آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22060
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1391 12:17
تعداد بازدید : 686

اختلال توجه دیجیتالی بیداد می کند

آمریکا در دام اعتیاد نوین

آمار نشان می دهد که جمعیت کثیری از آمریکایی ها به اینترنت اعتیاد دارند و این در حالی است که هر کدام از این افراد از زمانی که شروع به کار کردن با صفحه نمایش می کند، به تدریج مبتلا به فرسودگی چشم می شود.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: The Week
 اما این فناوری‌ها چه تاثیری روی مغز می‌گذارند؟
محققان آمریکایی اعلام کردند که بسیاری از جمعیت این کشور مبتلا به عارضه‌ ای هستند که «اختلال توجه دیجیتالی» (Digital Attention Disorder) نام‌گذاری شده‌اند و بیشتر هم این عارضه افرادی را مبتلا می‌کند که به شبکه‌های اجتماعی و به طور کلی کامپیوتر اعتیاد دارند.
 ربط مطالعات 50 سال پیش به اعتیاد اینترنتی
بیش از 50 سال پیش، بی. اف. اسکینر، روانشناس آمریکایی شروع به آزمایش روی کبوترها و موش‌ها کرد و متوجه شد که به طرز غیر قابل پیش‌بینی، پاداش به حیوانات یکی از مهم‌ترین تحریک‌کننده‌ها برای آنها به شمار می‌رود. اما اگر این پاداش دادن‌ها به صورت پیش‌بینی شده و به دفعات زیاد انجام شود، حیوان انگیزه خود را برای انجام یک کار خاص از دست می دهد. در عین حال، زمانی که این پاداش‌ها به دفعات خاصی به حیوان داده شود، مغز حیوان متناسب با آن پاداش، دوپامین ترشح می‌کند. دوپامین در واقع انتقال‌دهنده عصبی در مغز است که میزان شادی و نشاط را تنظیم می‌کند. این مطالعه را می‌توان به اینترنت به نوعی ربط داد. برخی محققان معتقدند که تقویت ناپیاپی (intermittent reinforcement) در شکلی از متن‌ها، توییت‌ها و انواع شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به همان روش پاداش دادن اسکینر به موش‌ها، در مغز ما هم تاثیر بگذارد. هیلاری کش، مدیر اجرایی کلینیکی در زمینه اعتیاد اینترنتی و توانبخشی معتادان اینترنتی با نام reStart معتقد است که استفاده بیش از حد از اینترنت یک اعتیاد به شمار می‌رود و باید آن را در رده اعتیادهای دیگر گذاشت. زیرا در این نوع اعتیاد نیز بیمار با ترشح بیش از حد دوپامین در مغزش مواجه است. reStart در واقع یک مرکز برنامه‌ریزی برای توان‌بخشی و بازپروری افرادی است که به اینترنت اعتیاد دارند. کش می‌گوید: اعتیاد، اعتیاد است؛ چه این اعتیاد به شرط‌بندی باشد، چه به کوکایین، چه الکل و چه فیس‌بوک! وی می‌افزاید: بسیاری از آمریکایی‌ها هم‌اکنون به فناوری اعتیاد دارند و کلینیک ما موارد بسیار جدی و خاص را درمان می‌کند. وی همچنین گفت: بیشتر افرادی که به این کلینیک مراجعه می‌کنند، مردان جوان بین 18 تا 30 سال هستند که زمان بسیاری را در فضای اینترنت می‌گذرانند. وی افزود: این افراد از سلامتی کمی برخوردارند و روابط اجتماعی‌شان به نوعی در خطر است. در واقع، اعتماد به نفس اجتماعی آنها بسیار پایین است و دوستان واقعی بسیار کمی هم دارند. آنها هیچ‌گاه با کسی قرار ملاقات نمی‌گذارند و قادر به کار کردن مداوم هم نیستند. کش گفت: اعتیاد به اینترنت و بازی‌های ویدیویی از سن جوانی شروع می‌شود. بسیاری از مردان جوان کار کردن با کامپیوتر یا بازی ویدیویی را از پنج یا شش سالگی شروع می‌کنند و در نتیجه دوران بچگی‌شان را با فناوری‌ها سرگرم می‌شوند و فعالیت‌های‌شان با فناوری‌ها عجین می‌شود. وی افزود: البته رفتارهای معتادان به اینترنت با معتادان مواد مخدر یا مشروبات الکلی فرق می‌کند، زیرا افراد گروه دوم اصولا از 15 سالگی به این مواد گرایش پیدا می‌کنند. در حالی که معتادان به اینترنت از 15 تا 20 سالگی و شروع دوران جوانی رفتارهای معتادگونه از خود نشان می‌دهند. کش می‌گوید: در مورد اعتیاد به اینترنت، مشکل فقط این نیست که آنها از جوانی به این شبکه جهانی روی می‌آورند، بلکه زنان نیز گرفتار این نوع اعتیاد می‌شوند. وی افزود: اگرچه زنان در سنین بالاتری به اینترنت اعتیاد پیدا می‌کنند، اما اغلب اعتیاد آنها به شبکه‌های اجتماعی است. در حالی که مردها بیشتر به بازی‌های چندنفره معتاد می‌شوند. درواقع، به نظر می‌رسد که زنان بهتر از مردان زندگی می‌کنند.
 کلینیک بازپروری چگونه معتادان اینترنتی را می‌پذیرد؟
براساس وب‌سایت کلینیک reStart، در این کلینیک متخصصان بالینی به طور حرفه‌ای آموخته‌اند که فناوری‌ها ذاتا اعتیادآور هستند و استفاده بیش از حد آنها مشکلات جدی در زندگی ایجاد می‌کند. این کلینیک با تک‌تک افراد یا زن و شوهرها یا خانواده‌ها برای درک بهتری از مشکلات ناشی از استفاده از فناوری‌ها کار می‌کند و به کاربران کمک می‌کند تا مشکلات اساسی را در این زمینه شناسایی کنند. این مشکلات شامل افسردگی، اضطراب، اختلال توجه دیجیتالی، تفاوت در یادگیری، استرس، مشکلات مربوط به روابط خانوادگی و اعتیاد می‌شود که البته این مشکلات هم‌زمان با الگوهای استفاده بیش از حد از کامپیوتر یا اینترنت اتفاق می‌افتند. در واقع، افراد یا خانواده‌ها با آگاهی از این مشکلات می‌توانند با ایجاد تعادل در زندگی‌شان این مشکلات را از بین ببرند. جالب است بدانید که این کلینیک از افرادی که برای معالجه به آن مراجعه کرده‌اند، 20 هزار دلار برای حداقل 45 روز، هزینه دریافت می‌کند. البته به طور کلی، این مدت زمان از 60 تا 90 روز است. البته این کلینیک در وب‌سایتش گفته که از پذیرش همه افراد معذور است و فقط موارد خاص را برای درمان و بازپروری قبول می‌کند. علاوه بر این، رفتن افراد به این کلینیک مستلزم خاموش کردن کامپیوتر و تلفن همراه است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :