آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 222514
تاریخ انتشار : 22 مهر 1396 8:33
تعداد بازدید : 873

با امضای تفاهم‌نامه با وزارت جهاد کشاورزی

سازمان فضایی مامور نجات دریاچه ارومیه شد

درحالی که قرار است آب مورد نیاز محصولات زراعی و باغی کشور توسط سازمان فضایی کشور محاسبه شود، پایش پهنه های آبی کشور با استفاده از فناوری های فضایی نشان می دهد که سطح آب دریاچه ارومیه طی شش ماه گذشته به نصف کاهش پیدا کرده است.

تماس نیوز - سازمان فضایی ایران و وزارت جهاد کشاورزی تفاهم نامه ای را امضا کرده اند که مطابق آن قرار است تا میزان آب مورد استفاده محصولات زراعی و باغی کشور توسط فناوری های فضایی در طول یک سال زراعی مورد محاسبه دقیق قرار گیرد تا هم زمان با وقوع بحران کم آبی در کشور، بتوان مدیریت بهتری در کشور در این زمینه انجام دهیم. 
صادقی نایینی، مدیر کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در کارگاه «پایش اراضی کشاورزی با استفاده از فناوری فضایی» که به مناسبت هفته جهانی فضایی برگزار شد، با بیان اینکه دو پروژه همکاری میان سازمان فضایی ایران و وزارت جهاد کشاورزی منعقد شده است، گفت: نخستین پروژه، استخراج طول دوره رشد 10 محصول زراعی و چهار محصول باغی با استفاده از تصاویر ماهواره ای است. وی در تشریح این پروژه افزود: در این پروژه طول دوره رشد محصولات زراعی و باغی در ۱۲۰ دشت کشور استخراج و به منظور محاسبه نیاز خالص آبی گیاه استفاده شده است تا درنهایت در بحث مدیریت کلان منابع آبی مورد استفاده قرار گیرد.
نایینی درباره پروژه دوم گفت: این پروژه نیز با استفاده از تصاویر ماهواره ای است مربوط به تهیه نقشه کاربری اراضی استان آذربایجان غربی که از جمله فعالیت مشترک سازمان فضایی ایران و وزارت جهاد و کشاورزی محسوب می شود.
مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران با بیان فعال شدن مرکز پایش ماهواره ای زمین در مرکز فضایی ماهدشت سازمان فضایی گفت: این مرکز به صورت روزانه پدیده هایی همچون گرد و غبار، آتش سوزی، برف، پهنه های آبی مانند دریاچه ارومیه را مورد پایش قرار می دهد و نتایج آن را از طریق سایت سازمان فضایی اطلاع رسانی می کند.
این مقام مسوول با بیان پایش پهنه های آبی کشور با استفاده از فناوری های فضایی در کشور گفت: پردازش های انجام شده نشان می دهد مساحت دریاچه ارومیه در تاریخ 7 مهر امسال برابر با 1220 کیلومترمربع بوده است که تقریبا نصف مساحت آن در ابتدای سال جاری است. 
نایینی پایش سطح برف را از دیگر فعالیت های سازمان فضایی ایران برشمرد و گفت: مساحت برفی که اواخر هفته گذشته در کشور داشتیم نیز حدود 11هزار کیلومتر مربع بود.
 بنابر این گزارش، وزارت نیرو به عنوان متولی آب در کشور معتقد است که چیزی حدود 90 درصد آب های موجود صرف کشاورزی می شود و به دلیل پرتی زیاد و عدم مدیریت صحیح بخش بیشتر این آب همواره تلف شده و مصرف بهینه درباره آن صورت نمی گیرد.
در مقابل وزارت جهاد کشاورزی رقم استفاده از آب های کشور در کشاورزی را قبول ندارد و آن را نتیجه یک کار علمی دقیق نمی داند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :