آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220586
تاریخ انتشار : 10 مهر 1396 9:3
تعداد بازدید : 1026

نه به اقدامات نمایشی

دولت ایران ورود پاول دوروف به ایران را ممنوع کرده است. این ممنوعیت یک روز بعد از اعلام جرم علیه تلگرام از سوی دادستان تهران آغاز شد. دادستان تهران هفته گذشته به دلیل اینکه «شبکه تلگرام علاوه بر ارایه خدمات به گروه های تروریستی از جمله گروه داعش، به بستر مناسبی برای فعالیت سایر گروه های مجرمانه سازمان یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج کرده است» علیه مدیر آن اعلام جرم کرد.


شبنم کهن چی
Shkohanchi@
سه سال پیش نیز خبر احضار مدیر فیس بوک به دادگاهی در شیراز منتشر و بلافاصله تکذیب شد. ادله قانونی برای اعلام جرم یا احضار به دادگاه در چنین مواردی شاید ماده 5 و 8 قانون مجازات اسلامی باشد. اما باید دید این پرونده سازی ها، اعلام جرم یا محدود کردن اشخاص چقدر بر ادامه فعالیت آنها تاثیر می گذارد. 
به نظر می رسد در چنین مواردی گرفتن تصمیماتی برای اعلام جرم، احضار به دادگاه و حتی ممنوعیت ورود به ایران، تنها اقداماتی نمایشی است که البته نمایشش هم تاثیری بر ادامه فعالیت های اشخاص نخواهد داشت. بعد از پشت سر گذاشتن دوران فیلترینگ و بی اثر شدن آن، باید به این نکته توجه کرد که اقدامات نمایشی مانند احضار و اعلام جرم و ممنوعیت ورود نیز کارآیی خود را از دست داده است. نه به دلیل اینکه دولت ها قدرت خود را از دست داده اند بلکه به خاطر آنکه قدرت فناوری های نوین دولت ها را به چالش می کشد. 
امروز دولت ها و مسوولان برای رسیدن به اهداف خود نه تنها نیازمند انطباق با فناوری های روز و سبک جدید مردم برای کار و زندگی هستند بلکه باید از ذکاوت نیز برخوردار باشند. از سویی نباید فراموش کرد در مواجهه با محتوایی که از طریق یک پلات فرم منتشر می شود مسوولیت اصلی با صاحب محتواست و نه پلات فرم. در این صورت صاحبان پلات فرم های ایرانی نیز دلگرمی بیشتری برای کار و سرمایه گذاری پیدا می کنند. 
ا زاین روشاید به جای جنگیدن با یک محصول روسی و دعوا بر سر فیلتر شدن و نشدن آن باید فکری برای جلب اعتماد کاربران برای استفاده از محصولات داخلی و کمک به فعالان بخش خصوصی برای ارتقای دانش و سرمایه گذاری های لازم در این زمینه کرد. هرچند حالا هم برای فکر کردن دیر است اما ماهی را هر زمان که از آب بگیریم، تازه است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :