آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220434
تاریخ انتشار : 5 مهر 1396 9:52
تعداد بازدید : 947

تجمیع کارت‏های بانکی یک ضرورت فوری است

یک کارشناس بانکداری الکترونیکی در خصوص صحبت های وزیر ارتباطات مبنی بر ضرورت تجمیع همه کارت ها در یک کارت، این اتفاق را مستلزم هم افزایی بانک ها و سازمان ها دانست.

ایسنا-  بهزاد صفری با بیان اینکه تجمیع کارت‎ها  یک ضرورت فوری برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه های ملی از طریق خروج ارز از کشور برای خرید دستگاه های کارت خوان است که در هر مغازه چند دستگاه از آن موجود است، گفت:  همین طور طبق برخی آمار حدود ۳۰ میلیون کارت بانکی غیرفعال در کشور وجود دارد.
وی با بیان ضرورت قانون گذاری در حوزه کارت های الکترونیکی در کشور، اظهار کرد: بانک مرکزی به عنوان تنظیم گر در این حوزه باید قوانینی را وضع کند تا همه بانک ها بتوانند به صورت مشترک از یک کارت استفاده کنند و یک کارت قابلیت اتصال به چندین حساب را داشته باشد.
صفری در خصوص کارت های شهروندی به عنوان پوشش دهنده خدماتی غیر از خدمات بانکی، گفت: در سال های اخیر شهرداری های شهرهای مختلف برای راه اندازی کارت هوشمند شهری اقدام کرده اند که بانک ها از ارایه این خدمات محروم بوده اند. ضمن اینکه کارت های صادر شده هر شهر برای شهر دیگر قابلیت استفاده ندارد که خود ایرادی بزرگ است.
وی با بیان ضرورت تجمیع کارت های بانکی و خدماتی، گفت: لازم است که وزارت ارتباطات، وزارت کشور، سازمان شهرداری ها و نمایندگان بانک با هم مشورت و یک استاندارد واحدی را برای ارایه خدمات به شهروندان توسط بانک ها تدوین کنند تا دیگر شاهد جزیره ای عمل کردن سازمان ها نباشیم.
وی با بیان طرح پروژه سپاس (سامانه پرداخت الکترونیک سیار) توسط بانک مرکزی افزود: این طرح را هر بانکی به صورت جزیره ای برای مشتریان خود اجرا کرد و همین موضوع باعث شد تا این پروژه عملا گسترش پیدا نکند، ضمن اینکه به دلیل یکپارچه نبودن این خدمات استقبال چندانی هم از آن نمی شود و آن چنان هم نمی تواند درآمدزا باشد.
صفری ادامه داد: زیرساخت های اجرای طرح تجمیع کارت ها و خدمات در کشور وجود دارد. و مساله مهم در این باره هم افزایی بانک ها و نهادهای مختلف با یکدیگر است. قوانین یکپارچه کننده در این زمینه می تواند از جزیره ای عمل کردن در این حوزه جلوگیری کند.
گسترش کارت های پلاستیکی در اوایل دهه ۵۰ میلادی آغاز شد. هزینه پایین این کارت ها که از جنس پلی وینیل کلراید (PVC  ) بودند، باعث شد تا به سرعت جای کارت های کاغذی را که تحمل تنش های فیزیکی و تغییرات آب و هوا ندارند، بگیرند.
 اولین کارت پرداخت در سال ۱۹۵۰ به وسیله Diners Club به صورت محدود برای اعضای ویژه ساخته شد تا به جای پول نقد از آن استفاده کنند. در ادامه رستوران ها و هتل ها هم به استفاده از این نوع کارت ها اقدام کردند به خاطر همین در آن دوره از آنها به عنوان کارت سفر و سرگرمی یاد می شد اما امروزه کارت های هوشمند یا کارت های شهروندی با استفاده از همین فناوری طراحی و در شهرها به کار گرفته شدند. این کارت ها امکان پرداخت کلیه خدمات شهری را به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به پرداخت پول نقد فراهم می آورند که هم در سرعت و هم هزینه ها موجب صرفه جویی می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :