آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223977
تاریخ انتشار : 10 آبان 1396 10:9
تعداد بازدید : 1085

پیوست پدافندی شبکه ملی اطلاعات تدوین شد

با امضای تفاهم نامه میان کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیوست پدافندی شبکه ملی اطلاعات تدوین می شود.

فناوران - همزمان با شروع هفته پدافند غیرعامل در کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با برگزاری همایشی از سامانه نظارت ابری پادویش و تمبر این هفته رونمایی کرد.
در این مراسم ابتدا رییس کمیته پدافند غیر عامل  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ارایه گزارشی از فعالیت های انجام شده پرداخت و پس از آن، آغاز به کار سامانه نظارت ابری پادویش رونمایی شد؛ سامانه پادویش به دست متخصصان داخلی طراحی و تولید شده است.
همچنین تفاهم نامه هایی با عنوان تدوین پیوست پدافندی شبکه ملی اطلاعات، طراحی و تولید سامانه ملی کلان داده و جذب نخبگان سرباز و کسر خدمت آنها  در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، میان کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات  امضا شد.
 در ادامه این مراسم از تمبر یادبود نکوداشت هفته پدافند غیرعامل نیز رونمایی شد.

 اهمیت توجه به موضوع اینترنت چیزها
غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این مراسم گفت: حوزه ارتباطات و سایبری یکی از مهم ترین حوزه هاست که به شدت در حال توسعه است تا جایی که این حوزه بقیه فضاها را هم در خود ادغام کرده و حوزه های ترکیبی به وجود آورده است که ماهیت آن ها با گذشته فرق دارد مانند ماهیت پول که در گذشته اسکناس بود و حالا پول دیجیتال.
وی افزود: در حال حاضر سرمایه های فیزیکی کشور تبدیل به دارایی های سایبری یا فیزیکی_سایبری شده است. وقتی همه چیز سایبری می شود، امکانات این فضا به کمک حوزه فیزیکی می آید و قابلیت های محاسبه، ارتباط، پردازش، مقایه، مکان نمایی و ... را به آن می دهد. 
جلالی  با بیان گستره اینترنت چیزها توضیح داد: شاهد روزهایی هستیم که ادغام شدن فضای سایبری در سایر حوزه ها روی آنها تاثیر می گذارد مانند اینترنت چیزها که همه ابزار را به فضای سایبری متصل می کند.
وی ادامه داد: در قلمرو سرزمینی باید لایه بندی امنیتی ایجاد کرده تا اگر خواستیم دفاع سایبری بنا کنیم، بدانیم کجا باید اطلاعات زیرساخت هایی حیاتی مانند برق، هسته ای و... قرار داده شود، طبیعتا باید بر روی شبکه ملی اطلاعات بنا شوند.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور توضیح داد: اینترنت چیزها در حوزه های نظامی نوع جدیدی از ارتش و نیروهای مسلح در فضای سایبری شکل می دهد به نوعی یک ارتش نظامی سایبری در حال تشکیل است در نتیجه این فضا ما را به الزامات جدیدی می رساند که باید برای آن فکر شود. در حوزه سلامت و درمان قابلیت های جدیدی به واسطه اینترنت چیزها تولید شده است. روند دیگری که در حال اتفاق است هوشمندسازی زیرساخت ها ست. در واقع اینترنت چیزها و هوشمند سازی قابلیت های فراوانی مثل ارتباط، انتقال، تحلیل و ...  دارد اما همه این قابلیت ها به جایی وصل می شوند که در کنترل ما نیست و شاید آسیب زا باشد. اینها می تواند دیپلماسی عمومی در فضای سایبری ایجاد کنند.

 تشریح استراتژی سایبری امریکا علیه ایران
جلالی با بیان بسترهای شبکه های اجتماعی گفت: دیپلماسی عمومی در فضای سایبری قابلیت هایی مانند نظرسازی، هدایت نظر، مدیریت افکار عمومی، جریان سازی سیاسی و امنیتی و براندازی دارد و همچنین شامل تهدیداتی می شود. در تحلیل مدل های استرانژیک آمریکایی به این نتیجه رسیدیم که متن تصویب شده ترامپ برای مقابله با ایران به دنبال ایجاد بازی و دوقطبی کردن افکار عمومی و تهییج ملت است.
وی با بیان نقش مردم در حوزه ارتباط با فضای سایبری گفت: یک دیپلماسی عمومی بر فضای شبکه های اجتماعی حاکم است مثلا وقتی ترامپ نطق می کند، مردم نظر می دهند و می تواند ظرفیت سیاسی و راهبردی برای کشور داشته باشد.
جلالی ادامه داد: ترامپ می گوید ما در پاسخ به رفتار سایبری ایران هم پاسخ سایبری و هم غیر سایبری می دهیم اما اوباما فقط  از گزینه نظامی صحبت می کرد. ترامپ متوجه شده که استراتژی سایبری مهم تر است. ترامپ می گوید: دفاع می کنیم، تحریم اقتصادی می کنیم. در واقع داستان تحریم اقتصادی را در حوزه سایبری مطرح می کند یا می گوید: آفند انجام می دهیم یعنی به زیرساخت های سایبری ما حمله می کند مانند پروژه نیتروزئوس. 

 انتظارات از شبکه ملی اطلاعات
جلالی ادامه داد: در سطح ملی بیشترین انتظار برای دفاع به وزارت ارتباطات و زیر ساخت ها و شبکه ملی اطلاعات برمی گردد. شبکه ملی اطلاعات در عین اینکه باید سرعت و خدمات را به خوبی ارایه دهد، باید قابلیت کنترل و دفاع هم داشته باشد. در فضای سایبری محدوده دفاع باید مشخص باشد یعنی قلمرو سرزمینی ما در فضای سایبری کجاست؟
وی ادامه داد: در قلمرو سرزمینی باید لایه بندی امنیتی ایجاد کنیم تا اگر خواستیم دفاع سایبری بنا کنیم، بدانیم کجا باید زیرساخت های حیاتی مانند برق، هسته ای و... ایجاد شود طبیعتا باید روی شبکه ملی اطلاعات بنا شوند.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره دفاع از قلمرو سرزمینی سایبری تشریح کرد: دو نوع دفاع از سرمایه ها و فضای سایبری داریم. سرمایه های سایبری مثل پول دیجیتال و فضای سایبری مثل زیرساخت ها، سیستم عامل، موتور جست وجو و دیتاسنتر هاست. این فضای ملی سایبری باید امن شود. ما باید قابلیت مقابله با تحریم های سایبری را در شبکه ملی اطلاعات داشته باشیم. در واقع آمریکایی ها در هر حوزه ای که بدان وابسته باشیم تحریم ها را بیشتر می کنند در نتیجه انتظار ما از شبکه ملی اطلاعات این است که اگر تحریم شدیم، ارتباط دستگاه های داخل کشور قطع نشود مثلا اگر حملات دیداس انجام شد، باید شبکه ملی اطلاعات بتواند پاسخگو باشد.
وی ادامه داد: ما باید امکان حفاظت از بیگ دیتاهای تولید شده در کشور را داشته باشیم و روز به روز ظرفیت های حفاظت از اطلاعات بیشتر شود. در واقع در افق سایبری هر کشوری که دارایی های سایبری اش بیشتر باشد تهدیدات هم بیشتر شامل حالش می شود پس باید بتواند دفاع کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :