آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219648
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1396 8:5
تعداد بازدید : 1493

فروش دو اثر در یک‌سال

شکست تلخ نخستین گالری مجازی ایران

نخستین گالری مجازی ایران طی یک سال فعالیت تنها ۲ اثر آن را در افتتاحیه فروخت تا طعم تلخ شکست را در ورود به عرصه فروش برخط آثار هنری تجربه کند.

فارس - در دومین روز از مرداد 1395 نخستین گالری مجازی ایران  artirangallery.comبا عنوان «گالری ایران هنر؛ نمایشگاه و فروشگاه برخط آثار اورجینال» با حضور علی جنتی وزیر وقت ارشاد افتتاح شد؛ گالری که قرار بود به صورت مجازی آثار هنرهای تجسمی را به فروش برساند. 
جنتی در مراسم افتتاحیه نخستین گالری مجازی ایران گفته بود: امروز که دنیا به سمت تجارت الکترونیکی پیش می رود، هنر تجسمی ایران هم باید در این عرصه وارد می شد. امیدوارم با حمایت همه بخش ها به ویژه مجموعه داران این حرکت نوپا  قدرت بگیرد و در سال آینده شاهد برگزاری اولین سالگرد این مجموعه باشیم.
اما نه تنها جشن سالگرد این گالری مجازی برپا نشد، بلکه در فروش هم موفقیتی کسب نکرد و تمام گردش مالی آن در همان 2 اثری خلاصه شد که در افتتاحیه ازسوی وزیر ارشاد (به قیمت 70 میلیون ریال) و انتشارات فرهنگ معاصر (به قیمت 15 میلیون ریال) خریداری شد. در واقع این گالری مجازی هرگز نتوانست اثری را به صورت آنلاین بفروشد؛ آثاری که از 300 هزار تومان تا 180 میلیون تومان قیمت گذاری شده بودند. 
هم اکنون گالری ایران هنر که به صورت مجازی اداره می شود حتی نماد اعتماد الکترونیکی را که لازمه انجام مبادلات مالی در فضای مجازی است، ندارد و به صورت نیمه تعطیل اداره می شود. این اتفاق در حالی رخ می دهد که این سایت امکان هایی مانند رؤیت حضوری اثر را داشت که خریدار در صورت تمایل می توانست تقاضای خود را مطرح کند و برای اطمینان اثر را پیش از خرید از نزدیک ببیند!
سیدجمال هادیان طبائی زواره، رییس شورای سیاست گذاری گالری ایران هنر درباره دلایل شکست این سایت می گوید: دلیل نخست این است که آثار هنری جزو ضروریات زندگی مردم نیستند. در ثانی، افزایش جعل آثار هنری و محدود بودن متخصصان تشخیص و قیمت گذاری، اعتماد به سایت های هنری را کاهش داده است.
هادیان، یکی از دیگر از عوامل شکست پروژه فروش آثار هنری از طریق فضای مجازی را انحصار هنرهای تجسمی در حلقه برخی دلال ها و مجموعه داران می داند و می گوید: نمی دانم چرا بلور ظریف فرهنگ و هنری به دست کسانی می افتد که پارکینسون دارند! 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :