آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224078
تاریخ انتشار : 11 آبان 1396 10:24
تعداد بازدید : 960

علی زرافشان، معاون وزیر آموزش و پرورش:

دانش آموزان را با سواد رسانه ای آشنا می کنیم

یکی از دستگاه هایی که در نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال حضور گسترده ای دارد، وزارت آموزش و پرورش است. برای اطلاع از برنامه های این وزارت خانه مهم در زمینه فضای مجازی و رسانه های دیجیتال، گفت وگویی با مهندس علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش انجام داده ایم که از نظرتان می گذرد.

امسال برنامه های وزارت آموزش و پرورش برای نمایشگاه رسانه های دیجیتال چیست؟
از نظر ما مشارکت در این رویداد مهم فرهنگی و اجتماعی کشور بسیار مهم است و ما به عنوان آموزش و پرورش غرفه های متعددی را در این نمایشگاه داریم؛ مثل غرفه پانا و مجلات رشد. 
با مشارکت در این رویداد مهم، قصد داریم توجه رسانه ها را به موضوع مهم آموزش و پرورش جلب کنیم. اما یک برنامه دیگر ما معطوف به کتاب تفکر و سواد رسانه ای و آشنایی بیشتر دانش آموزان با فضای رسانه های دیجیتال را با کتاب تفکر و سواد رسانه ای مدنظر داریم که این هدف را در نمایشگاه امسال به طور جدی دنبال می کنیم.
به طور کلی برنامه وزارت برای آموزش فضای مجازی چیست؟ 
در برنامه دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یک محور اصلی سواد الکترونیکی بود و با توجه به جلسه ای که با وزیر محترم آموزش و پرورش داشتیم یکی از برنامه های کوتاه مدتی که پیش بینی شده و ان شاء الله عملیاتی خواهد شد، مساله سواد الکترونیکی خواهد بود 
وزارت آموزش و پرورش برای ارتقای فضای مجازی سالم، مفید و ایمن که جزو مصوبات شورای عالی فضای مجازی است، چه برنامه هایی دارد؟
بر اساس آن چه در سند تحول آموزش و پرورش آمده، هم بستر فضای مجازی پاک به عنوان یکی از وظایف آموزش و پرورش مطرح شده و هم ارتقای مدیریت خانواده در بستر فضای مجازی از وطایف ما است. رویکرد ما در این حوزه رویکرد ایجابی و ایمن سازی فضا است و این دو محور از برنامه های آموزش و پرورش است.
برای تحقق این امر از چه نهادهایی کمک می خواهید؟ 
در حوزه سیاستگذاری شورای عالی فضای مجازی، در حوزه بسترسازی و تامین زیرساخت ها وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در حوزه محتوایی مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد می توانند بسیار به ما کمک کنند. در حوزه داخلی وزارتخانه بخش خصوصی به عنوان یکی از شرکای ما در حال فعالیت است و در بحث همکاری که با وزارت ارتباطات داشتیم یک کنسرسیومی را با شرکای خصوصی تحت عنوان پاد تعریف کردیم که بخش خصوصی بیاید و کارها را پیگیری کند 
چه پیشنهادهایی را برای گسترش همکاری با مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد دارید؟ 
حدود دو سالی که بحث سواد رسانه ای در کشور شکل گرفته که برگزاری اولین همایش سواد رسانه ای و مسوولیت اجتماعی یکی از نشانه های آن بود. این همایش و نمایشگاه رسانه های دیجیتال می تواند یکی ازمحمل هایی باشد برای گسترش و تعمیق ارتباطاتی که بین دو وزارتخانه وجود دارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :