آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223987
تاریخ انتشار : 10 آبان 1396 10:42
تعداد بازدید : 382

نایب رییس مجلس:

شاپرک می تواند مانع تخلفات بانکی شود

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شبکه پرداخت الکترونیکی می تواند با اتصال داده ها در بخش های مختلف به یکدیگر از بسیاری از تخلفاتی که از طریق سیستم بانکی و پولی کشور انجام می شود، جلوگیری کند.

خانه ملت - مسعود پزشکیان با حضور در مجموعه بانک مرکزی، ضمن بازدید از شرکت پرداخت الکترونیکی موسوم به شاپرک با مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این شرکت به گفتگو پرداخت. 
پزشکیان در جریان این دیدار گفت: اگر اطلاعات و داده ها به یکدیگر متصل شوند شفاف سازی صورت می گیرد و مشخص می شود که هر شخصی در نزد سیستم بانکی چقدر سقف پرواز دارد. 
وی ادامه داد: اگر شبکه بانک، ثبت احوال، ثبت اسناد و املاک، اداره مالیات و دارایی، کمرگ و ... به یکدیگر وصل شود، دیگر به سادگی مشکل زمین خواری، پولشویی، قاچاق و نه فرار مالیاتی پیدا نمی شود چرا که این موضوع به درستی رصد می شود و پول حاصل از هر تخلف را نمی توان برداشت کرد.
نماینده مردم تبریز، آذر شهر و اسکو با بیان اینکه سیستم هایی که می توانند هر حرکت و تراکنش مالی از جمله پول، زمین، مسکن و هرگونه داد و ستد را شفاف کنند، گفت: این شفافیت اجازه نمی دهد که کسی به راحتی رانت خواری و زمین خواری کند، رشوه بگیرد، قاچاق کند، و پولشویی انجام دهد و فرار مالیاتی داشته باشد.
پزشکیان در خصوص ارزیابی خود از فعالیت شاپرک گفت: اقداماتی که انجام داده اند قابل قدردانی است و امیدوارم که این شرکت بتواند با قدرت و سرعت بیشتری روندی که بانک ها در همه جای دنیا برای حفاظت از پول مردم انجام می دهند را ادامه دهد چراکه کار بانک ها با کمک شاپرک راحت تر شود.
عضو هیات رییسه مجلس در خصوص رویکرد مجلس درباره اصلاح نظام کارمزد گفت: پیشنهادات خود را به مجلس ارایه دهید ما بررسی می کنیم و بسیاری از مشکلات راه حل دارد که شاید نیاز به قانون هم نداشته باشد و ممکن است با آیین نامه ای که دولت و یا بانک مرکزی بنویسد، بتوان آن را اصلاح کرد.
پزشکیان تاکید کرد: لزومی ندارد بانک بر سر مسائل جزئی و بدون فایده با یکدیگر رقابت کنند که برای خود آنها هزینه زا باشد اما این اقدام نیازمند بررسی وکارشناسی بیشتر است تا اگر نیاز به قانون داشت، با کمک مجلس قانون را اصلاح کنیم اما تصور می کنم که درون سیستم می توان برای این مشکل راه حل پیدا کرد و نیاز به گذراندن قانون ندارد.
در پایان نیز محسن قادری، مدیرعامل شرکت شاپرک به توضیح در خصوص عملکرد و اهداف این شرکت پرداخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :