آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224002
تاریخ انتشار : 10 آبان 1396 11:7
تعداد بازدید : 302

ساخت دیسک 25 گیگابایتی با عمر یک میلیون سال

دانشمندان دانشگاه فدرال کازان روسیه با همکاری محققان خارجی از دانشگاه هاروارد و کالج سلطنتی لندن، یک دیسک جاودان با ظرفیت ذخیره سازی بسیار بالا ساختند که از شیشه کوارتز ساخته شده و عمری یک میلیون ساله دارد.

ایسنا – بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وب سایت ایتارتاس، دانشمندان روسی در حال تکمیل کار روی تکنولوژی حافظه نوری بسیار پایدار برای ایجاد یک دیسک قادر به ذخیره اطلاعات به اندازه یک میلیون سال در شرایط خاص هستند.
ایوان گلبوف، رییس آزمایشگاه نانوساختار لیزر در شیشه در بنیاد پروژه های تحقیقاتی پیشرفته(FARP) واقع در مسکو به ایتارتاس گفت که آنها نمونه اولیه یک دیسک جاودان را ساخته اند و کار تحقیقاتی را در سال 2018 تا 2020 انجام خواهند داد.
گلبوف خاطرنشان کرد: این تحقیق ثبات داده های رمزگذاری شده را ثابت می کند و نتایج تقریبی نشان می دهد که داده ها روی دیسک بدون تغییر بیش از یک میلیون سال در شرایط ذخیره سازی نرمال حفظ می شوند. به گفته تولیدکنندگان، دیسک های بلوری مدرن 60 ساله فاسد می شوند.
دستگاه ذخیره سازی جدید از شیشه کوارتز ساخته شده است. برای ثبت داده ها، یک لیزر با سرعت فمتوثانیه (۱۵–۱۰ ثانیه)، پالس نوری بسیار کوتاه و قوی را بر روی یک قطعه کوارتز می تاباند.
این دیسک مقاوم در برابر آتش، اشعه و امواج الکترومغناطیسی است.
هزینه های این پروژه از سوی بنیاد پروژه های تحقیقاتی پیشرفته و وزارت علوم و آموزش و پرورش روسیه تامین می شود.
در حال حاضر محققان یک دیسک با ظرفیت ذخیره سازی 25 گیگابایت ساخته اند. این دیسک در آینده نزدیک قادر خواهد بود تا یک ترابایت داده ذخیره سازی کند.
در مرحله فعلی، آزمایشگاه FARP سازمان های دولتی مرتبط با کتاب و کتابخانه دولتی روسیه را به عنوان اولین کاربران فناوری جدید می داند.
این فناوری همچنین سازمان هایی را جذب می کند که نیاز به ذخیره سازی دراز مدت (برای بیش از 50 سال) یا ذخیره سازی داده ها به صورت دایمی دارند.
از این دست سازمان ها بسیار وجود دارد و این فناوری به ویژه برای مراکز پردازش داده مهم است، زیرا حجم زیادی از اطلاعات را متراکم و ذخیره می کند.
گلبوف اشاره کرد که دیسک جاودان در برابر بازنویسی محافظت می شود، گرچه از لحاظ فنی امکان پذیر است.
وی افزود: ما در مرحله تحقیق کنونی نشان دادیم که بازنویسی داده ها از لحاظ فنی امکان پذیر است ؛ اما برای بازگرداندن یک بیت داده، منبع اصلی مورد نیاز است. بنابراین ما برنامه ای برای ساخت دیسک های قابل بازنویسی نداریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :