آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223896
تاریخ انتشار : 9 آبان 1396 11:20
تعداد بازدید : 724

شبکه جدید نیازمند رده های جدید

با توجه به گستردگی روز افــــزون استفاده از دســـتگاه های همراه هوشمند، گرایش به ارتقای نــرخ انتقال داده بالاتر (High Transmission rate) در حال افزایش است. این تقاضا موجب فشار مضاعف به شبکه های پشتیبان(Backbone Network) و مراکز داده برای سرویس دهی به سیل عظیم اطلاعات درخواستی خواهد شد.

به زبان ساده نرخ انتقال داده 10 گیگابیت بر ثانیه که در رسته (Variant)اترنت 10G BASE–T  ارایه شده در بسیاری از موارد، دیگر کافی نیست. جایگزین های سریع تر با استفاده از کابل های دو محوری (Twinax Cable) یا فیبر نوری در دسترس هستند، اما طول ارتباط مجاز این کابل ها خیلی کوتاه است و اغلب هزینه فیبر نوری برای پوشش کامل محیط بسیار زیاد است.
برقراری چندین ارتباط  10G BASE–T به یک نقطه منطقی یکتا با استفاده از پروتکل مناسب امکان پذیر است؛ اما استفاده از این روش نیاز به تعداد زیادی درگاه (Port) و در نتیجه فضای بیشتر دارد که برای فراهم کردن هر دو در مراکز داده با محدودیت مواجه هستیم.
واکنش انستیتو مهندسین برق و الکترونیک آمریکا (IEEE)  به این تقاضا، توسعه رسته (Variant) اترنت  40G BASE–T  با سرعت 40 گیگابیــت بر ثانیــه روی کابل های زوج به هـــم تابیده  (Twisted Pairs   Cables) است. نسخه توسعه یافته اترنت   25G BASE–Tبا ســرعت انتقال 25 گیگابیت بر ثانیه نیز قبلا در دامنه کاری انستیتو تعریف شده بود. هر دو رسته بر اساس رویکرد آشنای اترنت  10G BASE–T پایه گذاری شده اند؛ امـا تقاضا برای افزایش سرجمع افت اتصـــال (Insertion Loss Budget) به معنی آن است که حداکثر طول مسیر ارتباطی تنها می تواند 30 متر باشد. بنابراین، در درجه اول هر دو رسته جدید اترنت برای مراکز داده، اتاق سرور و اتصالات بین سوئیچ ها، مناسب است.
 نیازمندی های فنی لازم برای اجزای متصل به کابل بسیار فراتر از توانایی های عملکرد در رده های موجود است. استاندارد آمریکاییANSI/TIA  (گروه کاری TR42.7) و استاندارد بین المللی  (JTC1 Sc25 WG3)ISO/IEC تا به امروز در مجموع سه نسخه مختلف از اجزای جدید رده 8  (Category 8) معرفی کرده اند. بنابراین، گستره وسیعی از ایده ها، نظرات و ادعاهای سازندگان در برابر هم قرار گرفته است. 
در بخش بعدی به معرفی این رده ها می پردازیم.
 منبع: تلگارتنر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :