آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223992
تاریخ انتشار : 10 آبان 1396 10:49
تعداد بازدید : 580

ام تی ان: ادعای خسارت ترک سل در ایران بی پایه است

شرکت ام تی ان با ارایه لایحه دفاعیه خود به دادگاهی در آفریقای جنوبی، ادعای خسارت ۴.۲ میلیارد دلاری شرکت ترک سل درباره پرونده واگذاری مجوز جنجالی فعالیت این شرکت اوپراتور تلفن همراه در ایران را «فرصت طلبانه» و «بی پایه» خواند.

رویترز - شرکت ام تی ان با ارایه لایحه دفاعیه خود به دادگاهی در آفریقای جنوبی، ادعای خسارت 4.2 میلیارد دلاری شرکت ترک سل درباره پرونده واگذاری مجوز جنجالی فعالیت این شرکت اپراتور تلفن همراه در ایران را «فرصت طلبانه» و «بی پایه» خواند.
شرکت ترک سل ابتدا در سال 2012 در دادگاهی در آمریکا علیه شرکت ام تی ان اقامه دعوا کرد و ادعا کرد که این شرکت از طریق ارتشا و اعمال نفوذ غیرقانونی موفق شده مجوز فعالیت در بخش تلفن همراه ایران را که در ابتدا به شرکت ترک سل واگذار شده بود، از آن خود کند.
اما در سال 2013 پس از آنکه صدور رای دیوان عالی آمریکا درباره یک پرونده دیگر مشخص کرد که دادگاه های آمریکایی صلاحیت رسیدگی به ادعایی درباره دعوای دو شرکت خارجی در یک اختلاف فرامرزی را ندارند، ترک سل این دعوا را پس گرفت.
 متعاقبا این شرکت ترک در سال 2016 با طرح دعوایی نزد محاکم آفریقای جنوبی ادعای خود را پی گرفت.
شرکت ام تی ان بعد از تقدیم لایحه دفاعیه خود به دادگاه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «ادعای ترک سل فرصت طلبانه است و سوء استفاده از فرآیند دادگاه، بی اساس و فاقد صلاحیت رسیدگی است.»
شرکت ترکسل اظهار نظری در این باره نکرده است.
شرکت ام تی ان در سال 2005 موفق به کسب مجوز فعالیت در بازار تلفن همراه ایران شد و معتقد است که شرکت ترک سل به این دلیل موفق به فعالیت در ایران نشده که حاضر به تبعیت از مقررات ایران که مانع از داشتن سهم بیش از 49 درصدی برای شرکت خارجی می شود، نشده است.
ایران سومین بازار بزرگ شرکت ام تی ان در بین 22 کشوری است که این شرکت در آنها فعالیت دارد.
MTN قبلا یک قاضی بازنشسته انگلیسی را برای یک رشته تحقیقات خارجی درباره ادعاهای شرکت ترک سل منصوب کرده بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :