آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22111
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1391 11:1
تعداد بازدید : 724

آسانژ:«پنجمین ایالت» حمله تبلیغاتی است

جنجال ویکی روی پرده نقره ای

فیلم ویکی لیکس که بخشی از زندگی جولیان آسانژ، بنیانگذار این سایت جنجالی را به تصویر می کشد، چندی است که زیر ذره بین جوامع بین المللی قرار گرفته است. این فیلم که «پنجمین ایالت» نام دارد توسط کمپانی دریم ورکس تهیه شده است. کارگردانی این فیلم را بیل کاندن به عهده دارد که فیلم های مشهور و پرفروشی چون «خدایان و هیولاها» و « گرگ و میش» را در پرونده کاری خود دارد. نقش جولیان آسانژ یا شخصیت اصلی این فیلم را بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) که در گذشته در نقش شرلوک هلمز در سریال «شرلوک» بازی کرده، به عهده دارد. دانیل برول نیز نقش همکار آسانژ یعنی دانیل دامشایت برگ (Daniel Domscheit-Berg) را به عهده دارد. وی نیز در گذشته در فیلم هایی چون «لعنتی های بی آبرو» ایفای نقش کرده است. فیلم پنجمین ایالت قرار است 15 نوامبر 2014 و هم زمان با فیلم های «تور: دنیای تاریک» و «بازی های گرسنگی: آتش گرفتن» روی پرده برود. فیلمنامه این فیلم نیز براساس دو کتاب «درون ویکی لیکس: روزگار من در کنار جولیان آسانژ در خطرناک ترین وب سایت روی زمین» و «ویکی لیکس: در دل جنگ جولیان آسانژ علیه زندگی خصوصی» نوشته شده است. گفتنی است که این فیلم مانند فیلم «شبکه اجتماعی»، ساخته دیوید فینچر تمام زندگی آسانژ را روایت نمی کند، بلکه بخش مهمی از زندگی او یعنی جنجال سازی با انتشار اسناد و مدارک محرمانه در این سایت را پوشش می دهد.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: آسوشیتدپرس و گاردین

جولیان آسانژ به تازگی اعلام کرده که به نحوی یک کپی از فیلمنامه «پنجمین ایالت» را به دست آورده است. وی به شدت با محتوای این فیلم مخالفت کرد و در مصاحبه‌ای تلفنی در این مورد گفت: این فیلم یک حمله تبلیغاتی به ویکی‌لیکس، سازمان مربوط به آن و شخصیت من است. به گفته آسانژ، این فیلم با وقایعی در تهران و قاهره شروع می‌شود و ترس کشورهای غربی را از فعالیت‌های هسته‌ای ایران نشان می‌دهد. وی افزود: این فیلم تهدیدی برای ما به شمار نمی‌رود، بلکه تهدیدی برای ایران است و در واقع پروژه آغاز جنگ با ایران را بیان می‌کند و این مساله را به نفع آمریکا توجیه می‌کند. البته سخنگوی دریم‌ورکس از جواب دادن به ادعاهای آسانژ خودداری کرده است. آسانژ همچنین گفت: موضوع این فیلم حول یک داستان ساختگی درباره برنامه هسته‌ای ایران می‌چرخد و نشان می‌دهد که این کشور به فناوری ساخت یک بمب اتمی دست یافته و به زودی از آن به عنوان اسلحه بالستیک استفاده خواهد کرد.
وی گفت: صحنه ابتدایی این فیلم، یک پایگاه نظامی در تهران را نشان می‌دهد که در آن مشغول آزمایش‌های اتمی نظامی‌اند. اما واقعا این مساله چه ربطی می‌تواند به موضوع ویکی‌لیکس داشته باشد؟ وی افزود: در صحنه‌ای دیگر از این فیلم، یک دانشمند هسته‌ای ایران در قاهره مشغول صحبت با یک مامور CIA است و به او می‌گوید گه ایران آماده است تا شش ماه دیگر آزمایش انفجار هسته‌ای‌اش را انجام دهد. آسانژ عنوان کرد: اما در عالم واقع، همین سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا تایید کرده‌اند که ایران به دنبال برنامه هسته‌ای – نظامی نیست. وی افزود: تولید این فیلم و عرضه آن به بازار در ماه نوامبر تلاشی است از سوی محافل جنگ‌طلب آمریکا برای گرفتن بودجه بیشتر در راستای مقابله با تهدیدات امنیتی از جمله ایران. البته آسانژ این ادعا را که فیلمنامه پنجمین ایالت به دستش رسیده، رد کرد؛ در حالی که اشاره کرد که چندین کپی از این فیلمنامه را در دست دارد. علاوه بر این، وی از جواب به این موضوع که آیا متن این فیلمنامه در وب‌سایت ویکی‌لیکس منتشر خواهد شد یا نه، طفره رفت و فقط به این بسنده کرد که «ما به دقت در حال بررسی انتخاب‌های مختلف هستیم». آسانژ در بخش دیگری از سخنرانی خود خطاب به دانشجویان دانشگاه آکسفورد گفت که رسانه‌های بزرگ بیش از حد به مراکز قدرت و نهادهای قدرتمندی که قاعدتا باید در مورد آنها گزارش تهیه کنند، نزدیک هستند. گفتنی است که جولیان آسانژ در بیانیه‌ای که در واپسین روزهای سال ۲۰۱۲ از بالکن سفارت اکوادور در لندن خواند، از انتشار یک میلیون سند تازه در سال ۲۰۱۳ خبر داد. وی در ۲۰ دسامبر اعلام کرد که اسناد تازه همه‌ ‌کشورهای دنیا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ارتباط آرون سوارتز با ویکی‌لیکس
بعد از خودکشی آرون سوارتز، نابغه آمریکایی و مخترع RSS، ویکی‌لیکس با توییت‌های متعددی مدعی شد که این جوان ۲۶ ساله یکی از منابع این شبکه بوده است و از متحدان آنها به شمار می‌آمده است. ویکی‌لیکس همچنین پرده از رابطه مستقیم دو سال اخیر میان او و جولیان آسانژ برداشت. ویکی‌لیکس که معمولا منابع خود را مخفی نگاه می‌دارد، گفت که این کار برای توجه جوامع به پرونده سوارتز در سیستم قضایی آمریکا صورت گرفته است. سوارتز در هنگام خودکشی با اتهامات سنگین دانلود سیستماتیک و خلافکارانه مقالات دانشگاهی و ارایه رایگان آن مواجه بود. از شاکیان او موسسه فناوری ماساچوست بودند که در صورت اثبات او تا ۳۵ سال زندان محکوم می‌شد. دو سال قبل هم این جوان آمریکایی در جریان رسیدگی به اتهاماتش بازداشت شده بود. اگرچه ویکی‌لیکس این بار منبع خود را فاش کرد، اما همچنان سیاست آن بر پایه گمنامی منابع قرار دارد. آرون سوارتز که از بنیان‌گذاران سایت مشهور «ردیت» محسوب می‌شود، از مدافعان جدی دسترسی آزاد اطلاعات به شمار می‌رفت و از مخالفان قانونی بود که در آمریکا سایت‌های مشهور اینترنتی را محدود می‌کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :