آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220598
تاریخ انتشار : 10 مهر 1396 9:11
تعداد بازدید : 1106

اطلاعات جدید از یک معامله قدیمی

نادلا مخالف خرید نوکیا بود

شاید یکی از بدترین معاملات دنیای فناوری و صنعت موبایل را بتوان خرید نوکیا ازسوی مایکروسافت دانست. مایکروسافت، غول ۱۴ ساله بازار موبایل دنیا را در اقدامی ناگهانی خرید به طوری که همه از این معامله شوکه شدند. نوکیا درست زمانی به مایکروسافت واگذار شد که در صنعت موبایل تغییرات بزرگی در حال رخ دادن بود و کم کم دنیای گوشی های موبایل به سمت هوشمند شدن رفت. از یک سو iOS اپل روی کار آمده بود و از سوی دیگر گوگل با سیستم عامل آندرویید به بازار موبایل وارد می شد. درست در این زمان بود که مایکروسافت نوکیا را با قیمت بسیار کمتر از ارزش این شرکت خرید و استراتژی نوکیا را به سوی استفاده از ویندوز موبایل پیش برد و به این شکل بود که نوکیا بزرگ ترین شکست در طول تاریخ را تجربه کرد.

ساحره چمنی
saherehchamani@
حال پس از سال ها که از این خرید گذشته و نوکیا از زیر سلطه مایکروسافت خارج شده است، ساتیا نادلا، مدیرعامل کمپانی مایکروسافت، کتابی درباره زندگی حرفه ایش منتشر و حقایق جالبی درباره خود و کمپانی مایکروسافت فاش کرده است.
نادلا در کتاب خود با نام Hit Refresh نوشته است: در آن زمان تلاش کردم مدیرعامل پیشین مایکروسافت را از تصمیمش در رابطه با خرید نوکیا منصرف کنم، اما در این زمینه ناکام ماندم.
نادلا می گوید: بالمر در آن زمان بین مدیران ارشدش رای گیری غیررسمی را برگزار و این سوال را مطرح کرد که آیا باید اقدام به تصاحب نوکیا کرد یا خیر. بالمر در آن زمان متذکر شده بود که بدون نوکیا، ویندوزفون، سیستم عامل و اکوسیستم موبایل مایکروسافت، هرگز قادر به رقابت با آیفون اپل و آندرویید گوگل نخواهد بود. 
نادلا که در آن زمان مدیریت اجرایی کسب وکار ابری مایکروسافت و عضویت تیم مشاوره داخلی بالمر را بر عهده داشت، در این رای گیری نظر مخالف داده بود.
نظر مخالف ساتیا نادلا کمی بعد از بر عهده گرفتن سمت مدیرعاملی مایکروسافت ازسوی سایت بلومبرگ منتشر شد؛ اما نادلا هرگز این موضوع را آشکارا اعلام نکرده بود. در گزارش بلومبرگ آمده بود که غیر از نادلا سایر مدیران ارشد و حتی بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت نیز مخالفت خود را با این خرید اعلام کرده بودند.
با این حال استیو بالمر بر سر تصمیم خود پافشاری کرد و بالاخره موفق شد هیات مدیره را راضی کند تا نوکیا را با مبلغ ۹/۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ تصاحب کند. اما هما ن طور که نادلا در این باره تردید داشت، با گذشت زمان مشخص شد که این معامله اشتباه بزرگی بوده است. مایکروسافت درنهایت متحمل ضرر بزرگی شد و اقدام به تعدیل هزاران نفر از نیروهای خود کرد.
چند ماه پیش از خروج نوکیا از زیر سلطه مایکروسافت، بالمر از سمت خود به عنوان مدیرعامل مایکروسافت استعفا داد و حتی گزارش شده که مدیر دیگری در آن زمان به دلیل مخالفت با خرید نوکیا از سوی مایکروسافت از سمت خود برکنار شده بود.
اوایل ۲۰۱۴، مایکروسافت ساتیا نادلا را به عنوان مدیرعامل جدید برگزید. نادلا پس از بر عهده گرفتن شغل جدیدش، به سرعت مشغول جبران اشتباهات بالمر شد. با این حال، آن ها سال بعد آخرین پرچم دار ویندوز فون خود را به نام لومیا ۹۵۰ عرضه کردند.
مایکروسافت تحت رهبری نادلا، به جای تمرکز بر ساخت گوشی های هوشمند، تلاش کرد تا به توسعه و ساخت اپلیکیشن ها و سرویس های مختلف برای آیفون و آیپد اپل و دستگاه های آندروییدی بپردازد. نادلا در کتابش نوشته است: «مایکروسافت زمانی باید در کسب وکار موبایل به فعالیت بپردازد که حرفی برای گفتن داشته باشد و با محصولی منحصربه فرد پا در عرصه موبایل بپردازد.» به این ترتیب به نظر می رسد که مایکروسافت همچنان مشغول ساخت دستگاه پر رمز و راز خود یعنی سرفیس فون است.
نادلا بزرگ ترین ناراحتی خود از موضوع خرید نوکیا را هزینه انسانی آن می داند. وی در کتابش نوشته است: در نگاه به گذشته، آنچه بیش از همه افسوس آن را می خورم، تاثیر این تعدیل ها بر از دست دادن بااستعدادترین و مشتاق ترین کارکنان ما در واحد موبایل بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :