آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219655
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1396 9:2
تعداد بازدید : 1061

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

حل مشکل قیمت گذاری در گرو نصب صندوق فروشگاهی است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکل بازار حذف قیمت ها نیست، گفت: موافق اجرای طرح حذف قیمت از روی کالاها نیستیم چرا که با مشکلات زیادی مواجه می شویم و باید تفاوت بین قیمت تولید و مصرف را مدیریت کنیم به گونه ای که قیمت روی کالاها به صورت غیر واقعی درج نشود.

اتاق اصناف - محمدرضا پور ابراهیمی افزود: به نظر من با اجرای این طرح از یک طرف تولید کننده و از طرف دیگر مصرف کننده متضرر می شود؛ به جای حذف قیمت از روی کالا کنترل حلقه واسطه ها ضروری ترین کار است که وزارت صنعت باید آن را دنبال کند.
وی با بیان اینکه واسطه ها باعث بالا رفتن قیمت کالاها می شوند، گفت: در حال حاضر وضعیت تعیین قیمت در بازار به گونه ای است که واسطه ها نقش آفرین هستند و سود نهایی را می برند؛ به عنوان مثال واسطه یک کالای سه هزار تومانی را می خرد و ۵ هزار تومان می فروشد اما مصرف کننده نهایی از قیمت واقعی کالا اطلاع ندارد و آن را خریداری می کند.
پور ابراهیمی افزود: برنامه وزارت صنعت این است که بهای درج شده روی کالا را حذف کنند تا قیمت ها واقعی شود ؛ این طرح خوب است اما یکی از عیب هایش این است که با حذف قیمت دیگر امکان نظارت بر عدد و رقم ها وجود ندارد؛ لذا باید به جای این کار،  نظارت بر واسطه های توزیع کالا بیشتر شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی دیگر از اقدامات خوب برای حل این مشکل، نصب صندوق مکانیزه فروش برای تمام پایانه های فروشگاهی است؛ چرا که از این طریق هم مالیات بر ارزش افزوده را می توان محاسبه کرد و به نفع مصرف کننده و تولید کننده خواهد بود.وی افزود: به اعتقاد من در وهله نخست نظارت بر جریان واسطه ها در حوزه اقتصاد ضروری است و دوم موضوع اجرای صندوق مکانیزه فروشگاهی است که باید تمامی واحدها مکلف به نصب صندوق مکانیزه شوند.
پور ابراهیمی همچنین درباره مراحل تصویب اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: در حال حاضر کلیات این قانون در کمیسیون اقتصادی تصویب شده و وارد جزییات آن شده ایم. کمیته مالیاتی کمیسیون کار را جلو برده است و تا دو هفته آینده بخش های آماده شده اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیته تصویب خواهد شد و مصوبه نهایی را کمیسیون اقتصادی اجرا می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :