آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220588
تاریخ انتشار : 10 مهر 1396 9:7
تعداد بازدید : 1166

پلیس فتا هشدار داد:

«افزایش فالوور» شگرد جدید کلاهبرداران است

رییس اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرد: افزایش فالوور شگرد جدید مجرمان سایبری است در حالی که افراد از تهدیدات و عواقب آن اطلاعی ندارند.


پلیس فتا - سرگرد حمید کیانی افزود: تعداد پسندها (لایک ها)، درج کامنت و افزایش تعداد دنبال کننده ها (فالوور) یکی از بزرگ ترین دغدغه های نسل جوان امروزی و کاربران فعال در شبکه های اجتماعی است. به نحوی که برخی از کاربران فضای مجازی و به خصوص شبکه های اجتماعی از هر روشی برای افزایش بازدیدکننده و لایک ها استفاده می کنند.
وی افزود: انتشار و به اشتراک گذاری مطالب اگر با تعداد لایک های بیشتری همراه باشد، علاوه بر افزایش اعتماد به نفس این کاربران در فضای مجازی گاها غرور و خود برتربینی را نیز برای آنها به همراه دارد. کاربرانی که بی محابا به دنبال جذب مخاطب هستند و از تهدیدات و عواقب این جذب هیچ اطلاعی ندارند.
رییس اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: مشکلی که مدتی است در فضای مجازی باب شده و افراد سودجو با استفاده از تبلیغات جذاب سعی دارند کاربران را با خود همراه کرده و اهداف مجرمانه خود را عملی کنند.
کیانی از سرقت اطلاعات به عنوان یکی از مهم ترین اهداف مجرمانه سودجویان سایبری نام برد و گفت: یکی از مواردی که حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی را تهدید می کند، اطلاعاتی است که در پیج ها و اکانت های خود منتشر کرده اند. اطلاعاتی که ممکن است با استفاده از ترفندهای مختلف و مهندسی اجتماعی به دست افراد سودجو بیفتد.
وی افزود: علاوه بر واقعی یا غیر واقعی بودن اعضا (فیک ممبرها) باید درباره راه های افزایش این اعضا و فالوورها دقت بیشتری به خرج داد.
کیانی تبلیغات جذاب را یکی از مهم ترین راه های موجود برای ترغیب کاربران به انجام خواسته های مجرمان دانست و گفت: با همین تبلیغات جذاب و رنگارنگ است که کاربران فریب آنها را خورده و اقدام به انتشار اطلاعات مهم و نصب نرم افزارهای پیشنهادی می کنند. وی با بیان نرم افزارهای طراحی شده در زمینه افزایش فالوور افزود: در حال حاضر برخی از اپلیکیشن ها برای افزایش فالوور کاربران طراحی شده است به نحوی که بعد از نصب توسط کاربران و عضویت در کانال ها و گروه های مختلف، تعداد فالوورهای آنان افزایش چشم گیری پیدا خواهد کرد. در واقع این افراد کسانی هستند که از همین نرم افزار استفاده کرده اند.
این مقام مسوول به سرقت نام کاربری و رمز عبور برخی از این اپلیکیشن ها پرداخت و گفت: روال عادی کار با این اپلیکیشن ها به این صورت است که بعد از نصب باید شماره تلفن یا ایمیل خود را به همراه رمز عبور صفحات و پیج های خود را ثبت کرد و از طریق عضویت در دیگر کانال ها، تعداد فالوورهای خود را افزایش داد. اما به تازگی مشاهده شده برخی از این نرم افزارها بعد از دریافت نام کاربری و رمز عبور، کاربر را به صفحه ای جعلی لینک می دهد.
رییس اداره تشخیص جرایم سایبری از این روش به عنوان فیشینگ نام برد و گفت: افراد سودجو با طراحی صفحاتی جعلی به دنبال سرقت اطلاعات کاربران هستند. دراین روش هم افراد سودجو با طراحی نرم افزارهای جعلی به دنبال دستیابی به نام کاربری و رمز عبور کاربران در شبکه های اجتماعی هستند.
وی در توصیه به کاربران گفت: هموطنان باید دقت داشته باشند هدف اصلی تبلیغات، ترغیب کاربران برای بازدید از سایت، کانال یا گروه خود است، بنابراین باید درباره تبلیغاتی که اغوا کننده هستند کمی حساس تر بود. این مقام مسوول همچنین درباره عدم به اشتراک گذاری اطلاعات مهم و خصوصی در شبکه های اجتماعی گفت: در صورت دسترسی افراد سودجو به نام کاربری و رمز عبور شما، این امکان وجود دارد به تمامی اطلاعاتی که شما در صفحات خود منتشر کرده اید، دسترسی داشته باشند؛ لذا از انتشار و به اشتراک گذاری و همچنین نگهداری اطلاعات مهم و خصوصی در شبکه های اجتماعی خودداری کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :