آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22096
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1391 10:39
تعداد بازدید : 718

کارنامه‌ غول‌های موبایل در سالی که گذشت

نیم میلیارد گوشی هوشمند درسال 2012 فروش رفت

برای نخستین بار تعداد گوشی های هوشمند فروخته شده در جهان با میزان گوشی های معمولی برابر شد. به این ترتیب در طول سال 2012 حدود 500 میلیون گوشی فروخته شده در جهان را گوشی های هوشمند تشکیل داد.

تحقیقات نشان داده فروش جهانی گوشی تلفن همراه سالانه با رشد 9/1 درصدی همراه بوده و فروش گوشی‌های هوشمند و سایر تلفن‌های همراه تقریبا برابر شده است.
بر اساس گزارش IDC، در طول سه ماهه چهارم سال گذشته میزان فروش کل گوشی‌های موبایل 5/482 میلیون دستگاه برآورد شد، این در حالی است که در مدت زمان مشابه سال گذشته 4/473 میلیون دستگاه فروخته شده بود.
اما فروش گوشی در کل سال 2012 بیش از 7/1 میلیارد دستگاه برآورد شد که نسبت به سال گذشته با کاهش 2/0 درصدی همراه بود.
فروش گوشی‌های هوشمند در طول سه ماهه چهارم سال 2012 به 4/219 میلیون دستگاه رسید که 5/45 درصد کل فروش گوشی‌های تلفن همراه را به خود اختصاص داد و این بالاترین میزان فروش این مدل دستگاه‌ها تاکنون بوده است.
فروش گوشی‌های هوشمند در کل سال گذشته 2/545 میلیون دستگاه برآورد شد که نسبت به سال قبل از آن با رشد 1/10 درصدی همراه بود.
گزارش‌ها حاکی است بیشترین رشد بازار گوشی‌های هوشمند متعلق به سامسونگ و اپل است و  دستگاه‌های ارزان‌قیمت‌تر توانستند به سرعت بخش بزرگی از بازارهای نوظهور را از آن خود کنند. مثلا هوواوی توانست جایگاه ال‌جی را در میان پنج تولیدکننده بزرگ دنیا بگیرد و از شرکت تایوانی  HTC در میان گوشی‌های هوشمند سبقت بگیرد.
در واقع هوواوی و زدتی‌ایی هم‌اکنون در میان پنج تولیدکننده بزرگ گوشی هوشمند قرار گرفته‌اند و با تمرکز روی بازارهای بزرگ و ساخت گوشی‌های پیشرفته حضور خود در بازار را تثبیت کرده‌اند.
هر دو این شرکت‌ها در حال برنامه‌ریزی برای ساخت گوشی‌هایی با طراحی جدید، صفحه نمایش بزرگ‌تر، ضخامت کمتر و ارایه نرم‌افزارهای پیشرفته‌تر هستند.

بزرگ‌ترین گوشی‌سازان دنیا
سامسونگ در طول سال 2012 با گوشی‌های هوشمند سری گلکسی مبتنی بر سیستم‌عامل آندرویید توانست رکورد جدیدی در بازار گوشی‌های هوشمند ثبت کند.
این دستگاه‌ها شامل گوشی‌های ساده هوشمند تا رده متوسط و گوشی‌های پیشرفته می‌شود.
اما سامسونگ با استراتژی ساخت گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل جدیدی به نام Tizen 2013 سال سرنوشت‌ساز و مهمی پیش رو دارد. البته سامسونگ هم‌چنان به ساخت گوشی‌های مبتنی بر آندرویید ادامه می‌دهد و در کنار آن دستگاه‌هایی با سیستم‌عامل Tizen هم خواهد ساخت.
از سوی دیگر فروش آیفون توسط اپل در طول سه ماهه چهارم سال 2012 به خصوص در آمریکا دو برابر شد. تا آنجا که یکی از اپراتورهای آمریکا به تنهایی توانست 2/6 میلیون دستگاه گوشی به فروش برساند.
در این فصل شرکت چینی هوواوی هم ناگهان و برای نخستین بار خود را در میان سه تولیدکننده بزرگ گوشی هوشمند در دنیا یافت. این در حالی بود که هوواوی قبلا در رده 10 تولیدکننده برتر دنیا بود.
هوواوی علاوه بر گوشی‌های ساده و ارزان‌قیمت به تولید گوشی‌های پیشرفته گران‌قیمت نیز برای بازارهای بزرگ پرداخت.
بر این اساس، سال گذشته این شرکت باریک‌ترین گوشی دنیا را با ضخامت 68/6 میلی‌متر از سری Ascend معرفی کرد و امسال بزرگ‌ترین گوشی هوشمند دنیا را با سایز صفحه نمایش 1/6 اینچی معرفی کرد.
این گوشی‌ها با نرم‌افزارهای اختصاصی هوواوی همچون Magic Touch، Guiding Wizard،‌ Smart Reading و Floating Windows معرفی شد.
در این میان استراتژی سونی برای پیشروی در بازار دنیا ارایه گوشی‌های سرگرم کننده با گوشی‌های هوشمند پیشرفته بود و توانست سهم خوبی از بازار را به خود اختصاص دهد.
این شرکت اواخر سال 2011 اقدام به جدایی از اریکسون کرد و تمرکز خود را روی ساخت گوشی‌های هوشمند گذاشت.
از سوی دیگر ZTE توانست در میان پنج تولیدکننده بزرگ دنیا ظاهر شود.
برای نخستین بار تعداد گوشی‌های فروخته شده ZTE از میزان گوشی‌های ساده این شرکت بیشتر شد. این شرکت با ساخت گوشی‌های ارزان‌قیمت هوشمند در بازارهای نوظهور توانست میزان سهم خود را در بازار افزایش دهد. یکی از بزرگ‌ترین بازارهای این شرکت چین است.

نمره غول‌های هوشمندساز در کارنامه پاییزی
سامسونگ در طول سه ‌ماهه چهارم سال 2012، 7/63 میلیون دستگاه گوشی فروخت و سهم خود را در بازار به 29 درصد رساند. این در حالی است که سامسونگ سال‌ گذشته با فروش 2/36 میلیون دستگاه، 5/22 درصد سهم داشت و به این ترتیب میزان سهم این شرکت از سال 2011 تاکنون 76 درصد افزایش یافت.
اپل 8/47 میلیون دستگاه گوشی فروخت و 21 درصد سهم به خود اختصاص داد. در حالی که اپل سال گذشته 37 میلیون دستگاه گوشی فروخته بود و 23 درصد سهم داشت و امسال با 2/29 درصد کاهش سهم همراه بود.
هوواوی با فروش 8/10 میلیون دستگاه گوشی سهم خود را به 9/4 درصد رساند. این شرکت سال گذشته 7/5 میلیون دستگاه گوشی فروخت و 5/3 درصد سهم داشت و امسال میزان سهمش با 5/89 درصد افزایش همراه بود.
سونی سه ماهه چهارم سال گذشته 8/9 میلیون دستگاه گوشی فروخت و 5/4 درصد سهم به دست آورد، در حالی که سال گذشته 3/6 میلیون دستگاه گوشی فروخته بود و 9/3 درصد سهم بازار را در اختیار داشت و امسال میزان سهمش با 55 درصد رشد همراه بود.
 ZTE به عنوان پنجمین شرکت تولیدکننده گوشی 5/9 میلیون دستگاه گوشی هوشمند فروخت و 3/4 درصد سهم به دست آورد. این شرکت سال گذشته با فروش 4/6 میلیون دستگاه گوشی چهار درصد سهم بازار را در اختیار داشت و هم‌اکنون سهمش با رشد 4/48 درصدی همراه شده است.
نمره قبولی تولیدکنندگان کل گوشی‌های موبایل
در میان تولیدکنندگان سامسونگ در کل با فروش 2/111 میلیون دستگاه گوشی، 23 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داد، این در حالی است که سال گذشته با فروش 99 میلیون دستگاه حدود 21 درصد سهم بازار را در اختیار داشت. نوکیا با فروش 3/63 میلیون دستگاه گوشی، دوم شد و 9/17 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داد. این در حالی است که سال گذشته 4/113 میلیون دستگاه گوشی فروخته بود و از سال گذشته تاکنون با 9/23 درصد کاهش سهم همراه بود.
اپل 8/47 میلیون دستگاه گوشی فروخت و 9/9 درصد سهم را به خود اختصاص داد و سوم شد. این در حالی است که سال گذشته 37 میلیون دستگاه گوشی فروخته بود و امسال با رشد 2/29 درصدی همراه شده است.
در این میان ZTE با فروش 6/17 میلیون دستگاه گوشی جایگاه چهارم را با سهم 6/3 درصدی به خود اختصاص داده است. این شرکت سال گذشته 6/20 میلیون دستگاه گوشی فروخته بود و 4/4 درصد سهم داشت و بنابراین 6/14 درصد کاهش سهم همراه بود. هوواوی در طول سه ماهه آخر سال 8/15 گوشی فروخت و 3/3 درصد سهم به دست آورد، اما سال گذشته 9/13 میلیون دستگاه گوشی فروخته بود و 9/2 درصد سهم داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :