین مالی بهتر تجارت و پروژه ها در بازار بین بانکی، تامین منابع ریالی درآمدهای ارزی صادرکنندگان غیرنفتی، سرمایه گذاران خارجی و غیره و درنهایت انجام معاملات ارز به ارز در این بازار است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :