آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22105
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1391 10:54
تعداد بازدید : 687

مدیرعامل شرکت وصول مطالبات معوق خطاب به سه نهاد پیشنهاد کرد:

بدهکاران کلان ممنوع الخروج شوند

مدیرعامل شرکت وصول مطالبات معوق، در نامه ای به وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، وزارت دادگستری و برخی سازمان های مرتبط، گزارشی از ریشه های ایجاد مطالبات معوق، علل افزایش و راهکارهای حل این معضل را ارایه کرد.

خبرگزاری فارس- سعید آریان‌پور در این گزارش با دسته‌بندی بدهکاران بانکی گفته است: یک دسته از بدهکاران بانکی “متخلفان بالاجبار” هستند که باید آنان را ورشکستگان بدون تقصیر دانست. این دسته از بدهکاران متعهد و قانون‌مدار بوده و قبل و بعد از دریافت وام قصد تخلف نداشته و ندارند. ولی حوادث و اتفاقات غیرقابل پیشگیری مانند تغییر قوانین و مقررات، تحول اوضاع اقتصادی و سیاسی، تحریم‌ها، حوادث طبیعی یا دخالت اشخاص ثالث (کلاهبرداری) آنان را عاجز از ایفای تعهد کرده است. این افراد معمولا به محض رفع بحران به تعهدات خود عمل می‌کنند.
آریان‌پور دسته دیگر بدهکاران بانکی را “متخلفان مستعد” دانسته و در نامه خود بیان کرده است: این دسته را افرادی تشکیل می‌دهند که از قانون پیروی می‌کنند ولی با فراهم شدن زمینه‌های مساعد، راه تخلف پیش می‌گیرند و به تعهدات خود عمل نمی‌کنند. تغییر رفتار این گروه عموما تابع شرایط محیطی از قبیل ضعف طلبکار، ضعف قوانین، طولانی بودن وصول طلب از مسیر قضایی، ترجیح سود ناشی از عدم تادیه دین، ترجیح پذیرش تبعات تخلف و غیره است. دسته سوم بدهکاران بانکی به گفته آریان‌پور “متخلفان فعال با سوءنیت اولیه” هستند که  با سوءنیت اولیه و با هدف دریافت وام و عدم استرداد آن، مبادرت به دریافت انواع تسهیلات خصوصا وام‌های کلان می‌کنند.
وی برای کاستن از میزان مطالبات معوق، دو شیوه “پیشگیری برمحور بازدارندگی” و “درمان” را توصیه کرده است.
آریان‌پور  دو عامل بالاتر بودن نرخ تورم از نرخ سود بانکی و عدم قاطعیت ابزارهای قانونی در برخورد با بدهکاران بانکی را دلیل افزایش مطالبات عنوان کرده است.
مدیرعامل شرکت ساماندهی وصول مطالبات معوق در نامه خود به وزارت اقتصادی و دارایی، برای حل معضل مطالبات معوق بانکی دو راهکار را پیشنهاد کرده که “بازنگری واصلاح عوامل بازدارنده” راهکار اول است. به نوشته آریان‌پور اعطای تسهیلات کلان در قالب عقد قرارداد اجاره به شرط تملیک و تنظیم سند قطعی انتقال، الزام بانک‌ها به اخذ وثایق ملکی در قالب عقد اجاره به شرط تملیک برای وام‌های کلان، اخذ وکالت بلاعزل در زمان تنظیم سندرسمی،  ایجاد مرکزی برای تجمیع اطلاعات تمامی بدهکاران معوق، الزام بانک‌ها به استعلام از مرکز اطلاعات و ممنوعیت ارایه هرگونه خدمات بانکی به بدهکاران دارای مطالبات معوق، خروج بدهی‌های معوق از سرفصل بدهکاران به سرفصل هزینه بعد از دو سال، به منظور جلوگیری از تمایل به حفظ بدهکاران معوق، افزایش سود بانکی تسهیلات، به نحوی که از نرخ تورم بالاتر باشد، تنظیم ماده واحده یا اصلاح آیین‌نامه ماده 34 اصلاحی قانون ثبت و تسریع در ممنوع‌الخروج کردن بدهکاران بانکی به تشخیص و تقاضای بانک طلبکار 9 شیوه‌ای است که در این راهکار باید مدنظر باشد.
“سرعت در وصول مطالبات موجود” نیز راهکار دومی است که از سوی مدیرعامل شرکت ساماندهی وصول مطالبات معوق پیشنهاد شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :