آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224016
تاریخ انتشار : 10 آبان 1396 11:23
تعداد بازدید : 323

بدهکار بزرگ بانک سرمایه از کشور رفت

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه اجازه تعویض و تنبیه مدیرعامل بانک سرمایه را نداریم، گفت: یکی از بدهکاران بانک سرمایه از کشور متواری شده است.

مهر - مهدی نیکدل در نمایشگاه بانک، بورس و بیمه، با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف صندوق ذخیره فرهنگیان، رها شدن از عدم شفافیت و نبود ناظر بوده است که در این میان، یکی از راهکارها این است که دارایی های این صندوق به منظور ارتقای شفافیت، در بورس و به صورت سهام شناور عرضه شود؛ چراکه عرضه در بورس مزایای زیادی دارد؛ به این معنا که علاوه بر شفافیت، ارزش دارایی را به روز می کند؛ حتی اگر ارزش پنهان آن، مثبت هم نباشد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا شما زیر بار ادغام بانک سرمایه با سایر بانک ها می روید، گفت: ما در شرکت های خود، قصد بنگاهداری نداریم و بنابراین، مشکلی هم در واگذاری ها نداریم. این در حالی است که وضعیت کنونی بانک سرمایه نیز نظیر همه بانک های کشور است و هیچ گونه تفاوتی با آنها ندارد؛ بنابراین نباید آن را در بوق و کرنا کرد؛ البته ادغام یک بحث فرعی است و به هیچ عنوان نمی توان گفت که این بانک ورشکسته است.
نیکدل با بیان اینکه، بانک سرمایه ورشکسته نیست، گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان قصد فروش سهام خود در این بانک را دارد، چراکه اصولا ورود صندوق به این بانک صحیح نبود.
وی گفت: بانک سرمایه بدهکاران عمده ای دارد که به همه بانک های دولتی و خصوصی کشور بدهکارند و از ابتدا هم قصد این را نداشته اند که بدهی خود را بپردازند؛ بنابراین آنها زندان هم می روند، ولی پول ها را بازپرداخت نمی کنند؛ همانطور که یکی از بدهکاران، هشت ماه است که در زندان به سر می برد، ولی تا به حال، هشت ریال هم از بدهی خود را نپرداخته است.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه دریافت تسهیلات از بانک، قواعد و قوانین خاص خود را دارد، گفت: یک بدهکار ۵۰۰ میلیارد تومان پول را بدون وثایق کافی از بانک خارج کرده است؛ بر این اساس دادسرای پولی ۳۰ تا ۴۰ نفر را در این پرونده احضار کرد، اما تنها ۴ نفر آمدند و ۶ نفر دیگر هم با وکلای خود حضور یافتند، اما مابقی حتی به احضاریه دادسرای پولی نیز بی توجه بودند.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا فروش سهام بانک سرمایه موفق خواهد بود گفت: سرقفلی بانک ها همچنان ارزش دارد و مجوزشان می ارزد، چراکه بانک مرکزی دیگر برای ایجاد بانک مجوز نمی دهد؛ پس یک بانک ولو اینکه بدهکار باشد، باز هم جذاب است.
نیکدل با بیان اینکه ۴ ماه قبل از بدهکار بانک سرمایه شکایت کرده بودیم، گفت: اکنون این فرد از کشور خارج شده است و حتی ممنوع الخروج هم نبوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :