آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224132
تاریخ انتشار : 13 آبان 1396 9:17
تعداد بازدید : 546

فقط روی خواسته هایتان تمرکز کنید

علی شمیرانی- اشتباه است اگر فکر کنید تنها در حوزه سیاست است که هر روز پرونده، موضوع و داستان جدیدی شکل می گیرد. برای مثال همانطور که در حوزه سیاست موضوع سپنتا مدتی مدیدی مورد توجه جناح های سیاسی و رسانه ها قرار گرفته، در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز یک روز ناگهان سر و کله موجود نامعلومی به نام نهنگ آبی پیدا می شود، یک روز بحث انسداد تلگرام و روز دیگر وعده راه اندازی فلان طرح و ....

Shemirani@
این روزها در برابر دیدگاه “رسانه ها و شبکه های اجتماعی ابزار دیده شدن و شنیده شدن صداها هستند”، نظریه دیگری از سوی منتقدان این دیدگاه مطرح است که “اتفاقا رسانه ها و شبکه های اجتماعی ابزار دیده نشدن و شنیده نشدن صداها هستند!”
به عبارت دیگر همه روزه آنقدر موضوع و سوژه و همهمه در واسطه های خبری و شبکه های اجتماعی پابرجاست که اصلا صدای کسی به جایی نمی رسد. و اگر بدانید که ایران بیشترین تعداد “خبرگزاری” (و نه سایت های ارایه خدمات خبری) در دنیا را دارد، شاید موضوع کمی برایتان روشن تر شود.
خلاصه آنکه همه روزه آنقدر سوژه و مساله درست می کنند و درست می شود که برخی اصلا یادشان می رود که از منتخبان خود در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و غیره چه می خواستند.
در این میان اگرچه نمی توان نقش رسانه ها یا به زعم نگارنده “واسطه ها و بنگاه های ارایه خدمات خبری” که تنها به پوشش موضوعات زرد، سطحی و سفارشی می پردازند را نادیده گرفت، اما واقعیت تلخ آن است که فلسفه شکل گیری پدیده ای به نام بنگاه های ارایه خدمات خبری، اصولا همین است، یعنی ایجاد هیاهو برای تشویش اذهان عمومی و فراموشکاری یک جامعه.
پس در این خصوص کاری از کسی ساخته نیست. این بنگاه ها همچنان هستند و خواهند بود. در این میان اما بهترین توصیه به اندک فعالان و رسانه های واقعی باقی مانده در حوزه ICT آن است که برای آنکه دچار فراموشی، خستگی، سرگردانی و ناامیدی نشوید، هر چه سریع تر فهرستی از خواسته های صنفی و عمومی تهیه کرده و به کمک یکدیگر تمام انرژی، تمرکز و هم و غم خود را روی رفع یک به یک خواسته های آن فهرست ها بگذارید. وگرنه چشم به هم بگذارید، شاید وقتی به خود بیایید که 4 سال سپری شده و باید ناظر انتخابات و وعده های جدید باشید. آن هم بی آنکه به خاطر آورید اصلا چه می خواستید و چه شد و در این مدت سرنوشت نهنگ های آبی و اقیانوسی از وعده های رنگارنگ به کجا رسید! 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :