آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219658
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1396 9:6
تعداد بازدید : 1261

در دانشگاه کارولینای شمالی انجام شد

گنجاندن مودم و شارژر بی سیم در یک دستگاه

محققان دانشگاه کارولینای شمالی موفق شدند سیستمی طراحی کنند که به صورت بی سیم و هم زمان می تواند هم داده ارسال کند و هم وسایل الکترونیکی را شارژ کند.

ایسنا- استفاده از شبکه های بلوتوثی، وای فای و داده همراه به یک موضوع سراسری تبدیل شده است و به تازگی شارژ بی سیم نیز از جمله مواردی است که کم کم در حال گسترش است هر چند که مهم ترین چالش آن در حال حاضر عدم امکان شارژ از فاصله دور است.
سامانه های شارژ بی سیم از سیم پیچ هایی استفاده می کنند که با ایجاد میدان مغناطیسی و القای الکترومغناطیسی گوشی همراه را شارژ می کند اما گوشی باید در فاصله نزدیک و روی پد مخصوص قرار بگیرد تا شارژ شود.
در بسیاری از دانشگاه ها محققان در حال تلاش هستند تا بتوانند این فاصله را افزایش دهند و برد این امواج را بیشتر کنند؛ اما کاری که محققان دانشگاه کارولینای شمالی کرده اند یک گام فراتر از افزایش برد شارژرهای بی سیم محسوب می شود.
در این پروژه محققان سامانه ارسال داده بی سیم (وای فای) را با شارژرهای بی سیم ترکیب کردند و عملا هر دو کار به صورت همزمان انجام می شود.
دیوید ریکتس، محقق ارشد این پروژه گفت: بسیاری از محققان روی مساله شارژ بی سیم متمرکز و به داده مورد نیاز دستگاه هوشمند بی توجه هستند و ما تلاش کردیم که این نیاز دو جانبه را با استفاده از یک وسیله برآورده کنیم.  تیم تحقیقاتی این پروژه معتقد است تجمیع این دو نیاز در یک وسیله سبب کاهش هزینه و افزایش بهره وری می شود.
مهم ترین چالش پیش روی این تیم برای ساخت این وسیله این بوده است که برای جلوگیری از نابودی سیگنال های شارژ، آنتن ها باید امواج را در پهنای باند فوق العاده کمی ارسال کنند که برای ارسال داده مناسب نیست. 
برای حل این مشکل محققان سامانه ای طراحی کرده اند که بتوانند از مزایای باندهای پهن و محدود به صورت همزمان استفاده کنند، به این ترتیب که امواج شارژ در باند محدود ارسال می شود و داده ها به صورت همزمان در باند پهن ارسال می شوند. همچنین برای حفظ کیفیت سیگنال ها محققان از تکنیک های مرسوم در این زمینه نظیر مقیاس بندی کانال استفاده کردند.
در آزمایش های انجام شده با این وسیله محققان دستگاه های فرستنده و گیرنده را در فاصله ای در حدود 16 سانتی متر قرار دادند و با موفقیت امواج شارژ و داده را ارسال و دریافت کردند.
این سامانه در هر ثانیه 3 وات انرژی و 39/3 مگابایت داده ارسال می کند و بهره وری آن تنها 3/2 درصد دربرابر سیستم های شارژ بی سیم کمتر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :