آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22089
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1391 10:31
تعداد بازدید : 446

نظر اتاق ایران در مورد فاز دوم هدفمندی

اتاق بازرگانی ایران با تهیه گزارش 18 صفحه ای درباره فاز اول و دوم هدفمندی یارانه ها، راهکارهای 18 گانه ای در این باره ارایه و با مطرح کردن سناریوهای متفاوت عنوان کرده است: یارانه نقدی به ازای هر ایرانی می تواند در سال 1394 بر مبنای ارز مرجع حدود دو میلیون ریال و بر مبنای نرخ ارز غیرمرجع 7/4 میلیون ریال شود.

خبرگزاری مهر- اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها، اگرچه با فراز و فرودهای بسیاری مواجه شده است و مشخص نیست که آیا اجرای این قانون در 50 روز باقیمانده از سال 91، قرار است اجرا شود یا به سال‌های آینده موکول شود؛ اما از هم‌اکنون تب و تاب بسیاری را در میان فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.
محافل کارشناسی دوباره تشکیل جلسه داده‌اند و دولت و مجلس نیز به عنوان دو قوای درگیر در اجرای این قانون، باز هم گرد هم آمده و جلسات شبانه خود را آغاز کرده‌‎اند. این در شرایطی است که اگرچه برگزاری این جلسات، رنگ و بو و حتی جدیت جلسات اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها را ندارد، اما به هرحال همین که زمزمه اجرای این قانون از سوی دولت در محافل عمومی و خصوصی پیچید، همه را به فکر انداخت که برای اجرای هرچه بهتر آن چاره‌اندیشی کرده و حتی گزارش‌هایی هم از اجرای فاز اول و نقاط مثبت و منفی آن داشته باشند.
بر همین اساس، کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز در جلسه کارشناسی 18 صفحه‌ای که به تازگی تشکیل داده است، گزارشی مفصل و مستند را در رابطه با اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها، نقاط مثبت و منفی و نیز چشم‌اندازهای اجرای فاز دوم ارایه کرده است.
در این گزارش آمده است: «مساله‌ای که باید به آن توجه شود این است که در صورت اجرای کامل قانون هدفمندی در سال 1394 و افزایش توام قیمت‌های ارز و حامل‌های انرژی در فوب خلیج فارس، یارانه اختصاص یافته به مردم به چه میزان افزایش خواهد یافت؟
به عبارتی باید درصد وزنی مصرف هر یک از حامل‌ها را به همراه قیمت‌های تخمینی آنها در نظر گرفت و میزان درآمد از محل آزادسازی را مشخص کرد.
اگر به همین روش عمل کنیم به نظر می‌رسد یارانه‌های اختصاص یافته به مردم در سال 1394 بر مبنای ارز مرجع در حدود دو میلیون ریال و بر مبنای نرخ ارز غیرمرجع 7/4 میلیون ریال محاسبه شود.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :