آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219692
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1396 9:26
تعداد بازدید : 701

تکذیب گرو گذاشتن درآمدهای نفتی در فاینانس ها

بانک مرکزی اعلام کرد: قراردادهای فاینانسی که در ماه های اخیر مذاکره شده است، وام هایی هستند که به اتکای تضمین دولت اعطا می شوند و در آنها «هیچ نوع وثیقه ای» غیر از «تضمین دولت» در نظر گرفته نشده است.

بانک مرکزی - در روزهای اخیر برخی رسانه ها و منتقدان دولت از یک سو اظهار می دارند که چرا جزییات قراردادهایی که دولت آنها را منعقد کرده، منتشر نشده است و از سوی دیگر جزییاتی را از جانب خود خلق و منتشر می کنند؛ به منظور روشنگری در این زمینه نکات زیر به آگاهی مردم می رسد. قراردادهای فاینانسی که در هفته ها و ماه های اخیر مذاکره شده است، وام هایی هستند که به اتکای «تضمین دولت» و بر اساس مجوزهای صادره در شورای اقتصاد، تأییدیه دستگاه های اجرایی داخلی و اخذ سایر مجوزهایی که قوانین و مقررات جاری کشور آنها را لازم می دانند، اعطا می شوند و در آنها هیچ نوع وثیقه ای غیر از «تضمین دولت» در نظر گرفته نشده است. 
بر اساس این اطلاعیه موسسات دولتی بیمه صادراتی در کشورهای خارجی این وام ها را بیمه و وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمانت نامه دولتی را صادر می کنند، در زمان استفاده، برای پروژه های بخش دولتی مجوز ماده 62 قانون محاسبات عمومی نیز صادر می شود و برای پروژه های بخش خصوصی از طرف بانک های عامل ضمانت نامه لازم در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار می گیرد؛ از این رو، بحث گرو گذاشتن درآمدهای نفتی و نظایر این ادعاهای بی اساس که برخی به دلیل بی اطلاعی یا غرض ورزی مطرح می کنند، اساساً موضوعیت ندارد. این ادعا که دولت برای فاینانس ها درآمدهای نفتی ایران را وثیقه گذاشته است، مبتنی بر هیچ سند و مدرکی نیست و معلوم نیست «منابع» مورد نظر این منتقدان چیست. از این رو باید اظهار داشت منتقدانی که چنین مساله ای را مطرح می کنند، ابتدا باید مشخص کنند بر چه اساسی مدعی هستند چنین اقدامی انجام شده است. آنچه مسلم است، متفاوت بودن مشی کارشناسی و نوع تصمیم گیری درباره مسائل کلان اقتصادی کشور در دولت های یازدهم و دوازدهم با دولت های نهم و دهم است و اگر روزی برای گرفتن منابع خارجی، سرمایه های مردم ایران همچون نفت به عنوان وثیقه استفاده می شده است، اکنون چنین نیست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :