آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22148
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1391 10:54
تعداد بازدید : 1930

با انجام پروژه بزرگ 363 میلیون یورویی نوسازي شبكه ارتباطات سیار ایران

«همراه اول» آماده ارایه نسل سوم و چهارم موبایل شد

روز دوشنبه 9 بهمن ماه برج میلاد میزبان جشنی به مناسبت نوسازی شبکه همراه اول بود. وحید صدوقی، مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران در این مراسم با اعلام اینکه بزرگ ترين پروژه مخابراتي كشور با هزینه 363 میلیون یورو به پايان رسید، از آمادگی اپراتور اول کشور برای ارایه سرویس های نسل سوم و چهارم تلفن همراه و همچنین بهبود کیفیت مکالمات مشترکان تلفن همراه خبر داد. مشروح این مراسم را می خوانید.

مدیرعامل همراه اول در این مراسم با اشاره به ضرورت ارایه نسل‌هاي پيشرفته تلفن همراه به مردم گفت: در سال 1373 ايران سي و پنجمين كشوري بود كه شبكه GSM را راه‌اندازي كرد. چنانچه ايران در سال آينده نسل LTE را راه‌اندازي كند، متاسفانه هشتاد و پنجمين كشور جهان خواهد بود؛ پس تسريع در ارایه نسل‌هاي بعدي يك ضرورت است.
وی به چشم‌انداز برنامه پنج ساله این شرکت اشاره کرد و افزود: تبدیل شدن به شرکتی در کلاس جهانی، کسب بالاترین رضایت‌مندی از مشتریان، توسعه کسب و کار در حوزه‌های جدید و حفظ و رشد کسب و کار از جمله ارکان اصلی این چشم‌انداز است.
وی افزود:‌ ما در سطح دنیا نیز در میان اپراتورهای دایمی رتبه 17 و در میان اپراتورهای اعتباری رتبه 26 را به خود اختصاص داده‌ایم.
مدیرعامل همراه اول در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه همراه اول طی سه سال گذشته بیش از 19 دستاورد داشته و در جشنواره‌های مختلف به عنوان برترین مورد تقدیر قرار گرفته گفت: در سال 73 ما تنها شش سرویس پایه داشتیم اما امسال، 15 سرویس توسط همراه اول ارایه شده که از جمله آنها می‌توان به بسته‌های پیامک فارسی، محصولات ویژه اینترنت وایمکس، بسته طلایی GPRS، سرویس پیامک پیک تماس و غیره اشاره کرد.

تمامی تجهیزات شبکه به‌روزرسانی شد
وی با بیان اینکه در دو سال گذشته طراحی شبکه مجددا اجرا شد گفت: در حال حاضر با استفاده به روز کردن تجهیزات شبکه و جایگزینی آن با سافت سوییچ‌ها 68 میلیون ظرفیت ایجاد شده است به نحوی که تمامی نودها از سیگنالینگ گرفته تا core و سوییچ‌ها تعویض شده و تمام تجهیزاتی که طی 18 سال گذشته در شبکه همراه اول به کارگفته شده بود جمع‌آوری و شبکه نوسازی شد.
صدوقي با بيان اينكه پروژه نوسازي در 31 استان كشور انجام شده است، گفت: ظرفيت مراكز ثبت سيم‌كارت (HLR) از 30 ميليون مشترك به 60 ميليون و ظرفيت IN از 20 ميليون مشترك به 40 ميليون مشترك افزايش يافته است.
وی افزود: پیش از این ارتباط بین نودهای شبکه همراه اول از طریق لینک‌های شرکت زیرساخت به صورت نقطه به نقطه بود که در حال حاضر با طراحی مجدد و استفاده از شبکه IP شرکت زیرساخت پایداری شبکه افزایش یافته است به نحوی که اگر ارتباط یک لینک از نقطه‌ای قطع شود سریعا از مسیرهای دیگر ارتباط برقرار می‌شود.
صدوقی گفت: به غیر از لایه  CORE شبکه در لایه سرویس‌ هم شبکه کاملا نوسازی شد به نحوی که به‌رغم قدمت 18 ساله شبکه همراه اول در لایه سوییچ و سرویس شبکه کاملا جدید است و عمر تجهیزات آن کمتر از یک سال است.
مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران گفت: در لایه رادیویی بالغ بر 10 هزار BTS جدید نصب شد که از این تعداد شش هزار و 500 BTS  جدید نصب و سه هزار 500، BTS قدیمی نوسازی شد.
وی افزود: هفت مرکز استان در غرب کشور شامل این نوسازی قرار گرفتند که از امروز فاز پنجم نوسازی شبکه کلید خورد و بالغ بر شش هزار و 500 سایت در 22 مرکز استان تا دو سال آینده نوسازی کامل می‌شوند و BTSهای قدیمی جمع‌آوری خواهند شد.

یکهزار و 300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در دو سال
وی با بیان اینکه همراه اول در حال آمادگی برای ارایه سرویس‌های نسل سوم و چهارم تلفن همراه در بخش رادیویی است گفت: اپراتور اول در دو سال گذشته نزدیک به یکهزار و 300 میلیارد تومان برای نوسازی شبکه سرمایه‌گذاری کرده است.
مدیرعامل همراه اول با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود 40 سایت BTS در شهر تهران جمع‌آوری شده است گفت: از مشترکان درخواست می‌کنیم که برای توسعه شبکه به ما کمک کنند چراکه اگر پوشش شبکه کامل‌تر شود زیان ناشی از ارسال تششع بیشتر توسط گوشی تلفن همراه به دلیل ارتباط با BTS کاسته خواهد شد.
وي با مقايسه عملكرد مالي 9 ماهه اخير با دوره مشابه سال 90، از رشد 26 درصدي EPS همراه اول خبر داد و گفت: طبق پيش‌بيني صورت گرفته EPS سال جاري 9183 ريال است.

رگولاتوری فرکانس نسل سوم را سریع‌تر ارایه دهد
صدوقی با بیان اینکه در لایه سوییچ و سرویس شبکه برای ارایه نسل سوم و چهارم تلفن همراه آماده شده است افزود: در لایه رادیویی از BTSهایی استفاده می‌کنیم که از نظر نرم‌افزاری سرویس‌های نسل دو، سوم و چهارم پشتیبانی کند و یا از BTSهایی استفاده خواهیم کرد که قابلیت ارتقا به نسل‌های بالاتر را داشته باشند.
مدیرعامل همراه اول گفت: برای گرفتن فرکانس و لایسنس نسل سوم تلفن همراه در حال مذاکره و پیگیری جدی هستیم تا هر چه سریع‌تر بتوانیم خدمات جدید را در اختیار مشترکان همراه اول قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه آن بخشی که در لایه سوییچ و سرویس برای ارایه نسل سوم در اختیار همراه اول بوده نوسازی را انجام داده‌ایم، افزود: تا زمانی که سازمان رگولاتوری مجوز فرکانس را صادر نکند ما نمی‌توانیم سفارش تجهیزات را برای نسل سوم و چهارم را ارایه کنیم و همین عامل باعث شده تا همراه اول در لایه رادیویی شش ماه از برنامه عقب باشد. انصاف این بود که فرکانس زودتر به ما واگذار شود و ما متناسب با فرکانس سفارش خرید تجهیزات را نیز انجام می‌دادیم.

25 میلیون کاربر جیرینگ
صدوقی در ادامه به جیرینگ همراه اول اشاره کرد و با بیان این‌که خدمات مالی جیرینگ سال 87 متولد شده گفت: در حال حاضر سرویس جیرینگ ما 25 میلیون مشترک فعال دارد.
وی با بیان اینکه سهام مدیریتی مبین نت در اختیار همراه اول قرار دارد گفت: در حال حاضر مبین نت  با جذب 400 هزار مشترک توانسته 45 درصد بازار وایمکس را در اختیار داشته باشد.
جذب 9 میلیون مشترک در 9 ماه
مدیرعامل همراه اول با اشاره به اینکه همراه اول در 9 ماهه اول سال توانسته 9 میلیون مشترک جذب کند، گفت: از میان این افراد 190 هزار نفر سیم‌کارت‌های دایمی خریداری کرده‌اند که این موضوع گویای آن است همچنان سیم‌کارت‌های دایمی جذابیت خاص خود را برای کاربران دارند.
صدوقی همچنین به ارایه آمار مشترکان GPRS پرداخت و گفت:‌ در حال حاضر 11 میلیون و 900 هزار کاربر همراه اول از خدمات GPRS استفاده می‌کنند.

74 درصد موبایل به دستان همراه اول دارند
وی به ضریب نفوذ همراه اول در بازار ارتباطی کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ضریب نفوذ تلفن همراه کشور 114 درصد است که 74 درصد این بازار در اختیار همراه اول است.

ارسال 40 هزار پیامک در ثانیه
صدوقی گفت: ما تاکنون با در اختیار داشتن 11 SMSC حدود 10 هزار پیامک در ثانیه ارسال می‌کردیم اما اکنون پس از نوسازی شبکه با در اختیار داشتن چهار مرکز ظرفیت ارسال پیامک به 40 هزار پیام در ثانیه رسیده است.
وی به سرمایه‌گذاری 363 میلیون یورویی همراه اول برای نوسازی شبکه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر شبکه همراه اول جوان‌ترین اپراتور کشور از نظر لایه‌های core محسوب می‌شود.
وی گفت: امسال مشترکان دایمی همراه اول 2/1 درصد و مشترکان اعتباری 28 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته‌اند.

رشد 35 درصدی درآمد دولت از همراه اول
صدوقی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به پرداخت‌های همراه اول به دولت اشاره کرد و افزود:‌ در سال 86 که همراه اول به طور کامل در اختیار دولت بود یکهزا رو 227 میلیارد تومان پرداختی به دولت داشت و در سال‌های بعد این رقم به تدریج افزایش پیدا کرد. تا جایی که در سال 90 میزان این پرداختی‌ها در مقایسه با سال 89 حدود 35 درصد رشد پیدا کرده بود.
صدوقی در ارتباط با دلایل همراه اول برای بازسازی شبکه خود گفت: اصلاح ساختار و توپولوژی شبکه از طریق به کارگیری فناوری جدید، افزایش ظرفیت و قابلیت موجود در شبکه، بهبود سرویس‌دهی و ارتقای کمی و کیفی سبد محصولات همراه اول از مهم‌ترین دلایل این اقدام بوده است.

آمادگی ارایه خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه
دهقان، معاون فنی و مهندسی همراه اول نیز در این مراسم به ذکر توضیحاتی درباره نوسازی شبکه اپراتور پرداخت و گفت: در یک بازه زمانی سه ساله همراه اول به اندازه یک اپراتور منطقه رشد داشته است.
وی افزود: زمانی که ما تصمیم به نوسازی شبکه گرفتیم اعلام شد که هر نوع اختلال در ارایه کیفیت ممنوع است و به همین دلیل ما تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا بدون ایجاد اختلال برای کاربران این شبکه نوسازی شود.
وی با اشاره به اینکه پروژه نوسازی شبکه همراه اول در دو فاز اجرایی شده گفت: پس از این اقدامات اکنون کارایی این شبکه به مراتب بالاتر رفته و ما برای ورود به نسل  سوم و چهارام آمادگی پیدا کرده‌ایم.
گفتنی است، در بخش پایانی این مراسم از مدیران مختلف همراه اول که در نوسازی شبکه آن نقش داشته‌اند تقدیر شد و جوایز مشترکان برنده طرح هزاران لبخند پاییزی اعطا شد.
در این مراسم علاوه بر مدیران همراه اول مظفر پوررنجبر، مدیرعامل شرکت مخابرات، محمدعلی فرقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات، عمیدیان معاون وزیر ارتباطات، حسن رضوانی، معاون نظارت رگولاتوری و تعدادی از مدیران ارشد حوزه ارتباطات نیز حضور داشتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :