آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220591
تاریخ انتشار : 10 مهر 1396 9:10
تعداد بازدید : 745

اتاق تهران پرچمدار مبارزه با فساد می شود

چهارمین نشست کمیسیون تسهیل کسب وکار به منظور بررسی مدل ارزيابي مبارزه با فساد در بخش خصوصي برگزار شد. در این نشست، اعضا و میهمانان به ابعاد فساد در کشور و نیز راهکارهای مهار این پدیده پرداختند و مدیر مرکز آموزش اتاق تهران نیز از آغاز طرح تدوین مدل مبارزه با فساد در بخش خصوصی گفت.


اتاق ایران- در ابتدای این جلسه، حسن عابدی جعفری، نایب رییس کمیسیون تسهیل کسب وکار با بیان اینکه فساد به یک بیماری جهانی تبدیل شده است، عنوان کرد که میزان فساد در کشورها در حال حاضر از نظر کمی با استفاده از شاخص های مختلف قابل ارزیابی است. عابدی جعفری گفت: سازمان شفافیت بین الملل، سالانه وضعیت فساد در کشورها را سنجیده و گزارشی در این باره منتشر می کند. بر این اساس نمره ادراک فساد ایران در سال 2016 معادل 29 تعیین شده است. در حالی که  این نمره در سال 2003 معادل 30 برآورد شده بود. هر چه این نمره به 100 نزدیک تر باشد، گویای وضعیت بهتری در کشورها از نظر فساد است. این نمره برای کشور ما در سال 2009 به عدد 18 نیز رسید که حاکی از تنزل شدید جایگاه ایران در این ارزیابی ها بود. اما به رغم ارتقای نمره ایران در سال های گذشته، هنوز کشور به نمره سال 2003 خود نرسیده است.
عابدی جعفری ادامه داد: این هدف باید از طریق برنامه های پنج ساله توسعه ششم و هفتم محقق شود. در حالی که این نگرانی وجود دارد که تجربه برنامه چهارم و پنجم تکرار شود؛ بنابراین برای جلوگیری از تکرار تجربیات گذشته، لازم است از ابتدای برنامه ششم تا پایان برنامه هفتم برای مهار پدیده فساد، برنامه ریزی مدون و دقیق صورت گیرد.
 نایب رییس کمیسیون تسهیل کسب وکار افزود: برای آنکه ایران بتواند نمره ای نزدیک به100 را کسب کند و به جایگاه کشوری عاری از فساد دست یابد، باید طی10سال آینده70 نمره ارتقا پیدا کند و این به معنای 7 نمره ارتقا در هر سال است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :