آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220402
تاریخ انتشار : 5 مهر 1396 7:48
تعداد بازدید : 1991

بررسی قفل گوشی‌های موبایل؛ از ابتدا تاکنون

قفل های موفق و ناموفق

قبلا باز کردن قفل گوشی ها ساده بود، به این معنی که به راحتی قابل دسترس و سوء استفاده بودند. اما اکنون بحث امنیت گوشی های هوشمند متفاوت است.

ایتنا - در گذشته، بازکردن قفل گوشی ها به سادگی انجام می گرفت و کاربر با فشار دادن دو کلید، مثلا در گوشی های قدیمی نوکیا، به سادگی می توانست گوشی را باز کند. اما اکنون گوشی ها و قفل هایشان پیچیده تر شده اند. اثر انگشت و حتی فناوری تشخیص چهره حالا دیگر عادی شده است.
اپل ابتدا روش لغزشی را برای باز کردن قفل گوشی ها ارایه کرد. روشی که «استیو جابز»، مدیر عامل اسبق شرکت اپل، معرفی آن را به منظور جلوگیری از باز شدن آیفون به طور تصادفی هنگام جابه جایی در داخل جیب عنوان کرد.
سپس آندرویید با روش خاص خود آمد که در آن کاربران آزاد بودند که به دلخواه، یک الگوی 3 × 3 را به عنوان رمز عبور خود ایجاد کنند. این روش الگو(Pattern) نامیده شد.
اما راه حل آندرویید آنچنان امن نیست. مطالعه جدیدی نشان داده است که چگونه یک الگوی قفل آندرویید به راحتی قابل لو رفتن است، آن هم نه توسط کارهای پیچیده و هک کردن، بلکه به وسیله کسی که دست کاربر را نگاه می کند و به سادگی این الگو را حفظ کند.
محققان امنیتی در “آکادمی نیروی دریایی آمریکا”، همراه با دانشگاه “مریلند بالتیمور”، بررسی هایی انجام دادند که نشان می داد چگونه یک بیننده عادی می تواند از لحاظ بصری یک الگو را حفظ کرده و آن را به راحتی به خاطر بسپارد.
آنها در این آزمایش ها دریافتند که دو نفر از هر سه نفر توانستند صرفا با نگاه کردن از فاصله 5/1 تا 2 متری، الگوهای شش نقطه ای را بازسازی کنند.
سپس شرایط مشابه با یک کد شش رقمی سنتی تکرار شد که حدس و به خاطر سپردنش بسیار دشوار بود و تنها یکی از 10 ناظر قادر به باز کردن گوشی بود.
اما چرا اینطور است؟ این مطالعه حاکی از آن است که باز کردن گوشی های آندروییدی به روش الگو بیشتر برای مغز انسان به یاد ماندنی است، زیرا مغز عاشق الگوها و اشکال است.
“آدام آویو”، استاد آکادمی نیروی دریایی آمریکا گفت: الگوها واقعا خوب در حافظه می مانند و قطعا کمتر از رمزهای عبور شماره ای امن هستند.
این مطالعه 1173 شرکت کننده را بررسی کرد تا بازکردن قفل گوشی را از زوایا و فواصل مختلف، از هر دو روش پین و الگو از طریق فیلم و در اینترنت تماشا کرده و سعی کنند آنها را حدس بزنند.
آنها این مطالعه را تقریبا با 100 نفر به صورت حضوری انجام دادند تا ببینند آیا با آزمایش های اینترنتی تفاوت وجود دارد یا خیر.
در آزمایشات آنلاین، 64 درصد توانستند الگوی آندرویید را پس از تنها یک مشاهده بازسازی کنند، اما پس از دو بار مشاهده، به 80 درصد افزایش یافت.
در حالی که پین کدها میزان به مراتب کمتری از آسیب پذیری را نشان می دهند؛ تنها 11 درصد قادر به شناسایی یک پین شش رقمی پس از یک بار مشاهده و 27 درصد پس از دومین مشاهده بودند.
اما راه حل چیست؟ کاربرانی که حساسیت بیشتری راجع به امنیت گوشی خود دارند، باید به ناچار از پین کد شش رقمی استفاده کنند. هر چند که روش الگویی ساده تر و روش پین کد کمی آزاردهنده و وقت گیر است، اما برای اطمینان از امنیت اطلاعات خود، طبق نتایج و پیشنهاد مطالعه اخیر، استفاده از روش پین کد شش رقمی برای باز کردن قفل گوشی های آندروییدی بسیار امن تر است.
اما جهان در این زمینه در حال گذار به سمت روش های غیرالگویی همچون فناوری تشخیص چهره است که تعبیه این فناوری روی آیفون X یکی از بزرگ ترین نشانه های آن است.
روش های باز کردن قفل بیومتریک در حال تبدیل به یک ضرورت است و روش های جاری و سنتی تنها برای زمانی به کار گرفته خواهند شد که فناوری های جدید دچار اخلال شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :