آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22028
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1391 10:35
تعداد بازدید : 1095

نرم افزارهای مبتنی بر وب باید گواهی صلاحیت بگیرند

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات و مراکز داده داخلی امن و پایدار، سازوکار و الزامات ضوابط فنی درگاه های (پورتال ها، وب سایت ها، وب گاه ها و رسانه های برخط) کشور را تعیین کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به حمایت از طراحی و پیاده‌سازی چارچوب ملی آزمون نرم‌افزار (با توان ارایه خدمات بین‌المللی در سطح منطقه)، تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور را موظف کرد تا حداکثر ظرف مدت یک‌ماه نسبت به اعلام فهرست مشخصات فنی تمامی نرم‌افزارهای مبتنی بر وب مورد استفاده خود با اولویت‌بندی پورتال‌های حیاتی به سازمان فناوری اطلاعات ایران اقدام کنند.الزامات فنی درگاه‌ها (پورتال‌ها، وب‌سایت‌ها، وب‌گاه‌ها ورسانه‌های برخط) شامل شاخص‌های کیفی و امنیتی، روش‌های ارزیابی و فرآیند اخذ گواهی تصدیق کیفیت در نشانی Opensourceiran.ir درج شده است. همچنین تمامی شرکت‌ها و تولیدکنندگان محصولات نرم‌افزاری که در طراحی، راه‌اندازی و نگهداری پورتال‌ها فعالیت دارند، به منظور همکاری با دستگاه‌های دولتی و یا شرکت در مناقصات، باید گواهی‌نامه تصدیق کیفیت محصولات خود را از آزمایشگاه تایید نمونه نرم‌افزارهای مبتنی بر وب مورد تایید سازمان فناوری اطلاعات ایران کسب کنند.
 براساس این بخشنامه، سازمان فناوری اطلاعات ایران موظف است با استفاده از توان بخش خصوصی، عمومی غیردولتی و تعاونی و ظرفیت دانشگاهی نسبت به ایجاد و توسعه آزمایشگاهی تایید نمونه نرم‌افزار و فناوری اطلاعات اقدام و برای آزمایشگاه‌های مورد تایید، گواهی صلاحیت فعالیت آزمایشگاهی صادر کند.
سازمان فناوری اطلاعات ایران باید نسبت به اولویت‌بندی نرم‌افزارهای مبتنی بر وب، اقدام و براساس اولویت‌های تعیین شده، دستگاه‌های اجرایی را به منظور ارزیابی فنی به آزمایشگاه‌های تایید نمونه معرفی کند.
دراین بخشنامه تاکید شده است، دستگاه‌های اجرایی حداکثر ظرف شش ماه پس از معرفی به آزمایشگاه‌های تایید نمونه نرم‌افزار و فناوری اطلاعات، نسبت به انتقال میزبانی تمامی درگاه‌های خود به مراکز میزبانی داخل کشور و دریافت گواهی تصدیق کیفیت از سازمان فناوری اطلاعات ایران در شاخص‌های ابلاغی از سوی سازمان که از طریق درج در نشانی Opensourceiran.ir اعلام می‌شود، اقدام
کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :