آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220585
تاریخ انتشار : 10 مهر 1396 9:4
تعداد بازدید : 885

حوضچه فناوری اطلاعات

علی شمیرانی- چند سال قبل به مراسم رونمایی از یک محصول سخت افزاری دعوت شده بودم و مدیران جوان شرکت تازه تاسیسی که قرار بود این محصول را وارد کرده و پشتیبانی کنند، با حرارت زیادی روی کاغذ (پاورپوینت) به حضار نشان می داند که دنیا به کدام سمت می رود و آنها با توجه به بررسی هایی که کرده اند، قصد دارند آپولو هوا کنند.

Shemirani@
صحبت هایشان که تمام شد، در گوشه جلسه به یکی از آنها گفتم، شما فکر می کنید مثلا چه تفاوتی با شرکت های قبلی که هیچ نام و نشانی از آنها نیست، دارید؟ مدیر جوان گفت: آنها راه را اشتباه می رفتند، ما کلی مدل های جهانی را مطالعه کردیم و ...
با خودم گفتم درست نیست در روز افتتاحیه بیش از این چیزی بگویم، پس سکوت کردم. یکسال بعد از آن نشست پرحرارت، هیچ اثری نه از آن محصول و نه از شرکت مذکور باقی مانده بود.
نمی دانم چه کسی مسوول یک تحقیق و بررسی در خصوص دلایل شکست و هدررفت سرمایه شرکت های ICT است، اما می دانم شرکت های بزرگ، متوسط و کوچک زیادی در سالیان گذشته در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بودند که از بین رفته اند و امروز حتی اسم آنها را سخت می توان به خاطر آورد.
یکی از دلایل سقوط شرکت های خصوصی و به قولی سنتی در حوزه ICT، رقابت ناسالم با رقبای رانتی و خصولتی بود که البته همچنان پابرجاست.
حالا اما سفره های دیگری پهن شده و خیلی ها سرگرمی جدیدی به نام شرکت های دانش بنیان و استارت آپ و بازی و غیره پیدا کرده اند که اگر برای این شرکت ها آبی نداشته باشد برای آنها نان دارد. انواع بودجه هایی که به اسم همایش و حمایت و نمایشگاه و سفر در حال هزینه شدن است از آن جمله است و از آن سو خبرهایی مبنی بر سونامی شرکت های ورشکسته شنیده می شود.
البته در فضای کسب وکارهای جدید هم به راحتی می توان رد پای نهادهای پرتوان دولتی و حاکمیتی را دید که همان سرنوشت را که برای سنتی ها رقم زدند، ظاهرا برای اینترنتی ها هم رقم خواهند زد و جوانان کم تجربه ای که به زعم خودشان برای کارآفرینی آستین بالا زده بودند، در حالت خوش بینانه ورشکست شدن را تجربه خواهند کرد و در حالت بدبینانه احتمالا دوران جوانی خود را باید با مشکلات مالی و خدای ناکرده زندان سپری کنند.
مخلص کلام آنکه حوزه فناوری اطلاعات، حالا در حال تبدیل شدن به حوضچه فناوری اطلاعات است و در این حوضچه نیز صرفا نام شرکت هایی به چشم می خورد که عمدتا انتهای آنها به نهادهای قدرتمند متصل است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :